یکشنبه 2 آبان 1400
خانه » تناسب اندام » دستگاه های بدنسازی و 2 نوع آنها برای تناسب اندام

دستگاه های بدنسازی و 2 نوع آنها برای تناسب اندام

آمریکایی ها هر ساله بیشتر از 1.8 بیلیون دلار صرف دستگاه های بدنسازی خانگی می کنند، اما در ضمن می توانند از دستگاه های بدنسازی مدرن و کامپیوتری شده در مراکز ورزشی، در دانشگاه ها و غیره تقریباً به رایگان استفاده نموده و طاقت قلب و شش های خود را افزایش دهند. به هر حال امروزه تجهیزات ورزشی خانگی به طور فراوان در بازار موجود می باشد. در ادامه ی این بخش به معرفی دو مورد از دستگاه های بدنسازی و کارایی آن ها می پردازیم تا بتوانید به استفاده از آن ها به اندام ایده آل خود دست یابید.

دستگاه های بدنسازی

دستگاه های بدنسازی

یکی دیگر از جذابیت های این دستگاه ها سادگی استفاده از آن ها می باشد. قسمت اعظم آن ها را طوری طراحی نموده اند که با نیاز ها و توانایی های مختلف وفق داده شده اند. بعضی از این دستگاهها طوری است که می توانید مشخصات خودتان از قبیل سن و وزن خود را به آن وارد نمایید و نوع تمرین مورد نظر خودتان را انتخاب کرده و در بعضی موارد یک نفر رقیب را انتخاب نمایید و با او یک مسابقه ی دوستانه داشته باشید.

برخی از این دستگاه های بدنسازی مدرن حتی صفحه ی نشان دهنده ای دارند که تعداد تمرینات ، فاصله و تعداد قدم ها ، کالری مصرف شده، مسافت طی شده (به مایل یا کیلومتر) و تعداد ضربان قلب را نیز نشان می دهند. به هر حال این دستگاه های بدنسازی علی رغم داشتن این همه تجهیزات و امکانات اولاً امکان دارد از دقت بالایی برخوردار نباشند و دوم این که این شما هستید که تمرین را انجام می دهید (نه دستگاه ). در ادامه ی این مقاله مشخصات کلی بعضی از این دستگاه های تناسب اندام که برای افزایشی طاقت قلب و شش ها می باشد ذکر شده است.

دوچرخه ثابت از دیگر دستگاه های بدنسازی

رکابزنی در جا یا دوچرخه ی مزایای فراوانی دارد. از جمله در حین این که در حال رکاب زنی شدید باشید، می توانید آب بنوشید، تلویزیون تماشا کنید یا حتی روزنامه بخوانید و ضمناً در افزایش طاقت قلب و شش های خود تلاش کنید.

جهت ایجاد تنوع می توانید یک روز در خارج از خانه دویده و روز دیگر در داخل خانه به رکاب زنی در جا مشغول گردید و یا می توانید در همان سالن ورزشی و در طی یک جلسه کمی رکاب زده و کمی از دستگاه های بدنسازی دیگر استفاده نمایید تا برنامه ی تناسب اندام شما کامل تکمیل شود.

این نوع دوچرخه های ثابت در انواع و مدل های مختلف وارد بازار شده اند و در آن ها یا از یک چرخ لنگر نسبتاً سنگین یا پره دار استفاده شده است که به وسیله زنجیر چرخ به پدال وصل می شود تا به علت سنگینی یا مقاومت هوا در مقابل چرخش پره ها نیروی لازم را اعمال نمایند که در بعضی از آنها قابل تنظیم می باشد و مقدار انرژی لازم برای تمرین را می توانید تعیین کنید.

بعضی از این دوچرخه های ایستا کار دو گانه انجام می دهند، یعنی ضمن پدال زدن برای تقویت ماهیچه های پا ها، می توانید فرمان بلند آن را نیز که فنری مقاوم است به جلو و عقب بکشید و ماهیچه های بازو ها و سینه و سرشانه ها را نیز به فعالیت بیاندازید.

دستگاه های بدنسازی

بر طبق تحقیقات انجام شده در مجله ی پزشکی رایان درمان ؛ نوع مجهز به تنظیم مقاومت الکترونیکی و آن هایی که مجهز به نشان دهنده ی کامپیوتری می باشند، گرانتر هستند. برای برخی از تمرین کننده ها، دوچرخهٔ ایستای خمیده ممکن است انتخاب مناسبی باشد. در این نوع دوچرخهٔ ایستا زین آن به جای اینکه در بالای پدالی قرار داشته باشد در خط افقی با آن است. در نتیجه برای پدال زدن باید پا های خود را به صورت افقی در جلو خود دراز کنید. در نتیجه موجب می گردیدد تا ماهیچه های کفل و ران ها به فعالیت بیافتند . در این ها نیز فاصله رکاب در دورترین حد همانند دوچرخه های معمولی باید به حدی باشد که زانوی شما کمی زاویه دار باشد.

تردمیل از دستگاه های بدنسازی فراگیر

برای بعضی ها استفاده از تردمیل یا نوار نقاله برای پیاده روی یا دویدن در جا بهتر از انجام این تمرینات در هوای ناجور بیرون از محوطه ی سرپوشیده می باشد. نوار نقاله همان طور که از اسمش پیداست دستگاهی می باشد با یک نوار معمولاً لاستیکی پهن آجدار که دور غلطک هایی میچرخد و فرد تمرین کننده به صورت در جا در روی آن یا پیاده روی کرده و یا می دود.

این دستگاه دارای یک موتور الکتریکی می باشد که نوار را چرخانده و دور آن را تمرین کننده بسته به سرعت قدم های خود تنظیم می کند. در نتیجه شدت تمرین را می توانید با افزایش سرعت دور موتور تنظیم کنید. ضمناً اگر فرد تمرین کننده در نظر داشته باشد که همانند پیاده روی یا دویدن در سر بالایی دامنه ی تپه ای را تداعی کند می تواند شیب دستگاه را به دلخواه به اندازه مورد نظر تنظیم نماید و مدت زمان تمرین را نیز در دستگاه های بدنسازی تنظیم کند. بدین صورت با افزایش شیب و سرعت حرکت ضربان قلب خود را در محدوده ی هدفمند حفظ کند. ضمناً افراد می توانند ماهیچه های پاهای خود را بیشتر به فعالیت در آورند.

برخی از این دستگاه ها را می توانید از قبل برنامه ریزی کنید تا بر مبنای زمان بندی مورد دلخواه شما سرعت و همین طور شیب آن را افزایش و یا حتی کاهش بدهد تا ضربان قلب شما در محدوده ی هدفمند باقی نگه دارد. در زمان تمرین در روی تردمیل ابتدا با پا های گشاد از هم روی نوار بایستید و از نرده ی کنار آن بچسبید و سپس دگمه ی استارت آن را فشار بدهید. البته قبلاً سرعت چرخش آن را تنظیم کرده اید و ضمنا بعضی از این دستگاه های بدنسازی در حالت عادی دارای سرعتی معادل پیاده روی عادی یک فرد متوسط هستند. این عامل باعث می گردد تا نه تنها ترمز کردن آن در پایان جلسه به راحتی صورت بگیرد، بلکه سرعت آن برای استارت بعدی نیز مناسب باشد.

دستگاه های بدنسازی

بعد از این که نوار راه افتاد و شما همگام خود را با آن تنظیم نمودید، دست های خود را از روی نردهٔ طرفین آن بردارید و در طرفین خود به صورت طبیعی در خلاف جهت حرکت پای مربوط به حرکت در آورید و بدین طریق ضمن حرکت در روی تردمیل، توجه خود را به جلو معطوف بکنید. ضمناً اگر تعادل خود را از دست دهید و روی تردمیل سر بخورید یا سرعت گام های شما با حرکت آن از نظم خارج گردد، در روی این دستگاه یک دگمهٔ بزرگ قرمز رنگ اضطراری در نزدیکی دم دست برای خاموش کردن آن قرار دارد و بهتر است پیش از سوار شدن محل این دگمه را به ذهن خود بسپارید تا در زمان نیاز بتوانید آن را فشار بدهید. به دلیل این که پرت شدن از انتهای نوار دردناک و خطرناک می باشد. حرکت در روی آن نیز به دلیل اینکه یک پا همیشه در روی آن قرار دارد، درست شبیه حرکت در روی زمین است که از نوع نیمه بلند محسوب می گرد، اما دویدن در روی نوار مثل دویدن در زمین به دلیل این که در بعضی لحظه ها تماس هر دو پا بازمین قطع می گردد و هر دو پا در هوا قرار می گیرند از نوع بلند به شمار می رود. به هر حال اگر در اثر استفاده از ورزش های از نوع بلند و فشار ناشی از فرود روی زمین موجب صدمه دیدن قوزک پاهایتان شده باشد، بهتر است تا بهبودی کامل آن ها از استفاده از نوع بلند خودداری کنید.

 

منبع : http://rayandarman.com

همچنین ببینید

آشنایی با عجیب ترین دلایل چاقی که علم ثابت کرده است

یکی از اصلی ترین مشکلات افراد در قرن اخیر اضافه وزن می باشد. اضافه وزن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.