سه شنبه 5 بهمن 1400
خانه » روانشناسی » بررسی رابطه داشتن اسباب بازی کمتر و افزایش خلاقیت در کودکان

بررسی رابطه داشتن اسباب بازی کمتر و افزایش خلاقیت در کودکان

حتما شما هم با موقعیت هایی مواجه شده اید که در آنها کودکان با والیدن خود بر سر اسباب بازی خریدن بحث می کنند یا اینکه برای رسیدن به هدف خود شروع به گریه کردن می کنند. حتی خیلی از ما نیز همچین خاطراتی را برای والدین خود بوجود آورده ایم. خب، امروز ما برای والدین خبر خوبی داریم. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه تولدو در آمریکا، بچه هایی که اسباب بازی کمتر دارند معمولا خلاق تر از دیگر کودکان هستند. این تحقیقات که در مجله خانواده و فرزند منتشر شده است، به خوبی نشان می دهد که اسباب بازی کمتر سبب پرورش عمیق قوه‌ شناختی در کودک می شود.

اسباب بازی کمتر

اسباب بازی کمتر و افزایش خلاقیت در کودکان

دکتر استیون هاردی در یکی از تحقیقاتش به خاطره ای اشاره می کند. “زمانی که من بچه بودم خانواده ما وضع مالی خوبی نداشتند و به همین دلیل بود که من هیچ وقت اسباب بازی نداشتم و همین مسئله باعث می شد که من با وسایل خانه بازی کنم. زمانی که پدر و مادرم هر دو سر کار می رفتند من ساعت ها در خانه خودم را با دو بسته کبریت سرگرم می کردم. چوب کبریت ها برای من نقش های مختفی را بازی می کردند. در بعضی از بازی هایم آنها سرباز بودند و در بعضی دیگر نقش حیوانات وحشی را ایفا می کردند. به یاد دارم که من بار ها انیمیشن شیر شاه را با استفاده از چوب کبریت هایم بازسازی کردم. همیشه به این مسئله به چشم یک حسرت نگاه می کردم و نداشتن اسباب بازی برایم عذاب آور بود. اما با گذر زمان فهمیدم که این امر باعث افزایش خلاقیت در من شده است.

آقای هاردی مدرک روانشناسی خود را از دانشگاه هاروارد در سال 2009 می گیرند و از آن سال تا به حال 12 مقاله در مورد رفتارشناسی کودکان منتشر کرده اند. آقای هاردی از جمله مسمم ترین مخالفان استفاده از اسباب بازی های مدرن برای بچه ها هستند.

اسباب بازی کمتر

نتایج یک آزامایش

محققین در مورد اهمیت داشتن اسباب بازی آزمایشی را طراحی کردند. آنها 40 کودک 18 ماه تا 2 ساله را در دو گروه تقسیم کردند و به یک گروه 4 اسباب بازی دادند و به گروه دیگر 16 اسباب بازی. نتایج یه دست آمده دقیقا مطابق انتظار بود. گروهی که 4 اسباب بازی در اختیار داشت، بازی های با کیفیت بالاتری انجام می دادند. خلاقیت به وضوح در بازی های آنها مشهود بود. محققان اعتقاد داشتند که تعداد اسباب بازی های زیاد باعث حواس پرتی بچه ها می شود و آنها نمی توانند تصمیم بگیرند که با کدام یک بازی کنند. همچنین بچه هایی که اسباب بازی های کمی در اختیار دارند بهتر می توانند با اسباب بازی های خود ارتباط برقرار کنند و با آنها بازی های شخصیتی انجام دهند. روانشناسان معتقدند که بازی هایی که در آنها کودک اسباب بازی خود را یک موجود زنده می پندارد، می تواند باعث بهبود روابط اجتماعی کودکان شود.

هیچ اسباب بازی جای پدر و مادر را نمی گیرد

متاسفانه امروز پدر و مادر ها با خریدن اسباب بازی ها و گجت های مختلف دیگر با کودکان خود وقت نمی گذرانند. سعی کنید به جای خریدن اسباب بازی های گران قیمت بیشتر با فرزندان خود ارتباط برقرار کنیم. بیشتر ما اصلا اسباب بازی هایی که پدر و مادرمان در دوران کودکی برای ما گرفته اند را به یاد نمی آوریم ولی همیشه از خاطراتی که در آنها با پدر و مادر وقت گذراندیم یاد می کنیم. محققین معتقدند که والدین به جای هزینه های مادی بهتر است بر روی هزینه های روحی سرمایه گذاری کنند. جالب است بدانید که برای افراد، مرور خاطرات خوب گذشته رضایت بخشتر از مسائل مادی می باشد. به عنوان مثال رضایت فردی که به اسکی یا یک جشن رفته است بسیار بیشتر از رضایت کسی است که برای خود یک کالای گرانبها خریده است.

منبع: rayandarman.com

همچنین ببینید

کارهایی که نباید قبل از خواب انجام داد را بشناسید

بر طبق گفته ارسطو تمام لذت های دنیا دارای هزینه می باشند و کسی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.