شنبه 29 خرداد 1400
خانه » پوست، مو و زیبایی » تاثیر بیماری لیکن پلان بر پوست،علائم و راه های درمانی

تاثیر بیماری لیکن پلان بر پوست،علائم و راه های درمانی

بیماری لیکن پلان ( Lichen planus ) می تواند یک قسمت یا چندین قسمت بدن را درگیر خود سازد. لیکن پلان روی پوست و یا حتی داخل دهان نیز بروز می کند. گاهی اوقات، در هر دو قسمت دیده می شود. لیکن پلان حتی می تواند تغییراتی در شکل ناخن دست و یا ناخن پا ی فرد مبتلا ایجاد کند. همچنین می تواند در ناحیه تناسلی و یا پوست سر فرد ظاهر گردد. این بیماری مسری نمی باشد و از فردی به فرد دیگر انتقال نخواهد یافت. مطمئن باشید کسی نمی تواند شما را مبتلا گرداند، اما فرد بیمار نباید بدون درمان رها گردد.

بیماری لیکن پلان ، علائم ، نحوه تشخیص و راه های درمانی آن - رایان درمان

بیماری لیکن پلان

علائم و نشانه های لیکن پلان بستگی به این دارد که در کجای بدن ظاهر گردد. این علائم می تواند روی پوست ظاهر گردند، لیکن پلان اغلب موجب برآمدگی هایی که براق ، سفت و قرمز مایل به بنفش خواهد شد. گاهی اوقات این برآمدگی ها دارای خط ظریفی به نام خطوط ایتریا ویکهام (Wickham’s striae ) می باشند که از میان آنها می گذرد.

شایع ترین نقاط بدن که این برآمدگی ها در آن ظاهر می گردند عبارتند از :

 • مچ دست ها
 • قسمت پایین پشت
 • مچ پا ها

اما ممکن است آنها در هر جای پوست ظاهر گردند.

علائم بیماری لیکن پلان

علائم ظاهر شده در اثر بیماری لیکن پلان عبارتند از:

تاول ها: به ندرت تاول ظاهر می گردند.

لکه های ضحیم خشن، پوسته پوسته شدن پوست : اگر ایجاد برآمدگی ها در محل های مشابه ادامه پیدا کنند، منجر به لکه های ضخیم خشن و پوسته پوسته شدن پوست خواهند شد. این لکه ها با گذشت زمان بیشتر می شوند و شایع ترین قسمت های مواجه شده با این مشکل ساق پا و اطراف مچ پا می باشند.

خارش : گاهی اوقات برآمدگی ها و لکه ها با خارش همراه هستند.

درد، بخصوص در ناحیه تناسلی: پوست می تواند قرمز روشن و متورم و دردناک گردد و زخم های سر باز مشاهده گردند ( اگر نقاط قرمز رنگ و یا زخم های باز در این ناحیه دارید، لازم است باید درمان گردید. متخصصین پوست لیکن پلان ناحیه تناسلی را درمان خواهند کرد ).

بیماری لیکن پلان ، علائم ، نحوه تشخیص و راه های درمانی آن - رایان درمان

بیماری لیکن پلان در دهان

هنگامی که لیکن پلان در دهان ظاهر می گردد، بیشتر در داخل قسمت چانه خود را نشان می دهد. بر روی زبان ، لب ها، و لثه ها هم می تواند ظاهر گردد. در این هنگام داخل دهان شما، ممکن است نشانه های زیر را مشاهده کنید:

 • تکه هاب نقاط سفید و خطوط ظریف که ظاهری براق دارند.
 • قرمزی و تورم.
 • پوست شدن لثه ها.
 • دردناک بودن زخم ها ( می تواند سوزش و درد داشته باشد).
 • علائم بیماری لیکن پلان روی زبان

گر دهان شما به لیکن پلان مبتلا گشت، خطر ابتلا به سرطان دهان در شما بالا می باشد. موارد ذیل به شما کمک خواهد کرد تا این خطر را کاهش بدهید:

 • هر شش الی دوازده ماه برای کنترل و جلوگیری از سرطان دهان به متخصص مراجعه کنید.
 • دو بار در روز مسواک بزنید.
 • سیگار نکشید، عدم جویدن تنباکو و الکل ننوشید.
 • دو بار در سال به دندانپزشک خود برای چکاپ و تمیز کردن دهان ها مراجعه نمایید.
 • روزانه از نخ دندان استفاده نمایید.

از خودرن غذاها و نوشیدن، نوشیدنی هایی که لیکن پلان دهان را بدتر می کنند، خودداری نمایید. غذاهای تند، مرکبات و آب مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت، گوجه فرنگی و غذاهایی که با گوجه فرنگی درست می شوند ، میان وعده هایی که سرخ شده و شور می باشند و نوشیدنی هایی که حاوی کافئین می باشند ، همگی از غذاهای مضر به حساب می آیند.

بیماری لیکن پلان ، علائم ، نحوه تشخیص و راه های درمانی آن - رایان درمان

بیماری لیکن پلان بر ناخن ها

هنگامی که لیکن پلان بر روی ناخن ها ظاهر می گردد، معمولا تعداد کمی از ناخن ها را درگیر خود خواهد کرد. گاهی بر روی همه ناخن ها و بر روی دست و پا نیز ظاهر می گردد. در این زمان ها ممکن است نشانه های زیر مشاهده کنید:

 • قرمزی یا شیارهایی بر روی ناخن ها
 • تکه تکه شدن یا نازک شدن ناخن
 • از بین رفتن ناخن ( به صورت موقتی یا دائمی )
بیماری لیکن پلان ، علائم ، نحوه تشخیص و راه های درمانی آن - رایان درمان

بیماری لیکن پلان بر روی پوست سر

این بیماری می تواند پوست سر را درگیر خود کند ( این مورد نادر می باشد ). در صورتی که این اتفاق افتاد،  علائم زیر را بر روی پوست سر فرد مبتلا مشاهده می کنید:

 • مو های نازک روی قسمت هایی که مو ها ریخته اند
 • قرمزی و سوزش
 • برآمدگی های کوچک
 • زخم (به تدریج ظاهر می گردد)
 • صورت ریزش

بیماری لیکن پلان ، علائم ، نحوه تشخیص و راه های درمانی آن - رایان درمان

دلایل بروز بیماری لیکن پلان 

هر کسی ممکن است به لیکن پلان مبتلا گردد. البته این بیماری در میانسالی بسیار شایع می باشد و زنان اغلب بیش از مردان به لیکن پلان دهانی مبتلا می گردند. علت بیماری لیکن پلان در بیشتر موارد ناشناخته باقی می ماند. البته یک تئوری می گوید لیکن پلان یک بیماری خود ایمنی می باشد. این بدین معنی است که سیستم ایمنی شخص نسبت به پوست و سایر قسمت های بدن خودش به عنوان یک عامل خارجی واکنش نشان داده است. هنگامی که این اتفاق می افتد، بدن شروع به حمله به خودش خواهد کرد. فهمیدن اینکه حقیقتا آیا لیکن پلان یک بیماری خود ایمنی است و یا خیر، به تحقیقات بیشتری نیازمند است.

برخی از دلایل ابتلا به لیکن پلان :

بعضی از داروها می توانند علت بثوراتی شبیه لیکن پلان گردند: این داروها شامل داروهای دیورتیک (داروهای ادرار آور) که برای درمان فشار خون و بیماری های قلبی استفاده می گردند و دارویی برای پیشگیر از مالاریا می باشند. برای اطمینان پزشک خود را در مورد داروهایی که مصرف می نمایید مطلع کنید.

در مورد دهان، پرکردن دندان با مواد فلزی می تواند علت این بیماری باشد: این مورد نادر می باشد، اما احتمال آن وجود دارد. اگر این مورد علت لیکن پلان دهان باشد، می توانید دندان خود را با مواد غیرفلزی پر نمایید تا از بیماری لیکن پلان پیشگیری گردد.

یک نوع نادر لیکن پلان، به نام فامیلیا بالوس لیکن پلان (لیکن پلان تاولی فامیلی): انواع دیگر لیکن پلان بنظر نمی آید بصورت فامیلی باشد.

ممکن است رابطه ایی بین لیکن گلان و هپاتیت  C ویروسی باشد: بسیاری از افراد با هپاتیت C ممکن است به لیکن پلان هم مبتلا گردند. امکان دارد متخصص پوست برای فهمیدن اینکه شما به ویروس آلوده هستید یا خیر، بررسی های لازم را انجام بدهد.

روش تشخیص بیماری لیکن پلان 

یک متخصص پوست اغلب با نگاه کردن به پوست، ناخن ها، و دهان می تواند ابتلا به بیماری را تشخیص بدهد. برای اطمینان اینکه شما مبتلا می باشید یا خیر، متخصص پوست ممکن است قسمت کوچکی از پوست شما را نمونه برداری  یا بیوبسی کرده و این نمونه پوست را بصورت میکروسکوپی بررسی کند تا از ابتلا به این بیماری اطمینان حاصل کند. گاهی اوقات ، لازم است شما آزمایش خون نیز انجام بدهید تا بیماری های دیگر نفی گردند. البته داندانپزشکان اغلب متوجه لیکن پلان در دهان می گردند.

درمانبیماری لیکن پلان توسط متخصصین پوست 

برای لیکن پلان هیچ راه درمانی وجود ندارد، و اغلب خودش محو می گردد. اگر نشانه ها آزار دهنده نمی باشند، اغلب درمان بصورت تسکین علائم  و سرعت بخشیدن به بهبود می باشد. این نوع درمان برای پوست می تواند شامل:

فتوتراپی: نوعی از نور درمانی می باشد که می تواند به پاکسازی پوست کمک نماید.

اسید رتینوئید: استفاده از آن روی پوست یا به شکل قرص ، پوست را پاکسازی خواهد کرد.

پماد تاکرلیموس یا کرم پیمکورولیموس: برای ردمان سایر مشکلات پوستی از جمله اگزما نیز استفاده می گردد.

آنتی هیستامین: قرص هایی که به برطرف کردن خارش کمک خواهند کرد.

استفاده از کورتیکواستروئید بصورت موضعی : کرم یا پماد، قرمزی یا تورم را کاهش خواهد داد.

از پزشک پوست خود در مورد عوارض جانبی سوال نمایید . زمانی که لیکن پلان دهان را مبتلا کند، معمولا موجب درد یا دیگر علائم نمی گردد. اگر بیماری به این شکل است، درمان ضرورتی نخواهد داشت. زمانی که لیکن پلان موجب درد، سوزش، قرمزی، خارش، درد، یا زخم می گردد، باید حتما فرد مبتلا درمان صورت گردد.

هر بیماری دهان ممکن است موجب بیماری لثه گردد. بنابر این همیشه از مسواک  و نخ دندان استفاده نمایید و تحت نظارت دندانپزشک خود باشید. همچنین شما باید ملاقاتهای دندانپزشکی خود را به تاخیر نیانداخته و حداقل دو بار در سال دندان های خود را جرم گیری نمایید.

بهبود بیماری لیکن پلان در خانه

خوانندگان مجله پزشکی رایان درمان توجه داشته باشید که ، ممکن است شما با رعایت موارد زیر از تشدید بیماری لیکن پلان جلوگیری نمایید:

کاهش استرس ها

سعی کنید این نقاط را نخراشید: پوشاندن بثورات با باند

سعی کنید پوست شما آسیب نبیند: پوست آسیب دیده می تواند موجب برگشت بیماری در جایی که پوست آسیب می بیند، گردد.

کم کردن خارش : از پارچه سرد و یا استفاده از حمام بلغور جو دوسر استفاده کنید.

 

 

 

 

منبع : http://rayandarman.com

 

همچنین ببینید

کوچک کردن سینه با ماساژ

کوچک کردن سینه با ماساژ و 3 روش حیرت‌انگیز

بسیاری از بانوان به دلیل داشتن سینه های بزرگ در رنج و عذاب هستند. کوچک کردن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.