یکشنبه 30 خرداد 1400
خانه » اخبار پزشکی » سورپرایز کردن شریک زندگی و تاثیر آن بر روی سلامتی

سورپرایز کردن شریک زندگی و تاثیر آن بر روی سلامتی

انتخاب یک شریک زندگی می‌تواند بر سلامت شما، آن هم از جهات مختلف تاثیرات مثبت و منفی داشته باشد، مواردی همچون فعالیت‌های ورزشی و ساعات کاری شما نیز در این زمینه بی‌تاثیر نخواهند بود. ما روش‌های شگفت‌انگیزی را در این رابطه مورد بررسی و ارزیابی قرار داده‌ایم، یکی از این راه‌ها سورپرایز کردن شریک زندگی می‌باشد.

سورپرایز کردن شریک زندگی و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ بر اساس تحقیقات به عمل آمده مشخص شده است که داشتن یک رابطه سالم می‌تواند سلامتی زوج‌ها را تا حدی زیادی در درازمدت بهبود ببخشد اما در سوی دیگر، کسانی که دارای رفتارهای نامناسبی هستند دچار مشکلاتی همچون افسردگی، کاهش مسائل شناختی و حتی افزایش خطر مرگ زودرس خواهند شد.

سورپرایز کردن شریک زندگی

اثرات مثبت یک شریک مناسب در زندگی

مسکن برای درد

محققان دانشگاه کلرادو دریافتند زمانی که یک زوج به یکدیگر نزدیک شوند، با اینکه دردهایی نیز داشته باشند تنها به دلیل همگام شدن ضربان قلب و همچنین اُلگوهای تنفسی به صورت کاملا طبیعی مشکلشان برطرف خواهد شد، این مورد را می‌توان موضوع سورپرایز کردن شریک زندگی دانست.

کمک در راستای دستیابی به اهداف مناسب

بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط دانشمندان دانشگاه کالج لندن که به وسیله موسسه تحقیقاتی سرطان بریتانیا، بنیاد قلب انگلستان و موسسه ملی پیری نیز پشتیبانی می‌شدند مشخص شد در صورتی که افراد قصد دارند عادت‌های بدشان را به خوب تبدیل نمایند لازم است تا این کار به وسیله شریک زندگیشان صورت گیرد، قطعا نتایج خوبی حاصل خواهد شد.

محققان در آزمایشات خود دریافتند که چیزی در حدود 50 درصد از زنان سیگاری با ایجاد یک رابطه خوب توانستند تا آن را ترک نمایند.

پروفسور جین وردل، مدیر مرکز تحقیقات بهداشت و سلامت بریتانیا اظهار داشت که یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر ناشی از بیماری‌های مزمن در سراسر جهان را می‌توان شیوه زندگی ناسالم دانست.

او در ادامه زندگی ناسالم را سیگار کشیدن، چاقی بیش از حد، عدم داشتن فعالیت فیزیکی، نبود رژیم غذایی مناسب و مصرف الکل دانست، جین وردل تغییر عادات بد را برای آن دسته از افرادی خوب دانست که با تمام وجود قصد اینکار را دارند و قطعا می‌توانند از بسیاری بیماری‌ها همچون سرطان نیز جلوگیری به عمل آورند.

بهبود تناسب اندام

یکی دیگر از مسائلی که قصد داریم تا در مقاله سورپرایز کردن شریک زندگی به آن بپردازیم تناسب اندام است، دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ در بالتیمور با انجام تحقیقاتی نتایج جالبی را در رابطه با بهبود آمادگی جسمانی همسران به دست آورد.

برخی از زوج‌ها در بازدیدهایی که به فاصله شش سال صورت گرفت توانستند تا تاثیرات خوبی را بر یکدیگر ایجاد نمایند، در این آزمایش مشخص شد زنانی که دستورالعمل‌های ذکر شده را انجام می‌دادند تا 70 درصد بر تناسب اندام شوهرانشان تاثیرگذار بوده‌اند و این مسئله در زنانی که فعالیت کمتری از خود نشان می‌دادند به مراتب کمتر بوده است.

بر عکس، زمانی که یک شوهر دستورالعمل‌ها را اجرا نماید تا حدود 40 درصد تاثیرات آن بر روی همسرش مشخص می‌شود.

تغییر میکروبیوم

محققان دانشگاه واترلو کانادا بر این باورند زوج‌هایی که با یکدیگر در حال زندگی هستند قادرند تا بر میکروبیوم، یعنی جامعه باکتری‌ها و حتی دیگر میکروب‌های موجود بر روی پوست یکدیگر تاثیرگذار باشند. همبستگی بین میکروبیوم‌های پوست زوج‌ها به اندازه‌ای بود که الگوریتم‌های کامپیوتری آن را تا 86 درصد تخمین زده‌اند.

پروفسور جاش نئوفلد یکی از این روش‌های انتقال میکروبیومی را اینگونه توصیف کرده است، هنگامی که یکی از زوجین وارد حمام شده و سپس پاهایش را بر روی سطحی گذاشته که می‌داند همسرش نیز این کار را انجام خواهد داد، همین تماس خیلی ساده می‌تواند موجب این انتقال شود.

بهبود سلامت جسمی و روانی

همراهان رایان درمان؛ یکی دیگر از اثرات مربوط به سورپرایز کردن شریک زندگی را می‌توان بهبود سلامت جسمی و روانی دانست، دیوید و جان گلچر از دانشگاه کاردیف با انجام تحقیقات مختلف دریافتند زوج‌هایی که دارای روابط بلندمدت هستند یقینا از سلامت جسمی و روحی بالایی برخوردار خواهند بود، جالب آنکه در طول زمان این مزایا افزایش نیز خواهد یافت.

بر اساس مشاهدات صورت گرفته، آن دسته از افرادی که با یکدیگر ازدواج می‌کنند احتمالا طول عمر بیشتری را کسب خواهند کرد، زنان با داشتن یک سلامت روانی به روابط پایبندتر بوده و مردان نیز چنین حالتی را در خود دارند، مردان قادرند تا سلامت جسمانی بیشتری را ایجاد نمایند.

کاهش خطر بیماری‌های بهداشتی

طبق نتایج حاصل شده از مطالعات متعدد می‌توان به راحتی متوجه شد که شریک زندگی و ارتباط عمیق زوج‌ها می‌تواند در کنترل خطر و یا پیشرفت بیماری‌ها نیز موثر واقع شوند.

سورپرایز کردن شریک زندگی

به عنوان مثال، بر اساس یکی از آزمایشات صورت گرفته در دانشگاه ایالتی میشیگان مشخص شده است که مردان وارد شده به یک ازدواج ناموفق از رشد دیابت با سرعت کمتری برخوردار هستند و معمولا با آغاز مراحل درمان نتایج بهتری نیز برایشان حاصل خواهد شد.

هوی لیو استاد جامعه شناسی در MSU یا همان دانشگاه میشیگان معتقد است که همواره یک ازدواج ناموفق که در آن زوج‌ها شاداب نیستند اثرات مخربی بر سلامتیشان خواهد داشت، به همین دلیل تمامی پژوهشگران خانواده‌ها را تشویق به کشف نقاط مشترک کرده تا بتوانند از آن طریق کیفیت زناشویی خود را ارتقاء دهند و در نهایت به ارتقاء سطح سلامت دست یابند.

محققان این دانشگاه همچنین بر این باورند که انتخاب یک شریک زندگی خوب می‌تواند ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش داده و تحرک بهتری را در افراد ایجاد نماید، این مسئله یکی از مراحل سوپرایز کردن شریک زندگی به حساب می‌آید.

برخی از اثرات جانبی شریک زندگی در سلامت

در بخشی از مقاله گفتیم که یکی از تحقیقات صورت گرفته نشان داده است که لمس کردن شریک زندگی می‌تواند موجب تسکین درد شود اما طبق مطالعات صورت گرفته به وسیله کالج لانگ کینگ در بریتانیا نشان داد که این مسئله می‌تواند برعکس باشد.

بر اساس یافته‌های محققان زنان بیشتر از مردان در روابطشان دچار درد می‌شوند، مطابق با نتایج تحقیقات صورت گرفته توسط دانشگاه ادینبورگ می‌توان به راحتی ارتباط بین شرکای زندگی و درد ایجاد شده را فهمید، آن دسته از افرادی که دچار افسردگی هستند ممکن است در این روابط دچار دردهای مزمن شوند.

تجزیه و تحلیل محققان نشان داد که افسردگی و درد مزمن علت‌های مشترکی دارند، برخی از این عوامل ژنتیکی بوده و برخی دیگر را می‌توان محیط‌زیست اطرافشان دانست.

استفاده مشترک از رژیم غذایی

یکی دیگر از راه‌های سورپرایز کردن شریک زندگی را می‌توان در نظر گرفتن یک نوع رژیم غذایی دانست، بدین ترتیب که با یک حالت رمانتیک هر دو از یک نوع غذا و یا در یک ظرف مصرف نمایند.

کنترل افزایش وزن

ازدواج با افزایش وزن در زوج‌ها رابطه مستقیمی دارد، به عنوان مثال می‌توان به تحقیقات صورت گرفته توسط آندره ملتزر استادیار دانشگاه جنوب متدیست در شهر دالاس اشاره کرد، این استادیار عقیده دارد آقایان جوانی که از ازدواج خود راضی هستند در سال‌های نخست چاق شده و افراد ناراضی چنین حالتی را تجربه نخواهند کرد.

پروفسور ملتزر در ادامه افزود:

به طور متوسط همسرانی که از زندگی خود راضی‌اند کمتر از آن فاصله گرفته و با گذشت زمان اضافه وزن بیشتری را تجربه خواهند کرد و آن مردانی که از زندگی خود ناراضی هستند دچار کاهش وزن می‌شوند.

تحقیقات انجام شده توسط محققان حکایت از آن دارد که علاوه بر تاثیرات ازدواج در افزایش وزن، با پدر شدن نیز این وضعیت تشدید خواهد شد.

افزایش خطر ابتلا به بیماری‌ها

برخی از تحقیقات نشان داده است که ارتباط شرکای زندگی می‌تواند مانع از ایجاد بیماری شود اما نظرات متفاوتی نیز وجود دارد. به عنوان مثال، تحقیقات صورت گرفته توسط مرکز بهداشت مک گیل در کشور کانادا حکایت از آن دارد اگر فردی به بیماری دیابت نوع 2 مبتلا باشد تا 26 درصد احتمال ابتلا همسرش نیز وجود دارد.

کلودیا هاس استادیار توسعه انسانی و سیاست‌های اجتماعی دانشگاه Northwestern معتقد است که مناقشات در هر ازدواجی وجود داشته اما با این‌حال افراد این کار را انجام می‌دهند، باید مواظب بود و رفتارها را کنترل کرد زیرا این مسائل در درازمدت بر سلامت آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت.

سورپرایز کردن شریک زندگی

کایل بوراسا دانسجوی دکتری روانشناسی دانشگاه آریزونا معتقد است که اثرات مثبت یک زندگی، هنگامی که یکی از زوجین فوت نماید پایان نخواهد یافت بلکه ادامه خواهد داشت. افرادی که مورد توجه ما هستند، حتی زمانی که دیگر وجود نداشته باشند نیز بر ما تاثیرگذار خواهند بود.

در ضمن جالب است بدانید در صورتی که کیفیت زندگی یکی از زوجین تا قبل از مرگ او کم بوده باشد، قطعا تاثیرات منفی بر روی کیفیت زندگی بعدی همسرش خواهد داشت.

این مطالبی بود که در راستای سورپرایز کردن شریک زندگی و تاثیرات آن می‌توان گفت و امید است که افراد بتوانند با عشق در کنار یکدیگر قرار گرفته و از نعمت‌های موجود استفاده نمایند.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

بررسی کامل بیماری پانکراتیت

بیماری پانکراتیت یک مسئله جدی بوده و زمانی ایجاد می‌شود که لوزالمعده دچار التهاب شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.