چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400
خانه » روانشناسی » هنر درمانی چگونه باعث بهبود سلامتی می شود ؟

هنر درمانی چگونه باعث بهبود سلامتی می شود ؟

راه های زیادی برای رسیده به آرامش و فرار از استرس  و تفسردگی وجود دارد . یکی از این راه ها هنر درمانی است . شاید در ابتدا فکر کنید که استفاده از این شیوه به درد شما نمی خورد چون در هیچ هنری استعداد ندارید و این شیوه را مختص هنرمندان بدانید . اما جلب است بدانید که برای هنر درمانی هرگز نیاز نیست که سابقه هنری داشته باشید یا استعداد خاصی را در خود ایجاد کرده باشید .  فقط کافی است که به خاطر نارضیاتی از سلامت خود و بر طرف گرفتن استرس و رسیدن به خود آگاهی ، به کمک هنر و کار های هنری احساسات و افکار درون خورده خود را رها کنید . اگر هنوز اطلاعات کافی در این ضمینه ندارید ، با ما در این مقاله از مجله رایان درمان همراه باشید تا با هنر درمانی بیشتر آشنا شوید .

هنر درمانی

هنر درمانی چیست ؟

اساسا در تعریف عامه تر هنر درمانی آن را این گونه شرح می دهند : ” فعالیت‌های خلاق روان درمانی با استفاده از مواد و روشهای (هنری – دیداری – شنیداری) را هنر درمانی گویند . ”  هنر درمانی در واقع دریچه ای است برای افراد تا بتوانند هر آنچه درون آنها است و از بیانش عاجز هستند را برود دهند و بیشتر با احساسات و عواطف خود آشنا شوند . تنها چیزی که شما برای این روش نیاز دارید ، یک برگ کاغذ و تعدادی ماژیک ، مداد یا حتی ذغال است .

هنر درمانی

این روش مناسب چه کسانی می باشد ؟

یکی از خوبی های این روش این است که نه تنها هیچ محدوده سنی ندارد ، بلکه محدود به هیچ گروهی هم نمی شود . برای اینکه بتوانید از این روش استفاده کنید ، کافی است به خود ایمان داشته باشید و سعی کنید هر آنچه در ذهنتان می گذرد را با استفاده از هنر ، پیاده کنید . این تنها روشی است که می توان بدون استفاده از کلمات و جملات ، هر آنچه در درون شما می گذرد را ادا کنید . اشاره به این نکته نیز شایان است که برای استفاده از این روش حتما نباید از روش های سنتی هنر یعنی : نقاشی ، طراحی یا مجسمه سازی استفاده کرد . شما می توانید حتی برای اینکه افکار خود را بروز بدهید به رقص باله بپردازید و یا حتی در یک تئاتر نقشی را ایفا کنید .

هنر درمانی

هنر درمانان چه کسانی هستند ؟

افرادی که قصد دارند در این ضمینه متخصص شوند ، باید در دو رشته هنر و روان شناسی به تحصیل بپردازند . برای اینکه بتوانند با بیماران ارتباط برقرار کنند ، تنها نمی توانند به داشتن مدرک اکتفا کنند . معمولا هنر درمانان خودشان از این روش استفاده کرده اند و به درک کاملی از آن رسیده اند . این افراد باید به قدری در هر دو رشته قوی باشند که بتوانند از روی نقاشی های خط خطی یک کودک به افکار و احساسات درونی او پی ببرند .

هنر درمانی

آیا برای استفاده از این روش باید با استعداد باشیم ؟

برای اینکه از این روش استفاده کنید ، هرگز نیاز نیست که هنرمندی چیره دست باشید یا سال ها در کلاس های هنری تحصیل کرده باشید . باید درک کنید که هدف از استفاده از این روش ، خلق شاه کار های هنری نیست ، بلکه تنها می خواهیم با استفاده از هنر ، احساسات خود را بروز دهیم و به آرامش درونی برسیم . شاید در ابتدای کار برای اینکه بخواهید از رنگ ها ، اشکال و زاویه ها برای ابراز احساسات خود استفاده کنید ، احساس غریبی کنید ، ولی بعد از چند روز برایتان عادی می شود و می توانید به همان راحتی که با نوشتن افکار خود را بیان می کنید ، با استفاده از هنر نیز این کار را بکنید .

هنر درمانی

آشنایی با مزایای این روش

حتما برای شما هم پیش آمده است که بعد از گوش دادن به یک موسیقی یا مشاهده یک منظره زیبا ، به آرامش برسید . دقیقا این حس همان چیزی است که ما در هنر درمانی به دنبال آن هستیم . با استفاده از این روش می توانید به راحتی خود را کشف کنید و از رمز و راز های خود سر در بیاورید . این روش برای کودکان معلول نیز بسیار توصیه شده است . این روش مانند استامنیفون باعث نمی شود که تب شما کاهش پیدا کند ، بلکه با از بین بردن فشار های روانی و استرس ، این فرصت را به بدن شما می دهد که با هر مشکلی مبارزه کند .

منبع : rayandarman.com

همچنین ببینید

آشنایی با اصول زبان بدن در قرار های عاشقانه

اگر با اهمیت اصول زبان بدن در ارتباطات آشنا بودید ، دیگر اصلا از زبان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.