دوشنبه 3 آبان 1400
خانه » روانشناسی » دوستان خیالی کودکان ، آیا باید نگران بود ؟

دوستان خیالی کودکان ، آیا باید نگران بود ؟

همه ما در مقاطعی از دوران زندگی خود با خود حرف می زدیم و یا دوست خیالی خود بازی می کردیم . احتمالا با این صحنه رو به رو شده اید که وارد خانه می شوید و می بینید که دختر کوچکتان در حال خاله بازی کردن با دوستان خیالی خود می باشد . اما آیا این قضیه خطرناک است ؟ آیا باید نگرانش شود ؟ همه ما بعد از شنیدن واژه دوستان خیالی یاد فیلم های ترسناک هالیوودی همچون آنابل می افتیم . با خود فکر می کنیم که فرزندمان دچار بیماری های روانی شده است . بعضی وقت ها کودکمان انقد درگیر این دوست ها می شوند که ما فکر می کیم که واقعا او با یک دوست واقعی در حال وقت گذراندن است . با ما در مجله رایان درمان همراه باشید تا به بررسی بعد روانشناسی دوستان خیالی بپردازیم .

دوستان خیالی

دوستان خیالی کودکان

 

علت چیست ؟

جالب است بدانید که 70 درصد کلماتی که ما در روز می گویم خطاب به خودمان است . به عبارت دیگر ما 70 درصد اوقتمان را با خودمان حرف می زنیم . واقعیت این است که هیچ کس به اندازه خودمان ، به خودمان نزدیک است . حتما شما هم از عباراتی مثل : اه گندش بزنن پسر ، خود حالا چه خاکی به سر بریزم یا دمت گرم عالی بودی ، استفاده کرده اید . این نشان می دهید که طبیعتا ما با خود مشورت می کنیم و گاها به خود غر هم می زنیم . کودکان هم دقیقا مثل ما هستند . وقتی کودک در خانه تنها است و با مشتی اسباب بازی تنها مانده است ، مجبور است که از قوه تخیلش استفاده کند . در واقع تنهایی مهم ترین دلیل پیدایش دوستان خیالی کودکان ما هستند . بر طبق تحقیقاتی که دکتر برایان مورفی ، در سال 2000 انجام داده است ، 80 درصد بچه هایی که رفیق خیالی دارند ، تک فرزند هستند . پس به وضوح مشخص است که تنهایی باعث به وجود آمدن این دوستان می شود .

دوستان خیالی

آیا خطرناک است و باید نگران بود ؟

در 90 درصد موارد داشتن دوستان خیالی خطرناک نیست و بعد از مدتی از بین می رود و نیاز نیست در موردش نگران باشید . اما شرایطی وجود دارد که باعث می شود کمی در این مورد نگران باشیم . اگر دوستی فرزندتات و موجود خیالی بیشتر از 6 ماه طول کشید یا اینکه فرزندتان دوستان واقعی را بخاطر بازی کردن با دوست خیالی اش پس زد ، بهتر است نگران شوید و کودک خود را به روان پزشک مراجعه کنید . با این حال باز هم می گوییم که در 90 درصد مواقع خطری کودک شما را تهدید نمی کند .

دوستان خیالی

چه باید کرد ؟

همان طور که گفتیم داشتن دوست خیالی خطری باری کودک دلبند شما ندارد ولی بهتر است از همان ابتدا طوری رفتار کنید که کودک شما نیازی به بازی با این دوستان پیدا نکند . مهم ترین کاری که باید بکنید این است که با کودکان خود بازی بکنید و نگذارید احساس تنهایی کنند ، تنهایی باعث می شود آنها با خیال پردازی و بازی با خیالات خود بپردازند . اگر هم واقعا وقت ندارید ، سعی کنید فرزند خود را با دوستان واقعی آشنا کنید . مهد کودک ها یکی از پیشنهادات ما به شما هستند .

منبع : http://rayandarman.com/

همچنین ببینید

آشنایی با اصول زبان بدن در قرار های عاشقانه

اگر با اهمیت اصول زبان بدن در ارتباطات آشنا بودید ، دیگر اصلا از زبان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.