پنج شنبه 1 فروردین 1398
خانه » تغذیه » هندوانه همراه با نکاتی جالب و باورنکردنی درباره ی آن!!

هندوانه همراه با نکاتی جالب و باورنکردنی درباره ی آن!!

هندوانه از جمله میوه هایی می باشد که بسیار خوشمزه و عالی می باشد و همچنین از نظر تغذیه بسیار مفید می باشد برای بدن ما انسان ها. هندوانه میوه ای می باشد که تا حدودی دارای قند می باشد و از آب زیادی نیز برخوردار می باشد. هندوانه هم از میوه هایی می باشد که برای شب یلدا مناسب می باشد.

خواص هندوانه

وقتی از یک مدل زیبای ۲۵ ساله به نام دایوا سوال پرسیدیم که : راز پوست درخشان شما چیست؟ آیا به خاطر لوازم آرایش با کیفیت است یا به خاطر تمرینات سخت ورزشی ؟دایوا در حالی که لبخند می‌زد گفت: “بگزارید رازی را با شما در میان بگذارم ، یکی از عواملی که باعث شده پوست من روشن و درخشان باشد خوردن مقدار بسیار زیادی این میوه است”این نکته باعث شد بیشتر در مورد خواص خوردن این میوه به طور مرتب کنجکاو شویم و بخش زیر را در برایتان آماده کنیم :

خاصیت ۱ هندوانه: داشتن پوستی درخشنده

این میوه سرشار از خواص ویتامین C و A است و این بدین معنی است که خوردن ۲ تا ۳ تکه از هندوانه در روز می‌تواند برای پوست شما یک معجزه محسوب شود. دیگر خاصیت خوردن مرتب این میوه این است که زخم و آسیب‌های پوست را سریع‌تر درمان می‌کند چرا که دارای آمینو اسید است.

خاصیت ۲ هندوانه: جلوگیری از خطر بیماری‌های قلبی و سرطان

این میوه حاوی ماده‌ای به نام لیکوپن است ، و آن آنتی اکسیدی است که به جلوگیری از بیماری‌های قلبی و سرطان کمک می‌کند. البته باید در نظر داشت که این خاصیت یک شبه انجام نمی‌شود و باید مداومت داشته باشد.

خاصیت ۳ هندوانه: حفاظت در برابر اشعه UV

به دلیل این که این میوه حاوی آب لازم ، فیبر همراه با رادیکال‌های آزاد نظیر لیکوپن است ، پوست حدود ۴۰% کمتر اشعه‌های UV را جذب کرده و برای مدت طولانی‌تری شفاف و درخشان می ماند. بنابراین حتماً این میوه جادویی را هر روز بخورید.

خاصیت ۴ هندوانه: کاهش کرم‌ها از سیستم گوارشی

آیا تا به حال شنیدید که دانه‌های هندوانه را می‌توانید خرد کرده تفت داده و مانند بادام زمینی مصرف کنید و یا حتی آن‌ها را در آب بجوشانید و مانند چای مصرف کنید؟ می‌توانید برای کاهش کرم از سیستم گوارشی خود از دانه‌های هندوانه کمک بگیرید.

خاصیت ۵ هندوانه: کاهش خطر شکل گرفتن سنگ کلیه

خواص مفید در خوردن مرتب هندوانه برای کسانی که دچار بیماری سنگ کلیه بوده و یا کسانی که اغلب بیمار می‌شوند بسیار زیاد است. به دلیل آن که هندوانه حاوی مقدار زیادی آب است ، به سختی تمایل به ایجاد سنگ کلیه دارد.

نگاهی به خواص هندوانه

هندوانه بدن را تازه شاداب می کند هندوانه برای اشخاص گرم مزاج بسیار خوب استآب هندوانه مخلوط با سکنجبین علاج کننده یرقان و دفع کننده سنگ کلیه است برای خنک کردن بدن در روزهای گرم تابستان هندوانه را با شکر بخورید برای برطرف کردن تب و اخلاط بدن هندوانه را با شیر خشت بخورید برای رفع خارش بدن هندوانه را با تمبر هندی بخوریدجالب است بدانید که هندوانه تنها میوه‌‌ای است که نسبت به میوه‌ها و سبزی‌ جات دیگر دارای مقدار بیشتری بتاکاروتن است.

هندوانه میوه‌‌ ای است که حاوی میزان بالایی الکترولیت سدیم و پتاسیم است که آن را از طریق عرق دفع می‌کنیم.هندوانه همچنین سرشار از ویتامین‌های B است که برای تولید انرژی حیاتی هستند متخصصین تغذیه توصیه می‌کنند که هندوانه منبع بسیار خوبی از ویتامین B6، B1 و منیزیم استاین میوه بخاطر میزان بالای آبی که در خود دارد که تقریباً درصد آن را می گیرد و ارزش کالری آن، جزء باارزش‌ترین میوه‌‌ها دسته‌ بندی می‌شود.

هندوانهها معده را تقویت می کند. هندوانه خاصیت خنک‌کنندگی خاصی دارد و به طرز شگرفی سرشار از سیترولین بوده که آمینو اسیدی است که بدنمان برای ساخت یک آمینواسید دیگر، آرژنین، که در چرخه اوره برای از بین بردن آمونیاک استفاده می‌شود، مصرف می‌کند. هندوانه منبع خوبی از تیامین، پتاسیم و منیزیم است که از بدن در برابر بیماری‌های مختلفی محافظت می‌کنند.آنتی‌اکسیدان‌ها به کاهش شدت آسم کمک می‌کنند# همچنین خطر سرطان روده، آسم، بیماری قلبی، آرتروز هماتوئید و سرطان پروستات را کاهش می‌دهد.

پوست سفید داخل هندوانهها برای زخم گلو و دهان بسیار موثر است.هندوانه بدن را تازه و شاداب می کند. هندوانه نرم کننده، ادرارآور و زیاد کننده عرق است، لذا پس از مصرف هندوانه سموم بدن از سه طرف ( ادرار، مدفوع، عرق# دفع می شوند و به زودی شادابی و طراوت مخصوصی به انسان دست می دهد. خوردن هندوانه ده ها برابر بیشتر از سبزی جات و گوشت مفید است۹۲ درصد هندوانه آب است و باقی کمی مواد زلال و روغنی است. میزان قند هندوانهها ۸ درصد و سرشار از ویتامین های آ و ث است. حتی هندوانهها برای معالجه بیماری های کلیه نقرس و بواسیر نیز موثر است.

نکاتی درباره خواص هندوانه

 یک لیوان اب این میوه ۲۰ درصد نیاز روزانه به ویتامین C و ۱۴ در صد نیاز روزانه به ویتامین A را تامین می کند.هندوانهها از لحاظ ویتامین های گروه B نیز که برای تولید انرژی لازم هستند، غنی است و منبع خوبی از ویتامین هایB۱ ،B۶ ،B۵ (اسید پانتوتنیک)، بیوتین (یک نوع ویتامین B ) و نیز منیزیوم، پتاسیم و فیبر غذایی است. پس می توان گفت که دارای ارزش غذایی بالایی است. دربرابر زوال ماکولا هم محافظ خوبی محسوب می‌شود.

هندوانهها مدر است و به پائین آوردن فشار خون کمک می کند. آب هندوانهها مخلوط با سکنجبین علاج کننده یرقان و دفع کننده سنگ کلیه است.هندوانهها از نظر طب قدیم ایران سرد و تر است . گرما را برطرف می کند و بهترین میوه تابستان است . این میوه مدر است و به پائین آوردن فشار خون کمک می کند هندوانه معده را تقویت می کند پوست سفید داخل هندوانهها برای زخم گلو و دهان بسیار موثر است مغز تخمه هندوانهها کرم های معده و روده را از بین می برد

هندوانهها برای ورم مثانه مفید استمغز تخمه هندوانه کرم های معده و روده را از بین می برد.این میوه را باید همیشه بین دو غذا خورد یعنی تقریبا سه ساعت بعد از غذا و یکساعت قبل از غذا . زیرا اگر بلافاصله بعد از غذا خوزده شود در هضم غذا اختلال ایجاد می کند همچنین نباید آنرا با میوه های دیگر مخلوط کرد زیرا تولید نفخ شکم می کند .هندوانهها برای معده و کلیه مفید است تحقیقات جدید نشان داد این میوه یکی از سالم ترین میوه هاست و در سلامت معده و کلیه نقش مهمی دارد.

هندوانهها عطش را می نشاند پوست را مرطوب نگه می دارد تناسب اندام را حفظ می کند مکمل خوبی برای معده هندوانهها برای ورم مثانه مفید است. تخم هندوانهها ضد کرم می باشد.برای برطرف کردن تب و اخلاط بدن هندوانه را با شیر خشت بخورید.برای رفع خارش بدن هندوانهها را با تمبر هندی بخورید.آب هنداونهها به عنوان خنکی برای بیماران مبتلا به تب و بیماریهای عفونی مفید است زیرا عطش و التهاب بیمار را برطرف می کند.

هندوانه برای اشخاص گرم مزاج بسیار خوب است. هندوانهها فاقد چربی است اما به تولید انرژی کمک می‌کند هندوانهها دارای آب فراوان و انرژی کمی است در نتیجه نسبت به سایر میوه ها ، مواد مغذی بیشتری در هر کالری دارد که نشان دهنده اثرات مفید آن در بهبود سلامتی بدن است.مصرف روزانه این میوه از بروز ناراحتی قلبی پیشگیری می کند. ویتامین C و بتاکاروتن موجود در آن مانع از بروز هر نوع سرطان می شود.

لیکوپن این میوه با سرطان و آرتریت مقابله می کند. توجه داشته باشید که مصرف منظم هندوانهها، گوجه فرنگی و زردآلود مانع از بروز سرطان پروستات می شود.هندوانه میوه ای انرژی زا و تقویت کننده بینایی است. ناراحتی های چشمی مربوط به سن را برطرف می کند. ماده موجود در آن به نام «نیترولین»، سموم بدن را دفع می کند. اسید نیتریک کاهش دهنده فشار خون است. ویتامین B۶ در آن برای مغز بسیار مفید است.

منبع عالی پتاسیم است، که در کنترل فشار خون موثر است. مصرف چند برش هندوانهها پس از شام، به خواب راحت کمک می کند. خطرات مربوط به آسیب های پوستی بر اثر نور خورشید را تا ۴۰درصد کاهش می دهد. پتاسیم آن، باعث دفع سموم و کاهش اسید اوریک در خون می شود و در نتیجه احتمال آسیب های کلیوی را کاهش می دهد. هندوانه ممکن است بتواند به درمان اختلال نعوظ در مردان کمک نماید.

هندوانهها می تواند به پیشگیری از بعضی از بیماری های قلبی و عروقی کمک نماید. محققان معتقداند بهتر است بجای یخچال هندوانهها را درون دمای اتاق نگهداری نمود. هندوانهها خواص بسیاری دارد از آن جمله ضد استفراغ و تهوع است. مخصوصاً برای افرادی که در تابستان دچار گرمازدگی می شوند، نوشیدن آب هندوانهها با کمی گلاب می تواند مفید باشد. ضدعفونی کننده بدن و در واقع پاک کننده روده ها بوده است.

درطب سنتی چین پوست هندوانهها را خوب می شویند و درجلوی خورشید می گذارند تا خشک شود، سپس ازآن برای مبارزه با بیماری استفاده می کنند ، بدین صورت که ۵۰ گرم پوست هندوانهها را درکمی آب می جوشانند و مانند چای آن را می نوشند که چون داری پتاسیم بالاست برای مبتلایان به فشار خون بالا، فشارهای عصبی وهم چنین برای بیماران مبتلا به مرض قند مفید است.

گردآورنده: www.rayandarman.com

همچنین ببینید

مصرف کدام مواد غذایی به کاهش استرس کمک می کند؟

در حال حاضر استرس به یکی از بخش های جدا ناپذیر زندگی شهری و مدرنیته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.