پنج شنبه 2 خرداد 1398
خانه » تغذیه » آرامش اعصاب همراه با خوردنی و خوراکی های مناسب آن

آرامش اعصاب همراه با خوردنی و خوراکی های مناسب آن

آرامش اعصاب از جمله نکاتی است که باید همیشه رعایت کنیم چرا؟ زیرا با داشتن آرامش اعصاب و خوردن تغذیه مناسب در زندگی روزمره نیز با مشکلات کمتری نیز مواجه می شویم پس با ما همراه باشید تا خوردنی های مناسب برای داشتن آرامش اعصاب را نیز به شما معرفی کنیم.

آرامش اعصاب

آرامش اعصاب

خوشبختانه بعضی از دلایل بروز بیماری‌های روانی صرفاً به تغذیه مربوط می‌شوند، بنابراین می‌توان با تغییر شیوه رژیم غذایی آن را برطرف ساخت. از مدت‌ها پیش ثابت شده است که کمبود ویتامین‌های گروه B می‌تواند یک نوع جنون ایجاد کند.تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که تحت رژیم‌های غذایی فاقد ویتامین‌های گروه B قرار گرفته‌اند، به اختلال روانی، اضطراب شدید و افسردگی مبتلا شده‌اند.

این آزمایش‌ها به صراحت ثابت می‌کند که کمبود ویتامین‌های B می‌تواند یکی از علل اصلی بعضی از اختلالات روانی باشد. گروهی از دانشمندان در سوئد، مغز اشخاصی را که در حالت جنون از دنیا رفته بودند، با مغز اشخاصی که با مرگ‌های ناگهانی و به‌طور عادی مرده بودند تشریح و مقایسه کردند و دریافتند که چهار ماده در مغز اشخاص عادی وجود دارد که در مغز کسانی که در اثر جنون جان خود را از دست داده بودند، وجود ندارد. این چهار ماده عبارت است از: ۱ – آدنین، ۲ – تیامین، ۳ – سیتوزین، ۴ – گوآمین

این چهار ماده در گوشت‌ها مانند گوشت گوساله یا گوسفند، جگر، مغز و قلوه وجود دارد.کمبود ویتامین های گروه B باعث ایجاد اختلالات عصبی مانند اضطراب شدید، افسردگی، عصبانیت و فشار عصبی می شود.اضطراب شدید و ناراحتی عصبی دائمی اغلب ناشی از کمبود ویتامین‌های گروه B بخصوص تیامین(ویتامین B۱) است و اگر رژیم غذایی شما سرشار از مواد نشاسته‌ای(کربوهیدرات‌ها) باشد، عواقب کمبود ویتامین

داشتن آرامش اعصاب با خوراکی ها

شدیدتر خواهد بود.چهار ماده در مغز اشخاص عادی وجود دارد که در مغز کسانی که در اثر جنون جان خود را از دست داده ‏اند، وجود ندارد. این چهار ماده عبارت است از: ۱ – آدنین، ۲ – تیامین، ۳ – سیتوزین، ۴ – گوآمینچنانچه غذای شما حاوی کلسیم کافی نباشد، میزان کلسیم در بدن شما پایین خواهد آمد و در نتیجه اعصاب شما تحریک خواهد شد. شیر و فرآورده‌های آن، بهترین منبع کلسیم محسوب می‌شوند. توصیه می‌شود مصرف آنها را جدی بگیرید.

خوب است بدانید که کلسیم زمانی به طور موثر جذب بدن می‌شود که ویتامینD به میزان کافی در روده‌ها باشد. اگر شما زندگی بدون تحرک و آرامی دارید، می‌توانید مقدار زیادی کلسیم مصرف کنید. در این مورد توصیه می‌شود غذای خود را با یک قرص ویتامین‌ D تقویت نمایید.در حال حاضر بسیاری از متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که از مصرف غذاهای حاوی کلسیم و نیز انواع ویتامین‌ها غافل نشوید.

همان‌طور که ذکر شد کمبود ویتامین B می‌تواند منجر به فشار عصبی شود. کمبود شدید تیامین(ویتامین B۱)، نیاسین(ویتامین B۳) و پیریدوکسین(ویتامین B۶) می‌تواند اختلالات عصبی وخیمی را به‌وجود آورد.منابع ویتامین های گروه B به طور کلی شامل: جوانه گندم و جو، غلات و نان سبوس دار، جگر و انواع گوشت است. به طور اختصاصی نیز:

مواد غذایی غنی از B۱: گوشت گاو، دانه آفتابگردان و بادام زمینی، جوانه گندم و نان های سبوس دار است.مواد غذایی غنی از B۳: بادام زمینی و گوشت است.مواد غذایی غنی از B۶: جگر گاو، موز، دانه آفتابگردان، جوانه گندم، برگه آلو، گوشت گاو و آب پرتقال است.برای داشتن اعصابی آرام، همیشه به مقدار کافی از مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه B مانند انواع گوشت، جگر، غلات و نان سبوس دار و جوانه گندم استفاده کنید.

داشتن آرامش اعصاب با غذاهای سالم

برای حفظ سلامتی و لذت بردن از شادابی زندگی و داشتن آرامش اعصاب، باید غذاهای مصرفی حاوی انواع ویتامین‌ها باشد؛ چرا که غذاهای سرشار از ویتامین برای کار منظم سیستم عصبی لازم است.زمانی که در اشخاص سالخورده عوارض عصبانیت، به ‌صورت خستگی بروز می‌کند، نشانه‌ی این است که باید ماده‌ی غذایی مناسبی مصرف شود؛ بخصوص وقتی شخص کم خوراک باشد، میزان قند خون پایین می‌‌آید که در این مواقع مصرف یک قاشق عسل، یک عدد شکلات، یک لیوان شیر یا آب میوه، کمی پنیر و بیسکوییت توصیه می‌شود.

وقتی عصبانی و بی‌حوصله شدید، تا آن‌جا که ممکن است علت واقعی آن را بررسی و کشف کنید و اگر نتوانستید به پزشک روانشناس مراجعه نمایید تا او به شما کمک کند.فراموشی‌ و ضعف حافظه نیز از کمبود غذایی به‌وجود می‌آید. روانشناسان می گویند که فراموشی علامت چیزی است که پیوندی با پیری ندارد و می‌تواند عارضه‌ی کمبود غذایی باشد.

لازم به‌ یادآوری است که تغذیه‌ی نامناسب نه تنها بر روی اعصاب و روان آدمی تاثیر بدی می‌گذارد، بلکه باعثمختل شدن فعالیت سایر سیستم بدن نیز می‌گردد. توصیه‌ی همه‌ی متخصصان این است که به آن‌چه می‌خورید دقت کنید و سعی نمایید مواد غذایی مغذی و مفید را بر مصرف موادی با ارزش غذایی کم، ترجیح دهید.

همیشه برای آرامش اعصاب احتیاج به خوردن قرص نیست. گاهی می توان بری داشتن آرامش اعصاب با استفاده از میوه ها اعصاب خود را آرام کنیم. برای مثال خوردن آش آلوچه یکی از راه حل های درمان اعصاب خوردی است و یا آووکادو که خوردن آن باعث تقویت اعصاب می شود. همچنین خوردن شیره انگور به همراه زعفران به صورت شربت برای اعصاب بسیار مفید است.

خوردنی های مناسب آرامش اعصاب

داشتن آرامش اعصاب با میوه جات

خوردن سركه اعصاب را پريشان مي‌كند. خوردن دوشاب با كمي افتيمون براي وحشت و اضطراب مفيد است. (جوشانده آب انگور كه به نصف برسد را دوشاب گويند) براي درمان اعصاب و هيجان و اضطراب ۵۰ گرم بادام سائيده با ۵۰ گرم شكر در۵۰۰ سي‌سي آب مخلوط نموده يك استكان ۴ بعدازظهر و يك استكان آخر شب ميل شود. براي افراد بي‌حوصله و بهت‌زده ۵۰ گرم بادام‌زميني و يك قاشق عسل با آب هويج مفيد مي‌باشد.

مرباي به همراه صبحانه براي تقويت اعصاب مفيد است. دمكرده برگ درخت به آرام بخش است، ۲ گرم در ۱۰۰ سي‌سي آب‌جوش ۲۰ دقيقه دم‌كرده صاف نموده با عسل شيرين و ميل شود. پرتقال تقويت‌كننده اعصاب است. دمكرده گل‌ها و شكوفه‌هاي پرتقال آرام بخش است ۲ گرم با ۱۰۰ سي‌سي آب‌جوش دم‌كرده ميل شود. خوردن خربزه موجب نشاط و فعاليت اعصاب مي‌گردد.

خوردن خرما باعث سرزنده نگاه داشتن سلولهاي عصبي مي‌شود و براي تقويت اعمال فطري مفيد است. دمكرده گلهاي زالزالك براي اختلالات عصبي از جمله نگراني، بي‌خوابي، سرگيجه و يا احساس صدا در گوش مفيد مي‌باشد ۲ گرم در ۱۰۰ سي‌سي آب‌جوش ۲۰ دقيقه دم‌كرده يك ساعت قبل از خواب ميل شود.براي اين كه كمتر عصباني شويد در فواصل غذا از زردآلو استفاده كنيد.

برگ زيتون ۲ گرم در ۱۰۰ سي‌سي آب‌جوش ۲۰ دقيقه دم‌كرده روزي سه فنجان ميل كنيد آرام بخش خوبي است. حضرت رضا(ع) فرموده‌اند: خوردن زيتون خشم را خاموش مي‌كند.پيامبر اكرم(ص) فرموده‌اند: روغن زيتون اعصاب را قوي و انسان را خوش اخلاق مي‌كند. ماليدن روغن زيتون و سير براي دردهاي عصبي مفيد است، ۲۰ گرم سير در ۲۰۰ گرم روغن زيتون مخلوط نموده به مدت چند روز در آفتاب بماند بعد محتوي را كه در شيشه دربسته است چند ساعت در آب جوش بماند سپس سيرها را له نموده با روغن مخلوط مي‌كنيم.

 براي رفع ناراحتي‌هاي عصبي و بي‌خوابي هر شب يك عدد سيب ميل شود. فندق براي درمان ضعف اعصاب، سستي و خمودگي، هيجان و اضطراب بسيار مفيد است روزي ۵ دانه ميل شود كساني كه ترس و دلهره دارند در زمستان به مدت ۳ هفته در ماه نان پنير با گردو ميل كنند و بالاي آن چاي ننوشند. خوردن گلابي آرام‌ بخش است. خوردن گيلاس بداخلاقي را به خوش اخلاقي تبديل مي‌كند.

 براي درمان اختلالات رواني آب نارگيل ميل شود. يك گرم بهارنارنج (گل نارنج) در۱۰۰ سي‌سي آب‌جوش۲۰ دقيقه دم‌كرده ميل شود. ساعت ۷ شب چند دانه بادام شيرين همراه يك قاشق عسل خوب جويده با كمي آب ميل شود.شب شام پرتقال ميل شود ويا برگ پرتقال۳ گرم در۱۰۰ سي‌سي آب‌جوش ۲۰ دقيقه دم‌كرده صاف نموده با عسل شيرين و شب ميل شود.

گل زالزالك ۲ گرم در ۱۰۰ سي‌سي آب‌جوش ۲۰ دقيقه دم‌كرده يك ساعت قبل از خواب ميل شود.برگ درخت گلابي ۳ گرم در ۱۰۰ سي‌سي آب ۲۰ دقيقه دم‌كرده يك ساعت قبل از خواب ميل شود. آبليمو و عسل با آب به صورت شربت ميل شود. شب نارنگي ميل شود. خوردن به باعث رفع افسردگي و وسواس مي شود و باعث تقويت روح و ترسو را شجاع مي‌كند.

 خوردن سيب نارس بهاره باعث ايجاد فراموشي مي‌شود.خوردن گردو فراموشي را از بين مي‌برد.بوئيدن بالنگ شادي‌آور است.خوردن انار غم و اندوه را از بين مي‌برد. شيره انگور با كمي زعفران به صورت شربت ميل شود غم و اندوه را از بين مي‌برد. براي از بين بردن غم و اندوه خوردن دوشاب همراه كمي زعفران مفيد است. خوردن بادام كهنه و فاسد غم و اندوه را زياد مي‌كند.

دمكرده برگ توت‌فرنگي با كمي دارچين فرح بخش است. روزي ۳ قاشق شربت زرشك ميل شود غم و اندوه را از بين مي‌برد. طرز تهيه شربت زرشك: آب زرشك ۵۰۰ گرم، آب سيب ۵۰۰ گرم، آبليمو ۲۵۰ گرم و شكر ۵۰۰ گرم را مخلوط جوشانده تا به قوام آيد. پيامبر اكرم(ص) فرموده‌اند: روغن زيتون غم و اندوه را برطرف مي‌نمايد. براي رفع غم و اندوه روزي يك عدد سيب ميل شود.

براي رفع غم و اندوه يك ساعت به غروب آفتاب مانده يك عدد گلابي ميل شود.موز نشاط آور است عصر ميل شود.خوردن آش آلو براي درمان اختلال حواس مفيد است. خوردن سيب‌ نارس بهاره باعث پريدن ناگهاني اعضاء بدن مي‌شود. براي درمان رعشه روغن پسته را با مشك مخلوط كرده مالش دهند. بوئيدن گل سنجد براي درمان رعشه مفيد مي‌باشد.

ماليدن روغن بالنگ براي لقوه مفيد است. طرز تهيه روغن بالنگ در احساس خستگي آمده است.براي بيماران ماليخوليايي آووكادو ميوه مناسبي است. خوردن گوشت نارگيل براي جنون و ماليخوليا مفيد است.براي درمان صرع شيره انگور با كمي سداب به صورت شربت ميل شود. (سداب با احتياط مصرف شود چون سمي است) سداب يك گرم در ۱۰۰ سي‌سي آب‌جوش ۲۰ دقيقه دم‌كرده صاف نموده با شيره انگور شيرين و ميل شود.

اگر دوشاب با سداب خورده شود براي صرع مفيد مي‌باشد. طرز تهيه دوشاب: آب انگور را آنقدر مي‌جوشانيم تا به نصف برسد. برگ درخت هلو ۵ گرم در ۱۰۰ سي‌سي آب جوشانده روزي دو فنجان همراه عسل شيرين و ميل شود.دمكرده برگ درخت نارنج ضد تشنج است ۲ گرم در۱۰۰ سي‌‌سي آب‌جوش ۱۰ دقيقه دم‌كرده ميل شود. خوردن نارنگي براي تشنج‌هاي عصبي مناسب است.

گردآورنده: www.rayandarman.com

همچنین ببینید

مصرف کدام مواد غذایی به کاهش استرس کمک می کند؟

در حال حاضر استرس به یکی از بخش های جدا ناپذیر زندگی شهری و مدرنیته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.