پنج شنبه 21 فروردین 1399
خانه » گوناگون » تعهدات در قرارداد مشارکت در ساخت و ساز

تعهدات در قرارداد مشارکت در ساخت و ساز

مواردی که در مشارکت در ساخت باید به آن توجه کرد:

تعهدات طرفین قرارداد مشارکت در ساخت و ساز

به گفته وکیل ملکی در موسسه حقوقی کیانداد هر قرارداد مشارکت در ساخت دارای دو طرف است. یک طرف مالک و یک طرف سازنده هر یک از آنها طبق قرارداد دارای یک مجموعه حقوق و تعهداتی در مقابل طرف دیگر هستند که معمولاً در طی چند بند در قراردادهای چاپی به آنها اشاره می‌شود.

منظور از تعهدات، آن دسته از کارها و اقداماتی است که مالک باید در مقابل سازنده انجام بدهد و بالعکس.

 

دریافت پروانه یا جواز ساختمان و هزینه دریافت پروانه ساخت:

اگر کسی بخواهد هر نوع عملیات ساختمانی و عمرانی را در هر حد و اندازه‌ای نسبت به ملک خود انجام دهد باید از قبل از شهرداری منطقه اجازه کسب نماید که این اجازه در قالب (پروانه یا جواز ساختمان) صادر می‌شود در پروانه ساختمان یک مهلت معینی برای انجام عملیات عمرانی تعیین شده است که مالک باید در طی آن مدت اقدام به عملیات ساخت و ساز کند در غیر این صورت باید نسبت به تمدید مدت پروانه ساختمان مبادرت نماید. در برخی از قراردادهای مشارکت در ساخت قید می‌شود که سازنده مسئول اخذ پروانه است، که در این صورت هزینه دریافت پروانه برعهده سازنده می‌باشد اما اگر مالک یا مالکین از قبل شخصاً اقدام به دریافت پروانه یا جواز ساختمان کرده باشند حتماً باید دقت کنند که در قرارداد مشارکت هزینه و وجهی که بابت دریافت پروانه ساختمان داده‌اند را جزء آورده و سهم‌الشرکه قید نمایند و الا اگر این موضوع در قرارداد مواجه با سکوت باشد در پایان قرارداد ممکن است محل اختلاف شود.

تحویل ملک به سازنده برای شروع به ساخت:

در قراردادهای مشارکت در ساخت بابت تحویل و تسلیم ملک یا زمین از سوی مالک به سازنده موعد و مهلتی تعیین می‌شود که طی آن مدت معمولاً مالک باید اقدام به تخلیه ملک و انتقال اسباب و اثاثیه خود به مکان دیگری نماید و آن را بدون هر گونه مانعی در اختیار سازنده قرار دهد تا وی بتواند عملیات عمرانی را در آن ملک شروع نماید. گاهی در پرونده‌های حقوقی از نوع دعاوی مشارکت در ساخت مشاهده می‌شود که مالک بنا به دلایلی از تحویل ملک یا زمین به سازنده خودداری می‌کند و موجب ایجاد اختلاف می‌شود.

سازندگان برای اینکه با چنین مشکلاتی مواجه نشوند و یا در صورت مواجهه بتوانند از ابزار قانونی استفاده کنند باید در هنگام تنظیم قرارداد شروط حقوقی لازم را در قرارداد بگنجانند. مثلاً می‌توان بابت هر روز تأخیر در تحویل ملک خسارات روزانه پیش‌بینی نمود و یا حق فسخ قرارداد بعلاوه مطالبه خسارت مقطوع مقرر نمود.

اگر چنین شرطی در قرارداد پیش‌بینی نشود تکلیف چیست؟ پاسخ آن است که می‌توان از طریق اقامه دعوا در دادگاه محل وقوع ملک، مالک را الزام به تحویل ملک یا زمین نمود.

اخذ پایان‌کار و صورت‌مجلس تفکیکی و سند مالکیت

بعد از اینکه پروژه ساختمانی به اتمام رسید در اولین فرصت باید نسبت به اخذ سند مجزا برای هر ملک به نام مالک آن اقدام نمود. در قراردادهای مشارکت در ساخت درباره این موضوع و مسئول اقدامات ثبتی و تفکیکی پیش‌بینی‌های لازم صورت می‌گیرد. با توجه به اینکه مالکین غالباً سررشته‌ای در این زمینه ندارند، بنابراین انجام این کار به صورت یک شرط در قرارداد برعهده سازنده گذارده می‌شود. تا نسبت به اخذ پروانه ساخت اقدام و پس از احداث بنا نیز نسبت به اخذ پایان‌کار و صورت‌مجلس تفکیکی و اسناد مالکیت واحدها مبادرت نماید.

مخاطب گرامی برای وکیل ملکی  ، وکیل طلاق ، وکیل دادگاه انقلاب ، وکیل کلاهبرداری یا در صورتی که در زمینه  قراردادهای ملکی با مشکل حقوقی مواجه شدید می‌توانید به صورت مستقیم با وکیل ملکی مؤسسه حقوقی کیانداد تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس وکیل ملکی 09128400921

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.