دوشنبه 3 آبان 1400
خانه » سلامت » پخت و پز با فویل آلومینیومی چه خطراتی دارد؟

پخت و پز با فویل آلومینیومی چه خطراتی دارد؟

از سال 1903 استفاده از فویل آلومینیومی برای پخت و پز باب شد. در ابتدا بیشتر از این روش در جاهایی که به اجاق دسترسی وجود نداشت استفاده می شد. شاید در آن سال ها کسی فکر نمی کرد که این روش بتواند به بدن آسیب وارد کند و به همین دلیل کم کم استفاده از آن در خانه نیز رایج شد. اما دانشمندان در سال های اخیر با انجام دادن آزمایش های مختلف دریافته اند که پخت و پز با فویل آلومینیومی می تواند به سلامت بدن آسیب وارد کند. در این مقاله شما را بیشتر با این خطرات آشنا می کنیم.

پخت و پز با فویل آلومینیومی

فویل آلومینیومی و مغز

یکی از مهم ترین خطرات پخت و پز با فویل آلومینیومی بر روی مغز است. از همین رو انجمن مبارزه با آلزایمر آلومینیوم را یکی از خطرناک ترین مواد برای سالمندان معرفی کرده است. مطالعات نشان داده اند که آلومینیوم توانایی کاهش نرخ رشد سلول های مغز انسان را دارد. همچنین، تراکم بالای آلومینیوم در بافت مغز بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر مشاهده شده است. این ماده می تواند آسیب های استرس اکسیداتیو در مغز ایجاد کند به طوری که شما تاثیراتش را در دهه 60 یا 70 زندگی مشاهده می کنید. کالبد شکافی افرادی که آلزایمر داشته اند نشان می دهد که مغزشان، 20 درصد نسبت به افراد معمولی بیشتر آلومینیوم داشته است.

فویل آلومینیومی و استخوان ها

استخوان ها نیز از خطرات پخت و پز با فویل آلومینیومی در امان نیستند. این عنصر قابلیت جذب شدن دارد و متاسفانه به راحتی می تواند در بافت های استخوانی جذب شود و از همین رو سلامت آنها را به خطر بیندازد. تحقیقات نشان می دهد که آلومینیوم بر روی کلسیوم سازی تاثیر می گذارد و به نوعی ساخت آن را در بدن کاهش می دهد. وجود بیش از اندازه این عنصر در بدن می تواند مشکلات جدی مانند پوکی استخوان را برای شما به ارمغان بیاورد.

فویل آلومینیومی و جذب مواد ضروری

متاسفانه آلومینیوم بر روی جذب مواد مغذی تاثیر می گذارد و می تواند در این امر اختلال ایجاد کند. به همین دلیل است که از سال 2013 استفاده از ظروف آلومینیومی در مدارس و بیمارستان ها در بیشتر کشور های پیشرفته ممنوع شد. این فلز از مانع خونی-مغزی عبور کرده و اطراف هیپوکامپ، کورتکس، و دیگر بخش های مرتبط با بیماری آلزایمر تجمع می کند. هر چه این ماده در مغز بیشتر انباشته شود، با مواد ضروری مانند اهن، کلسیم و پتاسیم بیشتر رقابت کرده و از جذب آنها جلوگیری می کند.

پخت و پز با فویل آلومینیومی

فویل آلومینیومی و کلیه و کبد

متاسفانه استفاده بیش از اندازه این فلز می تواند بر روی اندام های سم زدای شما مانند کبد و کلیه تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان می دهد که این فلز می تواند باعث افزایبش فعالیت اندام های سم زدا شود که این موضوع اصلا خوب نیست. هر چه فعالیت کبد و کلیه بیشتر شود، آلومینیوم به جای آن که دفع شود، در بدن باقی مانده و در بافت های بدن تجمع می کند. در حال حاضر تحقیقات در این زمینه ادامه دارد ولی بهتر است شما میزان استفاده خود از فویل های آلومینیومی را کاهش دهید.

فویل آلومینیومی و تیروئید

شواهد زیادی وجود دارد که اثبات می کند این فلز می تواند به صورت مستقیم بر روی تیروئید شما تاثیر گذاشته و آن را از انجام بسیاری از فعالیت های خود باز دارد. عده ای معتقدند که این صرف بیش از اندازه آلومینیوم، پر کاری تیروئید را بوجود می آورد. اما شواهد زیادی وجود دارند که نشان می دهند قرار گرفتن در معرض آلومینیوم بر غدد پاراتیروئید اثرگذار است و ممکن است ترشح هورمون پاراتیروئید را سرکوب کند.

منبع: rayandarman.com

همچنین ببینید

روش های طبیعی درمان کولیت اولسراتیو

کولیت اولسراتیو که با نام بیماری کولیت زخمی نیز شناخته می شود، نوعی بیماری مزمن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.