دوشنبه 3 آبان 1400
خانه » اخبار پزشکی » بررسی 11 مورد از علائم کمبود ماده معدنی ید

بررسی 11 مورد از علائم کمبود ماده معدنی ید

وجود ماده معدنی ید برای سلامتی انسان بسیار ضروری بوده اما باید نشانه‌های کمبود آن نیز مشخص شود تا بتوان از ایجاد آن جلوگیری به عمل آورد. ید محلول در آب بوده و در بعضی از غذاها نیز به مقادیر زیادی یافت می‌شود.

ماده معدنی ید و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ در این مقاله قصد داریم علائم و عوارض کمبود ماده معدنی ید را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم، همچنین در رابطه با روش‌های درمانی آن نیز بحث نماییم.

ماده معدنی ید

بدن ید را به چه منظوری نیاز دارد؟

ماده معدنی ید و وجود آن در بدن برای سلامت عملکرد تیروئید بسیار با ارزش است، در حقیقت غده تیروئید برای تولید هورمون‌های لازم از ید استفاده خواهد کرد، این هورمون‌ها بر روی موارد زیر اثرگذار خواهند بود:

توسعه مغز

رشد

شفا

ایجاد متابولیسم برای تولید انرژی

در صورتی که هورمون‌های لازم توسط غده تیروئید ایجاد نشود امکان مواجه شدن با مشکل هیپوتیروئیدی وجود دارد.

اصطلاح کم‌کاری تیروئید چیست؟

در صورت کمبود ید در بدن تیروئید قادر به ایجاد هورمون‌های لازم نخواهد بود که به این وضعیت اصطلاحا کم‌کاری تیروئید گفته می‌شود.

علائم کمبود ید

بر اساس یکی از آزمایشات انجام شده می‌توان حدس زد که حدود یک سوم از افراد دچار مشکل کمبود ید هستند.

در این مقاله قصد داریم 11 مورد از علائم گوناگون کمبود ماده معدنی ید در بدن را به اطلاع شما برسانیم.

مورد اول، افزایش وزن غیر‌منتظره بدن

هنگامی که یک فرد دارای متابولیسم سالمی باشد کالری‌ها سوزانده خواهند شد تا انرژی مورد نیاز به دست آید، هیپوتیروئیدی و یا کمبود هورمون‌های تیروئید قادر است متابولیسم بدن را متوقف نماید.

زمانی که متابولیسم بدن انسان تضعیف شود در نتیجه کالری بیشتری به عنوان چربی ذخیره شده و منجر به افزایش وزن خواهد شد، این افزایش به شکلی تقریبا غیرمنتظره اتفاق خواهد اُفتاد.

بد نیست به خاطر بسپارید که افزایش وزن ممکن است نشانه‌ای از کمبود ید در بدن باشد، البته در همه موارد اینطور نبوده و امکان دارد مصرف کالری بیش از حد روزانه و نپرداختن به فعالیت‌های ورزشی نیز موجب این افزایش وزن شود، کمبود ید تنها می‌تواند یکی از این دلایل باشد که البته باید مورد بررسی دقیق‌تری قرار گیرد.

مورد دوم، احساس ضعف

یکی دیگر از علائم موجود در افرادی که با کمبود ماده معدنی ید روبه‌رو هستند را می‌توان ضعف جسمانی دانست. این افراد ممکن است برای حمل یک جسم با مشکل مواجه شوند.

البته دلیلی بسیار منطقی نیز برای این ادعا وجود دارد، هیپوتیروئیدی میزان متابولیسم بدن را کاهش داده و در نتیجه کالری کمتری برای انرژی مصرف خواهد شد، مسلما با این رویه عضلات نیز کارآیی زیادی نداشته و در فرد موجب ایجاد ضعف می‌گردد.

مورد سوم، احساس خستگی

کاهش متابولیسم بدن ممکن است در فرد ایجاد خستگی نماید، البته همانند افزایش وزن این مسئله می‌تواند دلایل دیگری همچون کم‌خوابی و انجام کارهای سخت نیز داشته باشد.

در صورتی که احساس خستگی شما برایتان ناشناخته باشد امکان کمبود ید وجود دارد.

مورد چهارم، ریزش مو

یکی دیگر از نشانه‌هایی که می‌توان به کمبود ید در فرد ربط داد ریزش مو است. هورمون‌های تیروئید از فولیکول‌های مو حمایت می‌کنند و هنگامی که در یک شخص کم‌کاری تیروئید ایجاد شود مسلما بر فولیکول‌های مو نیز تاثیر منفی خواهند گذاشت.

ماده معدنی ید

بد نیست بدانید که مو به صورت طبیعی از بین می‌رود اما با فولیکول‌های جدید جایگزین خواهد شد، در افرادی که دچار کمبود ماده معدنی ید هستند این مسئله تجدید نشده و با گذشت زمان تراکم مو در افراد کم خواهد شد، در حقیقت فرد دچار ریزش مو می‌شوند.

مورد پنجم، خشک شدن پوست

خشکی پوست امکان دارد نشانه‌ای از کم‌کاری تیروئید باشد، علت آن نیز کمبود ید در بدن است.

هورمون‌های تیروئید به سلول‌ها کمک کرده و در صورتی که وجود نداشته باشند ممکن است سلول‌های پوست از بین بروند و به شکلی خشک درآیند.

مورد ششم، احساس سردی

همانطور که سوخت و ساز بدن با کمبود هورمون‌های تیروئید و کاهش متابولیسم کاهش می‌یابد مسلما فرد انرژی کمتری تولید کرده و فقدان آن نیز موجب سردی بدن خواهد شد.

مورد هفتم، ضربان قلب آهسته

کمبود ماده معدنی ید امکان دارد موجب کند شدن ضربان قلب شود. هنگامی که این اتفاق در فرد رخ دهد احتمال سرگیجه، ضعف و یا بیماری وجود خواهد داشت.

مورد هشتم، ایجاد مشکلاتی در یادگیری و حافظه

همراهان مجله پزشکی رایان درمان؛ همانطور که در ابتدا نیز گفته شد وجود هورمون‌های تیروئید برای رشد مغز بسیار مهم است و کمبود ید موجب ایجاد هیپوتیروئیدی شده و به همین دلیل مشکلاتی برای حافظه افراد ایجاد خواهد شد.

بر اساس مطالعات سال 2014 مشخص شده است افرادی که دارای سطوح پایین‌تری از هورمون‌های تیروئید هستند از هیپوکامپ کوچکتری برخوردار می‌باشند، هیپوکامپ بخشی از مغز بوده که بر حافظه و یادگیری تاثیرگذار است.

مورد نهم، عوارض بارداری

یک زن باردار باید توجه ویژه‌ای به مصرف مواد غذایی حاوی ید داشته باشد، زیرا در رشد جنین تاثیرگذار خواهد بود.

هورمون‌های تیروئید برای رشد سالم یک کودک قبل از تولد ضروری است و کمبود آن می‌تواند مانع پیشرفت مغز شود.

مورد دهم، دوره‌های سنگین و نامنظم

سطوح پایین هورمون تیروئید می‌تواند هورمون‌های دخیل در دوره‌های زنان را تحت تاثیر قرار دهد، موارد زیر ممکن است نشانه‌های کمبود ید باشند:

دوره‌های سنگین‌تر از حد معمول

دوره‌هایی که بیشتر یا کمتر از حد معمول است

مورد یازدهم، تورم در گردن

در صورتی که یک فرد دچار کمبود تیروئید شود امکان دارد به دلیل بزرگ شدن غده تیروئید، گردن او نیز متورم شود.

وقتی غده تیروئید ماده معدنی ید در اختیار نداشته باشد سعی می‌کند تا از خون به دست آورد و به همین دلیل بزرگ خواهد شد.

عوارض

زنان باردار و نوزادان آن‌ها عوارض جدی این مشکل را تجربه خواهند کرد، در بدترین حالت امکان دارد این مشکل منجر به نارسایی نوزاد و یا تولد نوزادانی با شرایط ذهنی خاص شود.

تشخیص

یک پزشک به راحتی و با یک آزمایش ادرار می‌تواند کمبود ید در بدن را تشخیص دهد.

چگونه می‌توان متوجه این مشکل شد؟

کمبود این ماده معدنی مهم زمانی اتفاق خواهد اُفتاد که فرد غذاهایی با ید کافی را مصرف نکند، این کمبود بیشتر در زنان باردار که نیازمند مصرف بیشتری هستند مشاهده می‌شود.

رفتار

ماده معدنی ید

موسسه ملی سلامت ایالات متحده آمریکا برخی از منابع ید را به شرح ذیل معرفی کرده است، این منابع عبارتند از:

جلبک دریایی

ماست ساده

نمک یُددار

میگو

تخم‌مرغ

آلو خشک

یک فرد به منظور حفظ سلامت خود باید به صورت روزانه 150 میکروگرم ید مصرف نماید.

Source: http://rayandarman.com

همچنین ببینید

بررسی کامل بیماری پانکراتیت

بیماری پانکراتیت یک مسئله جدی بوده و زمانی ایجاد می‌شود که لوزالمعده دچار التهاب شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.