جمعه 30 شهریور 1397
خانه » اخبار پزشکی » معرفی بیماری زونوتیک و ارائه روش‌های درمانی آن

معرفی بیماری زونوتیک و ارائه روش‌های درمانی آن

زونوتیک مشکلی بوده که به بیماری و یا عفونت منتهی خواهد شد. این مشکل می‌تواند بین انسان و حیوان انتقال یابد. بسیاری از مردم در سراسر جهان به صورت روزمره ممکن است با حیوانات ارتباط برقرار کنند. بر اساس آمارهای انتشار یافته مشخص شده است که میلیون‌ها خانوار در ایالات متحده آمریکا دارای حیوانات خانگی هستند. بد نیست بدانید که بسیاری از مردم نیز دامدار بوده و از این طریق امرار معاش می‌کنند.

زونوتیک و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع بیماری زونوتیک و همچنین نحوه جلوگیری از آن بپردازیم.

زونوتیک

زونوتیک چیست؟

همانطور که در ابتدا نیز گفتیم زونوتیک به بیماری‌هایی گفته می‌شود که قابلیت انتقال از حیوانات به انسان را دارند.

حیوانات می‌توانند تا بسیاری از میکروب‌های مضر همانند انواع باکتری‌ها، قارچ‌ها، انگل‌ها و حتی ویروس‌ها را با خود حمل نمایند، این موارد هنگام تماس با انسان موجب ایجاد بیماری خواهند شد. بیماری‌های زونوتیک در شدت‌های گوناگون خفیف تا شدید وجود دارند و حتی در برخی از موارد ممکن است موجب مرگ نیز شوند.

بیماری‌های زونوتیک در ایالات متحده آمریکا و همچنین سرتاسر جهان مشاهده می‌شود، سازمان جهانی بهداشت (WHO) برآورد کرده است که 61 درصد بیماری‌های انسانی منشایی حیوانی دارند، جالب آنکه 75 درصد بیماری‌های جدید کشف شده آن هم در دهه گذشته زونوتیک محسوب می‌شوند.

هنگامی که هنوز مقررات بهداشت جهانی به وجود نیامده بود، یعنی چیزی در حدود یک قرن پیش بیماری‌های زونوتیک موجب مرگ میلیون‌ها انسان شد، البته لازم به ذکر است که هنوز درون کشورهای در حال توسعه نیز چنین مشکلاتی وجود دارد.

انواع

بیماری‌های متداول زونوتیک عبارتند از:

هاری

این نوعی بیماری بوده که بر سیستم عصبی پستانداران تاثیر خواهد گذاشت، چنین مشکلی معمولا به وسیله یک ویروس ایجاد شده و امکان انتقال آن بین حیوان و انسان وجود دارد.

البته باید بدانید که واکسن‌های ضد ویروس آن نیز یافت شده و در دسترس همگان قرار دارد.

بیماری لیم

این بیماری نیز توسط نیش منتقل خواهد شد، علائم آن ممکن است خفیف و یا شدید باشد اما می‌تواند با استفاده از آنتی بیوتیک‌ها درمان شود.

تب دانگ، مالاریا و چیکونگونیا

این بیماری‌ها به وسیله نیش پشه ایجاد خواهد شد و در مناطقی همچون کارائیب بیشتر به چشم می‌خورد.

علائم این بیماری‌ها را می‌توان تب، استفراغ و سردرد عنوان کرد. برای درمان این وضعیت حیاتی است که فرد مبتلا در اسرع وقت به پزشک مراجعه نماید زیرا ممکن است مرگ‌آور نیز باشد.

عفونت سالمونلا

بیماری سالمونلا معمولا به دلیل دست زدن به خزندگان و دوزیستانی ایجاد خواهد شد که حامل بیماری باشند، حتی ممکن است به وسیله دست زدن به جوجه و یا اُردک نیز شکل بگیرد.

این بیماری در صورت وقوع بین 4 تا 7 روز طول خواهد کشید و علائم آن نیز اسهال، تب و گرفتگی شکمی می‌باشد. مردم اغلب بدون درمان پزشکی بهبود خواهند یافت اگرچه لازم است تا توصیه‌های درمانی و همچنین محافظتی جدی تلقی گردد.

عفونت E. Coli

عفونت مورد نظر اغلب به دلیل دست زدن به حیوان آلوده و یا حتی مواد غذایی آلوده ایجاد می‌شود، گاوها نیز ممکن است دچار چنین میکروب‌هایی باشند.

بیماری سالمونلا معمولا با مسمومیت غذایی می‌تواند موجب استفراغ، گرفتگی شکم و اسهال شوند، نکته مهم آن است که افراد آلوده باید ابتدا مایعات را جوشانده و بعد استفاده نمایند.

بیماری طوطی

این بیماری یکی از مشکلاتی است که اغلب بر روی پرندگان مشاهده شده و به آن بیماری طوطی نیز گفته می‌شود. بیماری طوطی ممکن است به وسیله پرها، ترشحات و مایع به انسان سرایت نماید.

این بیماری علائمی همچون تب، سردرد و سُرفه خشک را به دنبال خواهد داشت. در برخی از موارد جدی ممکن است موجب گرفتگی شکم شده و فرد را راهی بیمارستان نماید.

انواع دیگر

صدها بیماری زونوتیک وجود دارد اما بسیاری از آن‌ها نادر هستند، برخی از این موارد عبارتند از:

سم‌زدایی

آنفولانزای مرغی

سل گاوی

بروسلوز

زونوتیک

تب خراش گربه

ابولا

ویروس نیل غربی

پرخاشگر

تب زیکا

تریکینوزیس

آنفولانزای خوکی

هیستوپلاسموز

علل

همراهان رایان درمان؛ بیماری‌های زونوتیک می‌توانند به واسطه روش‌های گوناگونی از حیوانات به انسان‌ها منتقل شوند، این روش‌ها عبارتند از:

تماس مستقیم

تماس مستقیم در انتقال این بیماری می‌تواند به واسطه بزاق، خون، ادرار، مهاط و یا مدفوع باشد، همچنین حتی امکان دارد به علت دست زدن به حیوانات آلوده و یا خراشیده شدن نیز شکل گیرد.

آب‌های آلوده و یا مناطق پر از کود ممکن است حاوی باکتری‌های زونوتیک زیادی باشند و همین امر موجب انتقال آن به انسان خواهد شد.

برخی از تماس‌ها نیز به گونه‌ای هستند که مربوط به محل زندگی حیوانات می‌باشد، این موارد را می‌توان مخازن آکواریوم و یا قفس‌ها دانست.

روش غیر مستقیم

این مشکل ممکن است به وسیله یک عامل سومی اتفاق بیفتد، یعنی یک پشه، کنه و یا شپش، بیماری را از حیوانی گرفته و به انسان انتقال دهد.

از طریق خوراک

زونوتیک به وسیله مواد غذایی حیوانی آلوده و یا رعایت نکردن اصول بهداشتی نیز ایجاد خواهد شد.

در ایالات متحده آمریکا از هر 6 نفر، 1 نفر در معرض مبتلا به برخی از نقایص و مشکلات خوراکی می‌باشند.

برخی از عوامل شایع بیماری زونوتیک:

شیر غیر پاستوریزه

گوشت و یا تخم‌مرغ‌های آلوده

میوه و یا سبزیجات خام آلوده به مدفوع یک حیوان

عوامل دیگر

برخی از تغییرات آب و هوایی جهانی، استفاده بیش از حد مواد ضد میکروبی در پزشکی و کشاورزی بر سرعت بیماری تاثیرگذار خواهند بود.

افرادی که دارای یک سیستم ایمنی ضعیفی هستند در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

پیشگیری

مردم ممکن است با حیوانات ارتباط داشته باشند اما همواره روش‌هایی برای جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری وجود دارد که آن‌ها را برایتان شرح خواهیم داد.

تمیز نگه داشتن دست‌ها:

شست و شوی دستان با استفاده از صابون تمیز و آب می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از ایجاد بیماری داشته باشد.

انتخاب عاقلانه یک حیوان خانگی:

اگر قصد دارید یک حیوان خانگی در کنار خود داشته باشید لازم است تا در رابطه با آن تحقیق کرده و همواره معاینات پزشکی را داشته باشید.

جلوگیری از نیش خوردن به وسیله پشه‌ها:

زونوتیک

استفاده از اسپری‌های ضد پشه، پوشیدن شلوار و پیراهن‌های بلند و ممانعت از ورود به مناطق جنگلی می‌تواند از این گزش‌ها جلوگیری به عمل آورد.

کنترل پخت غذا:

فرد می‌تواند از عفونت‌هایی همانند سالمونلا با اطمینان از پخته شدن غذا جلوگیری کند.

بررسی بیماری قبل از سفر:

هنگامی که قصد رفتن به سفر را دارید بهتر است خودتان را به پزشک نشان داده و اقدامات احتیاطی را با یک واکسن به انجام برسانید.

Source: http://rayandarman.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

همچنین ببینید

بررسی کامل بیماری پانکراتیت

بیماری پانکراتیت یک مسئله جدی بوده و زمانی ایجاد می‌شود که لوزالمعده دچار التهاب شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.