دوشنبه 27 دی 1400
خانه » اخبار پزشکی » راش هلیوتروپیک و بررسی کامل علائم و عوامل آن

راش هلیوتروپیک و بررسی کامل علائم و عوامل آن

راش هلیوتروپیک نوعی بثورات بنفش رنگ بوده که در اطراف و یا روی پلک‌ها ایجاد می‌شود، این بیماری و علائم آن ممکن است لکه‌دار، ناهموار و اغلب به صورت یک پلک متورم نیز ایجاد شود. این علائم و بثورات بنفش رنگ را می‌توان اولین علائم قابل توجه یک بیماری عضلانی التهابی به نام Dermatomyositis به حساب آورد.

راش هلیوتروپیک و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ بیماری Dermatomyositis موجب ضعف عضلانی پیشرفته شده و حتی امکان دارد که در کودکان نیز به رگ‌های خونی آسیب‌های جدی وارد نماید.

راش هلیوتروپیک

موضوعات مقاله عبارتند از:

علل و عوامل خطرناک آن چیست؟

علائم

تشخیص و زمان مراجعه به پزشک

رفتار

جمع‌بندی

علل و عوامل خطرناک آن چیست؟

همانطور که در ابتدا نیز گفتیم راش هلیوتروپیک یکی از نشانه‌های بیماری Dermatomyositis به حساب می‌آید، این بیماری دلالت بر گروهی از بیماری‌های عضلانی و البته التهابی دارد.

این مشکل را نوعی بیماری مزمن التهابی می‌دانند که ممکن است علائم آن در طول زمان نیز تغییر کند، چیزی در حدود یک سوم افراد مبتلا به این بیماری در گروه سنی کودکان بهبود خواهند یافت اما باقی‌مانده علائم را ممکن است تجربه نمایند.

محققان هنوز با قاطعیت نمی‌توانند علت بروز این بیماری را بگویند و تاکنون دلیل خوبی را نیز پیدا نکرده‌اند، این مشکل احتمال دارد به علت نوعی استعداد ژنتیکی بوده که توسط باکتری، ویروس و یا حتی نور خورشید ایجاد می‌شود. بیماری Dermatomyositis بسیار نادر بوده که در هر بازه یک میلیون نفر شاید 10 نفر به آن مبتلا هستند.

بر اساس آمارهای منتشر شده مشخص است که زنان به اندازه دو برابر مردان مبتلا به Dermatomyositis می‌شوند در حالی که ممکن است این شرایط در هر گروه سنی ایجاد شود، البته باید دانست که این موارد در میان کودکان 5 تا 10 سال بیشتر شایع است، مشکل Dermatomyositis بیشتر از هر گروه سنی به سراغ جوانان رفته و می‌تواند موجب آسیب‌های عروق خونی و همچنین ضعف عضلانی شود.

سایر عوامل ابتلا به درماتومیوزیت و راش هلیوتروپیک:

ایجاد شدن سرطان به ویژه در افراد مسن (سندرم پارانوپلاستی)

یک اختلال خودایمنی با یک بیماری مستعد

داروها، عفونت‌ها و صدمات

عفونت ویروسی

آفتاب سوختگی و یا آفتاب گرفتن در حجم بالا

علائم

راش هلیوتروپیک ممکن است ناهموار و ناگهانی ایجاد شود و اغلب نیز به نظر می‌رسد خشک و تحریک شده باشد، این مشکل احتمال دارد که فرد را دچار برخی از خارش‌ها و یا سوزش نیز بکند و یکی دیگر از مهم‌ترین علائم آن تغییر رنگ پوست است. در اغلب افراد مبتلا به بیماری درماتومیوزیت مشکلات راش هلیوتروپیک پیش از علائم عضلانی ظاهر می‌شود.

همراهان رایان درمان؛ هر چه زمان بگذرد ممکن است علائم دیگری نیز ظاهر شود، علاوه بر ضایعات پوستی، لکه‌هایی نازک بر روی آرنج‌ها و حتی زانوها می‌توان علائم دیگری را نیز برشمرد.

این علائم عبارتند از:

با گذشت زمان ضعف عضلانی علی‌الخصوص در سینه‌ها و ران اتفاق خواهد اُفتاد.

ضعف ناگهانی عضلانی در ناحیه کمر، پشت و شانه

تورم و ایجاد قرمزی در اطراف ناخن‌ها

ایجاد برخی توده‌های سخت زیر پوست که به دلیل رسوبات کلسیم اتفاق خواهد اُفتاد

احساس خستگی و ضعف

هنگام غذا خوردن این مسئله برای شخص مبتلا دشوار خواهد بود، احساسی همچون خفگی و یا وجود یک توده در گلو ایجاد می‌شود

برخی از صداهای عجیب که ممکن است با مشکلات بلعیدن همراه باشد

راش هلیوتروپیک

ایجاد درد عضلانی اگرچه در تمامی افراد مبتلا ایجاد نمی‌شود

افراد مبتلا به درماتومیوزیت ممکن است در معرض اختلال ریوی و یا بیماری‌های مشابه آن نیز آسیب‌پذیر باشند، این بیماری به بافت ریه آسیب زده و ممکن است تنفس را با سختی همراه کند.

وجود برخی از آنتی‌بادی‌های خاص در خون می‌تواند احتمال بیشتری را در مبتلا شدن فرد به بیماری ریه‌های بینابینی ایجاد نماید.

تشخیص و زمان مراجعه به پزشک

باید بدانید که تشخیص دقیق بیماری درماتومویوزیت تنها با نگاه کردن به راش هلیوتروپیک امکان‌پذیر نخواهد بود، لازم به ذکر است که ایجاد چنین بثوراتی در اطراف چشم ممکن است تهدیدی بسیار جدی برای بینایی باشد، بنابراین حتما باید تشخیص درستی انجام بپذیرد.

افرادی که دچار بثورات دردناک و یا خارش در چشم می‌شوند لازم است تا سریعا به پزشک مراجعه نمایند و این مسئله حیاتی خواهد بود اگر پلک‌ها دچار تورم نیز شده باشند. در صورتی که پلک‌هایتان قرمز و یا ملتهب شود ولی دردی ایجاد نکند بد نیست یک یا دو روز صبر پیشه کنید.

لازم به ذکر است در صورتی که این بثورات رفع شوند نیز باید به پزشک مراجعه کرده و هر آنچه اتفاق اُفتاده است را در میان بگذارید. در صورتی که بثورات پلک همراه با سایر نشانه‌های درماتومویوزیت اتفاق بیفتد لازم است تا از یک دکتر بخواهید شما را به یک متخصص ارجاع دهد، معمولا روماتولوژیست انتخاب خوبی است.

درمان این بیماری ممکن است با حذف برخی از شرایط همچون رنگ چشم، برخی از واکنش‌های آلرژیک و آسیب چشمی آغاز شود.

تشخیص بیماری درماتوتومویوزیت ممکن است برای یک پزشک دشوار باشد و بنابراین توصیه می‌شود تا به یک متخصص پوست هم مراجعه نمایید.

برخی از آزمایش‌های تشخیص عبارتند از:

آزمایش خون:

این نوع از آزمایش می‌تواند آنزیم‌ها و آنتی‌بادی‌های مرتبط با بیماری درماتومویوزیت و همچنین سایر اختلالات عضلانی یا عصبی را تشخیص دهد.

بیوپسی:

این مورد نیز نوعی التهاب و یا تغییرات پوستی محسوب می‌شود، همچنین یک نمونه کوچک از بافت را حذف کرده که پس از آن تغییر رنگ داده و زیر یک میکروسکوپ قرار می‌گیرد.

آزمایش‌های تصویربرداری:

این مورد را نیز می‌توان همانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا همان MRI عضلات به حساب آورد، این آزمایش‌ها می‌تواند علائم التهاب عضلانی را نشان دهد حتی زمانی که فرد هنوز ضعف عضلانی را تجربه نکرده است.

هدایت عصبی و EMG:

هدایت عصبی و EMG می‌تواند علائم اولیه ضعف عضلانی را نشان دهد اما شامل قرار دادن سوزن بر روی آن‌ها بوده که می‌تواند دردناک نیز باشد.

رفتار

هیچ نوع درمان قاطعی برای درماتومویوزیت وجود ندارد، اگر چه ممکن است علائم بهتر شود و یا حتی از بین برود، درمان مناسب بستگی به نوع و شدت علائم، سلامت کلی فرد و آنتی‌بادی‌های خاص موجود در خون دارد.

برخی از گزینه‌های درمانی عبارتند از:

داروهای کورتیکواستروئید:

لوسیون موضعی می‌تواند به خارش و همچنین ایجاد دیگر نشانه‌های پوستی منجر شود.

کورتیکواستروئیدهای سیستمیک ممکن است از بدتر شدن درماتومویوزیت جلوگیری به عمل آورند.

داروی Immunosuppressants:

این دارویی است که فعالیت در سیستم ایمنی را تا حدودی مسدود خواهد کرد، از آنجا که این بیماری به دلیل فعالیت بیش از حد این سیستم به وجود می‌آید ممکن است داروی موثری دانسته شود. در مواردی هم ممکن است که منجر به ایجاد عفونت نماید بنابراین لازم است تا برای استفاده از آن حتما به پزشک مراجعه نمایید.

درمان جراحی و فیزیوتراپی:

این مورد می‌تواند به حفظ حرکات فردی کمک ویژه‌ای نماید.

درمان به وسیله گرما:

با افزایش جریان خون می‌توان التهاب عضلات را کاهش داد.

درمان‌های تکمیلی:

درمان‌هایی همانند ماساژ، طب فشاری و درمان کیهان پراکسی می‌تواند درد را کاهش دهد.

راش هلیوتروپیک

جمع‌بندی

در مجموع مشکل راش هلیوتروپیک خطرناک نبوده اما باید سریعا به پزشک مراجعه کرد تا از بروز مشکلات دیگر جلوگیری به عمل آید. درمان سریع می‌تواند جلوی ایجاد بیماری و خطرناک شدن آن را بگیرد و همین مسئله باعث می‌شود یک زندگی طبیعی با حداقل ضعف عضلانی رقم بخورد.

Source: http://rayandarman.com

همچنین ببینید

بررسی کامل بیماری پانکراتیت

بیماری پانکراتیت یک مسئله جدی بوده و زمانی ایجاد می‌شود که لوزالمعده دچار التهاب شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.