پنج شنبه 29 مهر 1400
خانه » پوست، مو و زیبایی » 5 قسمت در فیزیولوژی مو ها و دوران زندگی آنها

5 قسمت در فیزیولوژی مو ها و دوران زندگی آنها

آشنایی با فیزیولوژی مو ها به شما کمک می کند، تا بدانید که چگونه با توجه به فیزیولوژی مو ها سلامت موی خود را تضمین نمایید. همچنین با این اطلاعات می کنید بهترین روش برای مراقبت از مو های خود را انتخاب کنید. در ادامه این مطلب در مورد اجزا و فیزیولوژی مو ها بیشتر صحبت می کنیم.

فیزیولوژی مو

فیزیولوژی مو ها

بر طبق علم فیزیولوژی مو ، مدت عمر مو متغیر می باشد ، برای موهای اطراف سر ، این مدت هفت سال و برای آن هایی که روی سر قرار گرفته اند ، چهار سال می باشد . هر فردی ، روزانه حدود 35 الی 50 تار موی خود را از دست می دهذ . از نظر فیزیولوژی مو ها از پنچ قسمت تشکیل می شوند که مختصرا به شرح آن می پردازیم.

فیزیولوژی مو
کوتیکول در فیزیولوژی مو

کوتیکول که خارجی ترین قسمت مو می باشد و تقریبا از هفت لایه تشکیل می شود. وظیفه آن مراقبت از مو در مقابل گرد و غبار، هوا، شست و شو و سایر عوامل خارجی  است. عمل انعکاس نور در این قسمت انجام می گردد و مو های سالم عملی انعکاس نور را بهتر انجام می دهند. این قسمت از مو همانند فلس های ماهی می باشد که در حالت طبیعی روی هم خوابیده هستند. اما به محض تماس با مواد شیمیایی از حالت عادی خارج می گردند. 20 ٪ استحکام مو از این قسمت تأمین می گردد.

کورتکس در فیزیولوژی مو

کورتکس (سفیده ی مو ) آب داخل مو می باشد و پیگمنت ها و لوله ی مغذی در آن قرار دارد. همراهان مجله ی پزشکی رایان درمان ؛ 90 ٪ وزن مو را کورتکس تشکیل داده و در صورتی که آب داخل مو خشک گردد، مو ها حالت مو خوره ای به خود می گیرند. قابلیت أنعطاف پذیری مو، کشش و ارتجاعی آن و همین طور اعمال شیمیایی و فیزیکی مو مربوط به این قسمت می باشند.

پیگمنت در فیزیولوژی مو

پیگمنت ها یا دانه های رنگی مو به دو صورت پراکنده و مجتمع تیره و پیگمنت های پراکنده در مو های روشن هستند. استحکام پیگمنت ارثی می باشد و عمر پیگمنت ها معمولا سی و پنج سال است و کم کم مو دانه های رنگی را از دست می دهد و سفید می گردد. پیگمنت های مو به رنگ آبی، زرد و قرمز هستند.

در مو های روشن پیگمنت های زرد، در مو های خرمایی پیگمنت قرمز و در موهای مشکی پیگمنت آبی بیشتر می باشد. لایه خارجی تر راهی مهم را می پوشاند و مثل پوسته محافظ کار می کند .

فیزیولوژی مو

مدولا و روت در فیزیولوژی مو

مدولا (لوله ی تغذیه) داخلی ترین لایه ی مو می باشد. شفاف است و ساختمان چند ضلعی دارد. مو ها به این وسیله تغذیه می گردند.

ریشه ی مو رشد مو از قسمت روت شروع می گردد. سلول های این قسمت فعال و زنده هستند و با تقسیم سلولی و فعالیت باعث رشد مو ها می شود.

ریشه ی مو و پاپیلا در فیزیولوژی مو

ریشه ی مو داخل پوست می باشد و شامل حفره، پیاز مو، و پاپیلا است. پیاز مو در داخل حفره و حفره پریشه ی مو را احاطه کرده و شکلی شبیه لوله دارد که مو را تا سطح پوست شما می رساند.

پاپیلا برجستگی مخروطی شکل می باشد و در عمق پیاز مو وجود دارد. مو ها در ماه یک الی یک و‌نیم سانتی متر رشد کرده و در تابستان و بهار رشد مو ها بیش از زمستان و پاییز می باشد.

دوره زندگی در فیزیولوژی مو

دوره زندگی مو دارای سه مرحله می باشد که عبارتند از:

آناژن: دراین دوره سلول های زاینده مو تکثیر فعالی داشته و طول مدت این مرحله مشخص کننده اندازه مو می باشد.

کاتاژن: دراین دوره تکثیر سلول های زاینده مو متوقف می گردد.

فیزیولوژی مو

تلوژن: درانتهای این دوره اتصال مو به غلافش سست می گردد.

منبع :rayandarman.com

همچنین ببینید

کوچک کردن سینه با ماساژ

کوچک کردن سینه با ماساژ و 3 روش حیرت‌انگیز

بسیاری از بانوان به دلیل داشتن سینه های بزرگ در رنج و عذاب هستند. کوچک کردن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.