یکشنبه 23 دی 1397
خانه » سلامت » آشنایی با لیست مرگبارترین بیماری های تاریخ

آشنایی با لیست مرگبارترین بیماری های تاریخ

بیماری ناهنجاری است که در بدن یا روان آدمی ایجاد می شود. این ناهنجاری به دلیل ناراحتی، اختلال در عملکرد یا تنش ایجاد می شود. از زمانی که بشر بر روی زمین وجود داشته است، بیماری نیز در کنارش بوده است. بر طبق گزارش موسسه آمار جهانی، اولین عامل مرگ و میر در دنیا به بیماری ها تعلق دارد. در طول تاریخ، بیش از چند میلیارد نفر بر اثر ابتلا به انواع بیماری ها جان خود را از دست داده اند. بر همین اساس ما در لیست ذیل قصد داریم تا شما را با مرگبارترین بیماری های تاریخ آشنا کنیم.

مرگبارترین بیماری های تاریخ

مرگبارترین بیماری های تاریخ

1- طاعون جاستینیان

مرگبارترین بیماری در طول تاریخ طاعون بوده است. عامل اصلی این بیماری یک باکتری به اسم یرسینیا پستی می باشد که از بدن موش ها به انسان سرایت می کند. خیلی از مردم فکر می کنند که موش ها عامل اصلی این بیماری هستند و این در حالی است که موش ها خودشان اولین قربانی طاعون اند. یکی از مهم ترین نشانه های شیوع طاعون در هر منطقه، مرگ دسته جمعی موش ها بوده است. عامل اصلی این بیماری کک می باشد که با گاز گرفتن موش ها، باعث انتقال بیماری به آنها می شده است. طاعون بارها به صورت اپیدمی در طول تاریخ بشریت شیوع پیدا کرده و باعث مرگ و میر بسیاری از مردم شده است. طاعون جاستینان در سال 541 و 542 میلادی باعث مرگ بیش از 100 میلیون نفر شد و از همین رو عنوان مرگبارترین بیماری تاریخ را ازآن خود کرده است.

2- طاعون سیاه

طاعون سیاه یا مرگ سیاه، یکی از چندین اپیدمی طاعون در طول تاریخ است که باعث مرگ بیش از 50 میلیون نفر شده است. این شیوع به طور دقیق در تاریخ ثبت شده است. آمار ها نشان می دهند که در سال 1346 تا 1350، یک سوم جمعیت اروپا به وسیله این بیماری جان خود را از دست داده اند. طاعون سیاه در آسیا نیز شیوع پیدا کرده است ولی به دلیل عدم وجود مدرک های کافی نمی توان به قطع یقین در مورد تعداد کشته ها نظر دارد. طاعون سیاه در ایران نیز باعث مرگ یک چهارم مردم شده است. 50 میلیون کشته دلیل خوبی است که طاعون سیاه را در لیست مرگبارترین بیماری های تاریخ قرار بدهیم.

3- ایدز

همان طور که می دانید ایدز یک بیماری ویروسی است که در طی آن ویروس HIV به سلول های دفاعی بدن حمله می کند و آنها را از بین می برد. ایدز تقریبا یک بیماری جوان می باشد که اولین بار از یک گوریل و در سال 1959 به انسان منتقل شده است. این بیماری از طریق آمیزش جنسی ( گاها دهانی )، انتقال خون و از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی منتقل می شود. این بیماری از سال 1960 تاکنون 39 میلیون کشته گرفته است و از این رو در جایگاه سوم در لیست مرگبارترین بیماری های تاریخ قرار می گیرد.

مرگبارترین بیماری های تاریخ

4- آنفلونزای اسپانیایی

یکی دیگر از فراگیر های جهانی که کشته های زیادی گرفته است، آنفولانزای اسپانیایی یا آنفولانزای 1918 می باشد که  20 میلیون انسان را به کام مرگ کشانده است. این آنفولانزا از آمریکا شیوع پیدا کرده ولی از آنجا که اولین بار در اسپانیا کشته های زیادی گرفته به آنفولانزای اسپانیای شهرت یافته است. ویروس آنفولانزا هر سال در حال تغییر است و همیشه این امکان وجود دارد که ما شاهد یک شیوع فراگیر دیگر مانند آنفولانزای 1819 باشیم.

5- طاعون جدید

طاعون بارها در طول تاریخ به صورت فراگیر باعث مرگ و میر شده و جان انسان های زیادی را گرفته است. سومین شیوع فراگیر طاعون که به طاعون جدید معروف است، در سال 1894 در چین فراگیر شد. این بیماری به سرعت آسیای جنوبی را در نوردید و به هند رسید. به دلیل جمعیت بالای هند و عدم رعایت نکات بهداشتی این بیماری باعث مرگ بیش از 10 میلیون نفر شد.

مرگبارترین بیماری های تاریخ

6- آنفلونزای آسیایی

آنفلونزای آسیایی یا آنفلونزای 1957، دومین شیوع وسیع این ویروس محسوب می شود که اولین بار در فوریه 1957 در آسیایی شرقی مشاهده شد. این بیماری یکی از مهم ترین هشدار ها برای جدی گرفتن ویروس آنفولانزا محسوب میشد چرا که این دومین بار بود که شیوع این بیماری در قرن بیستم اتفاق می افتاد. تخمین زده می شود که در طی شیوع این بیماری بیش از دو ملیون نفر جان خود را از دست دادند.

مرگبارترین بیماری های تاریخ

7- ششمین وبای جهانی

وبا نیز یکی دیگر از مرگبارترین بیماری های تاریخ می باشد که تا به حال 6 بار به صورت جهانی همه گیر شده است. باکتری که باعث این بیماری می شود، از طریق آب آلوده وارد بدن افراد می شود و از همین رو این بیماری در کشور های جهان سوم بیشتر شایع است. در سال 1899 این بیماری به صورت همه گیر در هند شیوع پیدا کرد و تا سال 1923 باعث مرگ یک و نیم میلیون نفر شد. این بیماری علاوه بر هند، در کشور های افغانستان و ایران نیز شیوع پیدا کرد و قربانی هایی نیز گرفت.

8- آنفولانزای روسی

یکی از آخرین بارهایی که آنفولانزا به صورت گسترده شیوع پیدا کرد، در سال 1889 بود که ویروس آنفولانزا در ساختار خود تغییراتی ایجاد کرد و باعث مرگ یک میلیون نفر شد. این بیماری برای اولین بار در روسیه مشاهده شد و به همین دلیل است که به آنفولانزای روسی معروف است. یکی از دلایلی که این شیوع نسبت به مورد های مشابه پیشین تلفات کمتری داشت این است که رفته رفته دانشمندان راه های مبارزه با این بیماری را فرا گرفته بودند و می توانستد از بیماران به خوبی مراقبت کنند. از نظر محققین، گسترش بهداشت عمومی و بیمارستان ها مهم ترین دلیلی است که باعث شد این شیوع قربانی های کمی بگیرد.

مرگبارترین بیماری های تاریخ

9- آنفولانزای هنگ کنگی

در سال 1968 ویروس آنفولانزا در هنگ کنک به صورت گسترده شیوع پیدا کرد که تا سال 1969 باعث مرگ بیش از یک میلیون نفر شد. ساختار کلی این ویروس شباهت های بسیاری به ویروس آنفولانزای روسی داشت. این ویروس به سرعت به کشور های همسایه هنگ کنگ سرایت کرد و مدتی نگذشت که گزارش های این بیماری در کشور های سنگاپور و ویتنام نیز تایید شد.

10- پنجمین وبای جهانی

این بار نیز خاستگاه این بیماری در هند بوده است که کم کم در تمام قسمت های آسیای جنوبی و حتی فرانسه ، آلمان و روسیه نیز سرایت کرد. این بیماری از سال 1881 آغاز شد و تا سال 1896 ادامه داشت و در طی این سال ها جان 980 هزار نفر را گرفت.

 

                                                                                               منبع: rayandarman.com

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

همچنین ببینید

روش های طبیعی درمان کولیت اولسراتیو

کولیت اولسراتیو که با نام بیماری کولیت زخمی نیز شناخته می شود، نوعی بیماری مزمن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.