پنج شنبه 6 آبان 1400
خانه » اخبار پزشکی » دوپامین یکی از مهم‌ترین ماده‌های شیمیایی موجود در بدن

دوپامین یکی از مهم‌ترین ماده‌های شیمیایی موجود در بدن

یکی از مواد شیمیایی که در بدن انسان به صورت کاملا طبیعی وجود دارد دوپامین نام دارد، این ماده یک انتقال‌دهنده عصبی به حساب می‌آید، در حقیقت بدان معنا که سیگنال‌ها را از تمامی نقاط بدن به مغز انسان منتقل می‌کند.

دوپامین و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ این ماده شیمیایی نقش بسزایی در کنترل حرکات شخص و همچنین پاسخ‌های عاطفی آن‌ها خواهد داشت. لزوم ایجاد تعادل درست دوپامین بر روی سلامت جسمی و روانی فرد، مسئله‌ای حیاتی محسوب می‌شود.

دوپامین
دوپامین

برخی از عملکردهای حیاتی مغز که تحت تاثیر این ماده شیمیایی است را می‌توان خلق و خو، خواب، حافظه، یادگیری، تمرکز و همچنین کنترل حرکات دانست. کمبود این ماده شیمیایی ممکن است بر روی برخی از شرایط خاص پزشکی همانند افسردگی و حتی بیماری پارکینسون تاثیرگذار باشد، بنابراین لازم است که کمبود آن جدی تلقی گردد.

علائم کمبود دوپامین

علائم کمبود این ماده شیمیایی مهم به علت اصلی آن بستگی دارد، به عنوان مثال، فرد مبتلا به بیماری پارکینسون علائم بسیار متفاوتی را از فردی که سطح کمی از دارو را مصرف می‌کند تجربه خواهد کرد.

نشانه‌های بیماری مرتبط با کمبود دوپامین عبارتند از:

گرفتگی عضلات، اسپاسم و یا لرزش

برخی از دردها

سختی در عضلات

از دست دادن تعادل

داشتن مشکل یبوست

سختی در آشامیدن و بلعیدن

کاهش وزن و یا افزایش وزن

بیماری ریفلاکس گوارشی (GERD)

پنومونی مکرر

مشکل خوابیدن و یا برخی اختلالات در خواب

داشتن سطوح انرژی کم

برخی ناتوانی‌ها در ایجاد تمرکز

حرکت و یا صحبت کردن آرام‌تر از حد معمول

احساس خستگی

احساس فروتنی

احساس ناخوشایندی و یا پریشانی

نوسانات خلقی

احساس نا اُمیدی

برخورداری از عزت نفس کم

احساس گناه

احساس اضطراب

افکار خودکشی و یا خودخواهانه

درایو جنسی پایین

توهمات

کمبود بینش و یا خودآگاهی

علل ایجاد آن

وجود این ماده شیمیایی با سطوح پایین یقینا موجب شکل‌گیری اختلالات روانی متعدد خواهد شد، اما باید دانست که این مشکلات به شکل مستقیم ایجاد نخواهند شد.

شایع‌ترین شرایط مرتبط با کمبود دوپامین عبارتند از:

مشکلات افسردگی

برخی از جنون‌های جوانی

مشکلات روان‌پریشی از جمله توهمات

بیماری پارکینسون

دوپامین
دوپامین

هنگامی که فرد دچار بیماری پارکینسون شود احتمال از دست دادن سلول‌های عصبی در بخش‌هایی خاص از مغز و یا دوپامین وجود دارد، هنگامی که افرادی این علائم را مشاهده کردند لازم است تا هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمایند.

همراهان رایان درمان؛ بر اساس مطالعات صورت گرفته احتمال داده می‌شود که مصرف مواد مخدر می‌تواند سطوح این ماده شیمیایی را تحت تاثیر خود قرار دهد. برخی دیگر از مطالعات نیز نشان می‌دهد که مصرف مکرر دارو می‌تواند آستانه‌های لازم برای فعال‌سازی سلول‌های دوپامین و سیگنالینگ را دست‌خوش تغییراتی نماید.

رژیم‌های غذایی با قند و چربی‌های اشباع‌شده می‌توانند مقادیر موجود دوپامین در بدن را سرکوب نمایند، کمبود میزان پروتئین در رژیم غذایی افراد بدان معنا است که آن‌ها دارای مقادیر بالایی از ال تیروزین که یک اسیدآمینه محسوب می‌شود نیستند، این اسیدآمینه به عنوان یک تولیدکننده دوپامین شناخته شده است.

برخی دیگر از تحقیقات صورت گرفته نشان داده است که افراد چاق به احتمال زیاد دچار کمبود ماده دوپامین است، البته برای بررسی علائم باید آزمایشات بیشتری نیز صورت گیرد تا نتایج قطعی‌تری حاصل گردد.

تشخیص

هیچ راه قابل اطمینانی در زمینه اندازه‌گیری سطوح این ماده شیمیایی وجود نداشته اما با این‌حال پزشک ممکن است به علائم ایجاد شده در شخص، شیوه زندگی و سابقه پزشکی نیز توجه نماید تا بتواند وضعیت را به درستی تشخیص دهد، منظور از تشخیص وضعیت همان کمبود دوپامین است.

رفتار

درمان مشکل کمبود دوپامین به این مسئله بستگی دارد که آیا علت اساسی در این زمینه وجود دارد یا خیر، بنابراین باید به صورت دقیق مورد ارزیابی قرار گیرد.

در صورتی که یک فرد با وضعیت سلامت روانی همانند افسردگی و یا اسکیزوفرنی تشخیص داده شود ممکن است پزشک داروهایی را برای کمک به کاهش علائم تجویز نماید، این داروها ممکن است شامل ضد افسردگی و تثبیت‌کننده‌های خلق و خو باشد.

روپینیرول و پرایپکسول قادرند تا سطح دوپامین را افزایش دهند و اغلب برای درمان بیماری پارکینسون تجویز می‌شوند، البته باید توجه داشته باشید که دستور پزشک برای مصرف آن لازم است.

برخی از درمان‌های دیگر برای کمبود دوپامین عبارتند از:

مشاوره

ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و شیوه زندگی

بعضی از درمان‌های فیزیکی در رابطه با سختی عضلانی و مشکلات حرکتی

استفاده از برخی مکمل‌های افزایش‌دهنده ویتامین D، منیزیم و اسیدهای چرب ضروری اُمگا 3 که قادرند باعث افزایش سطوح دوپامین شوند، اما تحقیقات بیشتری در رابطه با تاثیرات آن مورد نیاز است.

لازم به ذکر است، بسیاری از فعالیت‌هایی که موجب شوند تا یک فرد احساس خوشحالی و آرامش نماید نیز موجب افزایش سطوح این ماده شیمیایی می‌شوند، این فعالیت‌ها را می‌توان ورزش، ماساژ درمانی و مدیتیشن دانست.

دوپامین در مقابل سروتونین

دوپامین و سروتونین جزو مواد شیمیایی طبیعی به حساب می‌آیند و برای سلامتی بدن بسیار مفید و لازم محسوب می‌شوند، البته تمامی مواد دیگر نیز در این راستا مهم می‌باشند اما دوپامین در رابطه با انتقال‌دهنده‌های عصبی نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

سروتونین بر روی خلق و خوی فرد و همچنین اُلگوهای خواب، اشتهاء، دمای بدن و فعالیت‌های هورمونی همانند چرخه قاعدگی تاثیرگذار خواهد بود.

برخی از محققان معتقدند که سطوح پایین سروتونین می‌تواند به افسردگی کمک نماید، رابطه بین سروتونین و افسردگی بسیار پیچیده بوده و بعید به نظر می‌رسد دلیل آن عدم توازن این ماده به تنهایی باشد، قطعا عوامل دیگری نیز در آن تاثیرگذار هستند.

علاوه بر این ماده دوپامین روی چگونگی حرکات فرد تاثیرگذار بوده اما هیچ ارتباطی به نقش سروتونین در حرکت ندارد.

چشم‌انداز

کمبود این ماده شیمیایی می‌تواند بر روی کیفیت زندگی یک فرد همانند مسائل فیزیکی و روانی تاثیرات فراوانی داشته باشد.

دوپامین
دوپامین

بسیاری از اختلالات روانی که در افراد مختلف ایجاد می‌شود ممکن است به دلیل ارتباط با میزان پایین دوپامین باشد، سایر بیماری‌های پزشکی همانند بیماری پارکینسون نیز با مقدار پایین دوپامین مرتبط است.

شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند سطوح دوپامین یک شخص را دچار تغییراتی نماید.

برخی از داروها و درمان‌ها ممکن است در از بین بردن علائم تاثیرگذار باشند اما اگر در رابطه با میزان این ماده شیمیایی دچار مشکل شده باشند لازم است تا هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کرده و این کار را تا زمانی که نتیجه مطلوب حاصل شود، ادامه دهد، پیگیری درمان یکی از مهم‌ترین راه‌های رسیدن به آن است.

Source: RayanDarman

همچنین ببینید

بررسی کامل بیماری پانکراتیت

بیماری پانکراتیت یک مسئله جدی بوده و زمانی ایجاد می‌شود که لوزالمعده دچار التهاب شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.