یکشنبه 2 آبان 1400
خانه » تغذیه » ایجاد کاهش وزن با مصرف 7 مورد از مواد غذایی مفید

ایجاد کاهش وزن با مصرف 7 مورد از مواد غذایی مفید

تحقیقات صورت گرفته توسط داشمندان به خوبی تاثیرات برخی از مواد غذایی در ایجاد کاهش وزن و مسائل مربوط به میزان اشتهاء را نشان داد، این مورد را می‌توان یک رژیم غذایی سالم تلقی کرد. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی 7 ماده غذایی موثر در ایجاد کاهش وزن بپردازیم.

ایجاد کاهش وزن توسط غذا

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ افرادی که تمایل دارند تا اضافه وزنشان را کاهش دهند لازم است تا به سمت غذاهای مفید در این زمینه کشیده شوند، غذاهایی که با فراهم کردن مقادیر زیادی از پروتئین و فیبر تاثیرات زیادی بر ایجاد کاهش وزن خواهند داشت.

ایجاد کاهش وزن

برخی از مطالعات صورت گرفته حکایت از آن دارند که مصرف میوه، سبزیجات، آجیل و حتی ماست می‌تواند در ایجاد کاهش وزن مفید عمل نماید و همچنین مشخص شد که مواد غذایی همانند چیپس سیب‌زمینی، نوشیدنی‌های شیرین، گوشت قرمز و فرآوری شده قادرند تا موجب افزایش وزن شوند.

باید توجه داشت که برای کاهش وزن، تنها مصرف برخی از مواد غذایی مفید نبوده و لازم است تا فعالیت‌های ورزشی نیز انجام شود، بهتر است پیش از شروع هرگونه فعالیت بدنی به یک پزشک و یا کارشناس این مسائل مراجعه نمایید.

مورد اول، تخم‌مرغ

یکی از غذاهای محبوب در سرتاسر جهان تخم‌مرغ بوده و بیشتر برای صبحانه مصرف می‌شود، مصرف این ماده غذایی می‌تواند کمک‌های شایانی به ایجاد کاهش وزن نماید.

در یکی از آزمایشات بسیار کوچک تعداد 21 مرد داوطلب شده و تا مدتی برای صبحانه از تخم‌مرغ استفاده کردند و میزان رضایت‌مندی آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

محققان برای داشتن یک نتیجه دقیق حتی میزان قند خون، انسولین و گرلین این 21 مرد را نیز مورد آزمایش قرار دادند، این موارد به عنوان موارد تاثیرگذار بر روی گرسنگی محسوب می‌شوند.

دانشمندان پس از بررسی‌های زیاد متوجه شدند آن‌هایی که در صبحانه از این ماده غذایی مصرف می‌کنند طی یک 24 ساعت و در وعده ناهار و شام اشتهاء زیادی نداشتند، این مسئله با گذشت زمان موجب ایجاد کاهش وزن خواهد شد.

افراد داوطلب شده که تعدادشان 21 نفر هم بود گزارش دادند که پس از مصرف آن دیگر تمایل زیادی برای غذا خوردن در وعده‌های دیگر نداشتند و این نتیجه برایشان جالب بود.

مورد دوم، مصرف جوی دو سر

شروع یک روز با مصرف یک کاسه از جوی دو سر می‌تواند به مرور زمان موجب کاهش وزن شود، بر اساس مطالعه‌ای که بر روی یک جامعه آماری 47 نفره از افراد بزرگسال صورت گرفت مشخص شد که هنگامی که از این مواد غذایی در صبحانه استفاده کردند تمایلی به مصرف زیاد غذا نداشتند.

یکی دیگر از نتایج جالب به دست آمده در این آزمایش جدا از تمایل نداشتن افراد به غذا آن بود که آن‌ها با مصرف غلات در صبحانه میزان کالری دریافتیشان از وعده ناهار نیز بیشتر بوده است، این مسئله می‌تواند به افراد دارای اضافه وزن کمک کند تا شرایط کاهش وزن خودشان را ایجاد نمایند. محققان بر این باورند که تفاوت در فیبر، به ویژه نوع فیبر محلول به نام بتا گلوکان به احتمال فراوان مسئول چنین نتایجی هستند.

مورد سوم، مصرف لوبیا، نخود، عدس و نخود فرنگی

این مواد غذایی ممکن است به دلیل تاثیر آن‌ها در مقادیر کلی پروتئین و فیبر موجب ایجاد کاهش وزن شوند. این موراد تاثیراتی مشابه مورد دوم دارند و به دلیل داشتن مقادیر زیادی از فیبر ممکن است هضم و جذب کاهش باید، لازم به ذکر است که پروتئین غذا سبب آزاد شدن هورمون‌هایی خواهد شد که سیگنال کاملی دارند.

محققان با بررسی مطالعاتی دریافتند که پالس‌ها می‌توانند در ایجاد کاهش وزن مفید به فایده عمل کنند.

ایجاد کاهش وزن

مورد چهارم، مصرف آجیل

یکی دیگر از مطالعاتی که در رابطه با موضوع مهم وزن و کاهش آن انجام شد نتایج جالبی را رقم زد.

آزمایشات بدین صورت بود که گروهی از زنان به صورت روزانه 50 گرم بادام، دقت کنید تنها بادام را مصرف کرده و پس از گذشت 3 ماه تاثیرات معناداری در وزنشان مشاهده کردند، آن‌ها موفق شدند تا با اینکار در خود کاهش وزن ایجاد نمایند.

همراهان رایان درمان؛ این گروه از زنان علاوه بر کاهش وزن توانستند تا شاخص توده بدنی، کلسترول، تری گلیسیرید و قند خونشان را نیز کاهش دهند.

آجیل دارای مقادیر زیادی از پروتئین و فیبر بوده و همین مسئله در ایجاد یک تناسب در وزنشان کمک خواهد کرد، البته صحیح است که آجیل به عنوان یک رژیم غذایی سالم مطرح بوده اما لازم است تا در مصرف آن نیز اعتدال را رعایت نمایید، زیرا غذایی با انبوهی از انرژی است.

برخی از دانشمندان نیز با انجام یک تحقیق بزرگ در اُروپا کشف کردند که افرادی که اکثرا آجیل مصرف می‌کنند در طول یک بازه زمانی 5 ساله موفق شدند تا کاهش وزن بیشتری نسبت به افرادی که از این ماده غذایی مصرف نکرده‌اند در خود ایجاد نمایند. البته این دسته از افراد ریسک کم شدن خطرناک وزن و یا چاق شدن را نیز داشتند.

مورد پنجم، مصرف آووکادو

این میوه به راحتی قادر است تا فیبر، چربی‌های مفید و سایر مواد غذایی مغذی را برای افراد مصرف‌کننده فراهم نماید، به همین دلیل است که برخی از افراد و محققان اعتقاد دارند تاثیراتی را نیز بر روی کاهش وزن خواهد داشت.

مطالعات بالینی صورت گرفته توسط دانشمندان آمریکایی نشان داد که افراد مصرف‌کننده میوه آووکادو به طور قابل توجهی موفق به ایجاد کاهش وزن و شاخص توده بدنی خود شدند. افرادی که از این میوه مصرف نمایند دیگر تمایل زیادی جهت مصرف سایر میوه و سبزیجات نخواهند داشت.

این دسته از افراد نسبت به کسانی که اعتقادی در رابطه با مصرف میوه آووکادو نداشتند، شکر کمتری مصرف کرده و به طور مشابه خطر ابتلا به سندرم متابولیک آن‌ها نسبت به سایر افراد کمتر بود.

مورد ششم، مصرف انواع توت‌ها

همانطور که استحضار دارید؛ مصرف فیبر با مدیریت وزن ارتباط مستقیمی داشته و توت‌ها دارای مقادیر بسیار زیادی از آن هستند. یک فنجان توت می‌تواند تا 8 گرم فیبر را فراهم نمایند، توت‌ها را می‌توان به بسیاری از غذاهای دیگر همانند ماست و سالاد نیز اضافه کرد.

مورد هفتم، مصرف برخی از سبزیجات

بایستی بدانید که مصرف برخی از سبزیجات همانند کلم بروکلی، گل‌کلم و جوانه بروکسل دارای مقادیر زیادی فیبر هستند که می‌تواند در یک فرد ایجاد کاهش وزن نماید.

برخی از نکات مهم در انتخاب غذا

به جای غذاهای سرخ‌شده بهتر است افراد مختلف از غذاهای پخته‌شده و یا کبابی استفاده نمایند، مواد غذایی حاوی پروتئینی همچون لوبیا، مرغ، تخم‌مرغ، ماهی و بوقلمون را می‌توان به جای گوشت با چربی بالا استفاده کرد.

ایجاد کاهش وزن

در زمان انتخاب مواد غذایی جهت کاهش وزن مهم است که به میزان و اندازه آن‌ها نیز توجه ویژه داشته باشیم.

باید توجه داشته باشیم که نوشیدنی‌های شیرین، حاوی مقادیر زیادی کالری هستند که می‌تواند در ایجاد اضافه وزن بسیار تاثیرگذار باشند.

برخی نکات مهم دیگر…

فعالیت‌های ورزشی یکی از مهم‌ترین بخش‌های کاهش وزن به حساب می‌آید، محققان آمریکایی معتقدند که بزرگسالان باید تا 150 دقیقه در هفته ورزش نمایند، بد نیست قبل از شروع این فعالیت‌ها با یک پزشک نیز مشورت نمایید.

باید دقت داشته باشید که لازم است تا از گرسنگی بیش از حد اجتناب نمایید زیرا ممکن است به سلامت شما آسیب بزند.

Source: RayanDarman

همچنین ببینید

مصرف کدام مواد غذایی به کاهش استرس کمک می کند؟

در حال حاضر استرس به یکی از بخش های جدا ناپذیر زندگی شهری و مدرنیته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.