دوشنبه 27 دی 1400
خانه » اخبار پزشکی » قرص استامینوفن و بررسی مضرات آن برای زنان باردار

قرص استامینوفن و بررسی مضرات آن برای زنان باردار

بر اساس آمارهای ارائه شده در ایالات متحده آمریکا 70 درصد زنان باردار از قرص استامینوفن جهت درمان درد، عفونت و تب استفاده می‌کنند، طبق تحقیقات صورت گرفته این موضوع می‌تواند خطراتی را برای آن‌ها ایجاد نماید.

قرص استامینوفن و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ طبق توصیه اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تمامی زنان باردار لازم است قبل استفاده از قرص استامینوفن با پزشک مشورت‌های لازم را انجام داده و در صورت نیاز و تشخیص پزشک این کار انجام شود.

قرص استامینوفن

قرص استامینوفن به عنوان پاراستامول نیز شناخته می‌شود، این محصول به راحتی و بدون کوچکترین دردسری تهیه شده و به همین دلیل است که 65 تا 70 درصد زنان باردار قادرند تا از آن استفاده نمایند.

باید توجه داشت که قرص استامینوفن نیز همانند سایر داروها بوده و برای افرادی که دچار علائم سرماخوردگی، آنفولانزا، آلرژی و یا مشکلات خواب هستند به کار گرفته می‌شود.

تحقیقات زیادی در رابطه با ایمنی دارو و استفاده از آن هنگام بارداری زنان در حال انجام بوده اما نتایج کافی حاصل نشده است. FDA یا همان سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا اظهار داشته که درد ناشی از دوران بارداری در صورتی که به طور موثر درمان نشود می‌تواند مشکلاتی همچون افسردگی، اضطراب و افزایش فشار خون را ایجاد نماید.

با اینکه وقوع چنین مسائلی دور از ذهن نیست اما باید اثرات و خطرات داروهای تجویزی در دوران بارداری را نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.

مادران باردار لازم است تا بیشترین توجه را داشته باشند، مسئله و شواهد موجود ارتباط بین اختلال کمبود توجه و بیش فعالی (ADHD) با استفاده از قرص استامینوفن در دوران بارداری چند سالی است که در حال افزایش بوده و باید به این مسئله توجه ویژه شود.

در هفته گذشته دو مطالعه جدید به مطالعات صورت گرفته اضافه شده و نتایج جالبی را نیز در اختیار داشتند.

ADHD و مشکلات رفتاری

با اینکه در گذشته تلاش‌های زیادی جهت شناسایی ارتباط احتمالی بین مصرف قرص استامینوفن و مشکلات ADHD صورت گرفته اما لازم به ذکر است که FDA از اکثر آن‌ها انتقاد کرده است.

طبق آخرین اظهاراتشان از سال 2015 تمام مطالعات صورت گرفته را بررسی کرده و اغلب با توجه به موضوعات انباشته شده نتایج دارای تضادهای گوناگونی بودند و همین مسئله سبب شد تا نتیجه کلی قابل اعتمادی به دست نیاید.

در ماه نوامبر گذشته مطالعه منتشر شده در مجله Pediatrics را بررسی کردیم که تقریبا 100000 مادر را در رابطه با مصرف قرص استامینوفن، آن هم در دوران بارداری مورد آزمایش قرار داده بودند.

بررسی نتایج آزمایش

تقریبا نیمی از افرادی که در آزمایش حضور داشتند از قرص استامینوفن در این دوران استفاده کرده بودند، مطابق نتایج حاصل شده مشخص شد که خطر ابتلای کودکان به علائم ADHD تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته و این در حالی بود که مادران تنها نزدیک به 7 روز و یا مقداری بیشتر از این قرص مصرف کرده بودند.

استفاده از قرص استامینوفن به مدت بیش از 29 روز می‌تواند خطرات ابتلای کودکان به مشکل ADHD را بدون در نظر گرفتن موارد به وجود آمده همانند تب، عفونت و یا درد تا دو برابر افزایش دهد.

نتایج جدید به دست آمده در مقایسه با نتایج آزمایشات سال 2016 مشخص کرد که قرص استامینوفن می‌تواند تاثیرات زیادی را بر روی ایجاد مشکلات رفتاری داشته باشد.

بر اساس یکی از آزمایشات صورت گرفته توسط دانشمندان دانشگاه بریستول و کاردیف انگلستان مشخص شد زمانی که مادران در 18 هفته بارداری از قرص استامینوفن مصرف نمایند احتمال ابتلای فرزندانشان به مشکلات روحی و بیش فعالی افزایش خواهد یافت.

کسانی که از این قرص در دوران بارداری استفاده کرده‌اند؛ پس از وضع حمل، این علائم در هفته 32 قابل ملاحظه است، جالب است بدانید که خطرات مربوط به نشانه‌های عاطفی و همچنین مشکلات رفتاری نیز دیده می‌شود.

باروری در سراسر نسل‌ها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت

قرص استامینوفن

همراهان رایان درمان؛ در طی چند سال گذشته نیز بررسی‌های صورت گرفته و طی آن مشخص شد که پیوند بالقوه‌ای میان مصرف استامینوفن و مشکلات باروری وجود دارد.

هم اکنون با بررسی بر روی جوندگان و مطالعات پیشرفته صورت گرفته می‌توان نتیجه گرفت که قرص استامینوفن موجب ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی اندام‌های زنانه شده و علائم مشابه سندرم نارسایی زودرس تخمدان‌ها را ایجاد خواهد کرد.

طبق داده‌ها و اطلاعات به دست آمده از آزمایشات صورت گرفته بر روی جوندگان و سه مطالعه مستقل مشخص شده است که زمان مصرف این قرص میزان باروری در آن‌ها کاهش یافته است.

علاوه بر این موضوع، انتقال این مورد از نسلی به نسل دیگر نیز قضیه را تا حد زیادی پیچیده‌تر کرده است، بنابراین واقعا لازم است در این زمینه تصمیمات مهمی گرفته شود.

استادیار دانشگاه کپنهاگ دانمارک پروفسور David Mobjerg Kristensen اعلام کرده اگر چه ممکن است این قرص اختلالات شدیدی در باروری ایجاد نکند اما هنوز از یک نگرش واقعی برخوردار است، داده‌های سه آزمایشگاه متفاوت نشان می‌دهند که پاراستامول امکان دارد موجب کاهش باروری در زنان شده و چگونگی ایجاد چنین تاثیراتی نیازمند انجام آزمایشات بیشتری بوده تا بتوان نتایج قطعی به دست آورد.

پروفسور David Mobjerg Kristensen در ادامه افزود:

با ترکیب داده‌های اپیدمیولوژیک حاصل شده از مظالعات انسانی و همچنین تحقیقات تجربی صورت گرفته در مدل‌های جوندگان مشخص شده است که این پیوند به شکلی جدی اتفاق خواهد اُفتاد، باید بدانید که در صورتی که زنان باردار دچار تب، درد و عفونت شده باشند روش‌های درمانی وجود دارد که بدون مصرف قرص استامینوفن می‌توان این مسائل را رفع کرد، در ضمن دیگر این افراد نیازی به ترس در رابطه با ایجاد برخی مشکلات در فرزندان را نیز نخواهند داشت.

قرص استامینوفن و تاخیر در گفتار

بر اساس نتایج یکی دیگر از مطالعات جدید، ابعادی نو از خطرات احتمالی قرص استامینوفن مشخص شده است. شانا سوان استاد بهداشت دانشکده پزشکی ایکانی در شهر نیویورک به همراه یک گروه توسعه زبانی در کودکان دریافتند که مصرف قرص استامینوفن می‌تواند سبب ایجاد مشکلاتی در این زمینه شود.

این مطالعات در 8 تا 13 هفته بارداری بوده و کسانی مورد آزمایش قرار گرفتند که از قرص استامینوفن در این مدت مصرف کرده بودند.

داده‌های اطلاعاتی شامل اندازه‌گیری سطوح استامینوفن در ادرار تمام شرکت‌کنندگان نیز بود، نتایج نشان داد که 59 درصد از 754 زن شرکت‌کننده در آزمایش، مصرف قرص استامینوفن را در دوران اولیه بارداری انجام داده‌اند.

تاخیر زبان در کودکان بدین معنا است که در سن 30 ماهگی کمتر از 50 کلمه سخن می‌گویند، این مورد توسط پرستاران متخصص و یک پرسشنامه مورد پیگیری و ارزیابی قرار گرفت.

در مجموع 10 درصد کودکان دچار تاخیر زبان شدند و این مورد در پسران بیشتر از دختران مشاهده شد، لازم به ذکر است که این مورد بستگی به میزان مصرف قرص توسط مادران دارد، مسلما هر چه این میزان بیشتر باشد مشکلات نیز بیشتر خواهد بود.

بر اساس این مطالعه پروفسور سوان می‌گوید که مادران و زنان باردار باید در این دوران حساس از مصرف قرص استامینوفن اجتناب و یا محدود نمایند. او در ادامه افزود که برای ما مهم است تا به توسعه زبان نگاه کنیم، زیرا می‌توان یدین وسیله مشکلات موجود عصبی را نیز پیشبینی کرد.

آیا مصرف استامینوفن امن است؟

متاسفانه پاسخ دادن به این سوال کار ساده‌ای نیست، بر اساس نتایج مطالعات صورت گرفته مشخص شده است که باید از این قرص به صورت پراکنده و در دوزهای پایین استفاده شود، با این‌حال مصرف شش قرص آن در اوایل بارداری می‌تواند خطر ضعف زبانی را در دختران ایجاد نماید.

قرص استامینوفن

برخی از مادران باردار که از این قرص جهت درمان تب، درد و عفونت استفاده طولانی‌مدت می‌کنند نیز باید بدانند که در صورت عدم درمان می‌تواند موجب آسیب‌رساندن به نوزاد شود، در حقیقت عملی است که یک بخش سود و بخش دیگر آن ضرر خواهد بود.

FDA یا همان اداره غذا و داروی ایالات متحده نظر خود را بسیار صریح بیان کرده است، مراقبت‌های بهداشتی را مهم در نظر گرفته و در صورت نیاز، آن هم با تایید پزشک از این قرص استفاده نمایید.

در هر صورت باید منتظر ماند و دید دانشمندان با انجام تحقیقات در آینده چه نتایجی را به دست خواهند آورد، شاید بتوان نظرات قاطع‌تری را ارائه داد.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

بررسی کامل بیماری پانکراتیت

بیماری پانکراتیت یک مسئله جدی بوده و زمانی ایجاد می‌شود که لوزالمعده دچار التهاب شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.