خانه » اخبار پزشکی » مسمومیت جیوه ناشی از مواد غذایی و عوامل زیست‌محیطی

مسمومیت جیوه ناشی از مواد غذایی و عوامل زیست‌محیطی

مسمومیت جیوه ناشی از مصرف بیش از حد آن است، این مقادیر ممکن است از طریق غذا و یا محیط زیست به بدن انسان راه پیدا کنند، باید بدانید که جیوه یک فلز سنگین بوده و برای انسان بسیار سمی است.

مسمومیت جیوه و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ یکی از شایع‌ترین عوامل مسمومیت جیوه را می‌توان ناشی از مصرف مواد غذایی حاوی آن دانست، این مسمومیت می‌تواند نشانه‌ها و عوارض غیرضروری خطرناکی را ایجاد نماید. یک فرد می‌تواند با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و حتی محیط‌زیست خود تا حد زیادی از مسمومیت جیوه جلوگیری به عمل آورد.

مسمومیت جیوه

مسمومیت جیوه چیست؟

جیوه یک فلز طبیعی سنگین بوده که در بسیاری از محصولات روزانه مصرفی ما وجود دارد، با اینکه این مقادیر بسیار کم هستند اما باید دانست که ساخت و ساز این ماده بسیار خطرناک است.

جیوه مایع موجود در اتاق می‌تواند به راحتی تبخیر شود، نکته جالب آن است که این ماده می‌تواند پس از تبخیر راه خود را به آب، خاک و باران برساند و به دنبال آن گیاهان، حیوانات و انسان‌ها را در معرض خطر قرار دهد، تماس و یا جذب بیش از حد جیوه می‌تواند منجر به ایجاد مسمومیت در افراد شود.

علائم و نشانه‌های اولیه

این فلز سنگین ممکن است تاثیراتی را بر روی سیستم عصبی گذاشته و علائمی را در این رابطه ایجاد نماید، این علائم عبارتند از:

عصبی بودن و یا داشتن اضطراب

تحریک‌پذیری و یا تغییر خُلق و خوی

بی حسی

مشکلات حافظه

افسردگی

لرزش‌های فیزیکی

متناسب با افزایش سطح جیوه در بدن علائم و نشانه‌های آن نیز افزایش خواهند یافت، این علائم بسته به سن و همچنین سطوح تماس آن با فرد متفاوت خواهد بود، لازم است برخی از علائم ایجاد شده در بزرگسالان را نیز بدانید.

علائم ایجاد شده در بزرگسالان عبارتند از:

ضعف عضلانی

ایجاد طعم فلز در دهان

تهوع و استفراغ

کمبود مهارت‌های حرکتی و یا احساس عدم هماهنگی

ناتوانی حسی در دست، چهره و یا بخش‌های دیگر بدن

تغییراتی در بینایی، شنوایی و یا صحبت کردن

دشواری تنفس

مشکلاتی در راه رفتن و یا ایستادن

یکی دیگر از مشکلات ناشی از جیوه را می‌توان توسعه زودرس کودک دانست.

علائم ایجاد شده ناشی از مسمومیت جیوه بر روی کودکان:

وجود برخی از اختلالات در مهارت‌های حرکتی

برخی از مشکلات تفکر و یا حل مسئله

مشکلات یادگیری در درک زبان و یا حتی صحبت کردن

مسائل مربوط به هماهنگی دست و چشم

بی‌خبری از محیط اطرافشان

مسمومیت جیوه در صورتی که فرد به طور مکرر با آن در تماس باشد، به مرور زمان و به آرامی رشد خواهد کرد، با این‌حال در برخی از موارد این مسمومیت با جیوه به سرعت اتفاق اُفتاده است.

هر فردی که برخی از نشانه‌های مسمومیت جیوه را تجربه کرده باشد لازم است تا در اسرع وقت به پزشک مراجعه نماید.

عوارض طولانی‌مدت

قرار گرفتن در معرض سطوح بالای جیوه نیز ممکن است برخی از عوارض‌های طولانی‌مدت را ایجاد نماید، این موارد عبارتند از:

آسیب‌های عصبی

در صورتی که مقادیر زیادی از جیوه در خون فرد موجود باشد، امکان دارد برخی از آسیب‌های عصبی را ایجاد نماید، این اثرات در کودکان در حال رشد بیشتر مشهود است.

بر اساس یکی از مطالعات منتشر شده در مجله پزشکی پیشگیرانه و بهداشت عمومی نشان می‌دهد که بسیاری از عوارض مسمومیت جیوه منجر به شکل‌گیری آسیب‌های عصبی خواهد شد.

این اختلالات عبارتند از:

اختلالات هوش و کمبود IQ

رفلکس‌های آرام

مهارت‌های حرکتی آسیب دیده

فلج

مسمومیت جیوه

بی‌حسی

ایجاد برخی از مشکلات حافظه

علائم ADHD

اثرات باروری

یکی دیگر از عوارض بسیار مهم مسمومیت جیوه را می‌توان مربوط به سیستم تولید مثل دانست، این مسئله امکان دارد منجر به کاهش تعداد اسپرم در شخص مبتلا شود و کاهش باروری را رقم بزند، حتی احتمال دارد بر روی جنین نیز تاثیرگذار باشد.

اثرات احتمالی مسمومیت جیوه را می‌توان تغییر شکل، کاهش میزان احتمال زنده ماندن جنین، کاهش رشد و اندازه نوزادان هنگام تولد دانست.

خطرات قلبی و عروقی

رادیکال‌های آزاد در بدن قادرند تا سلول‌ها را در خطر قرار دهند، جیوه به آن‌ها کمک کرده تا بتوانند سریع‌تر در بدن حرکت نمایند، این مسئله ممکن است منجر به افزایش خطر ابتلا به مشکلات قلبی شود.

علل

یکی از شایع‌ترین عوامل مسمومیت جیوه ناشی از مصرف غذاهای دریایی است، اما این امکان نیز وجود دارد که از طریق پردازش‌های صنعتی، دماسنج‌ها و دستگاه‌های فشار خون، برخی از کارهای دندان‌پزشکی و یا رنگ‌های قدیمی ایجاد شود.

مسمومیت جیوه ناشی از غذاهای دریایی

خوردن غذاهایی دریایی یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین روش‌های جذب جیوه در بدن است، جیوه در غذاهای دریایی به یک شکل مضر از فلز متیل کربن تبدیل خواهد شد، این زمانی اتفاق خواهد اُفتاد که جیوه در آب حل شود.

موجودات دریایی کوچک همانند میگو اغلب از این نوع تغذیه کرده و سپس توسط ماهی‌های دیگر خورده خواهند شد، این ماهی هم اکنون و در این چرخه از میزان جیوه بیشتری نسبت به میگو برخوردار است.

این فرآیند به همین صورت ادامه خواهد داشت، به صورتی که حتی ممکن است یک ماهی بزرگتر مقادیر بیشتری از جیوه را شامل شود، توجه داشته باشید که مواد غذایی دریایی خود را از مراکز مجاز و معتبر تهیه نمایید. افرادی که در معرض خطرات جیوه قرار دارند ممکن است مصرف غذاهای دریایی خود همانند کوسه ماهی و ماهی سفید را محدود نمایند.

همراهان رایان درمان؛ زنان باردار باید توجه داشته باشند که حتی‌الامکان از مصرف غذاهای دریایی اجتناب نمایند، زیرا ممکن است به دلیل وجود مقادیری از جیوه در آن نوزادشان دچار مشکلاتی شود، حتی مادری که بخواهد به فرزندش شیر دهد نیز باید در این زمینه دقت لازم را داشته باشد.

پر کردن دندان

پر کردن دندان به روش اضافه کردن آمالگام معمولا به نام نقره پر شده و حاوی 40 تا 50 درصد جیوه است، در حال حاضر از این روش استفاده نشده و روش‌های ایمن‌تری وجود دارند.

علل دیگر

یکی دیگر از عوامل ابتلا به مسمومیت جیوه را می‌توان قرار گرفتن در معرض مستقیم و یا عوارض ناشی از محیط‌زیست دانست.

منابع موجود جیوه در محیط‌زیست عبارتند از:

معدن برای طلا

قرار گرفتن در معرض برخی از انواع جواهرات

قرار گرفتن در معرض برخی از رنگ‌های قدیمی

برخی از واکسن‌ها

تماس با دماسنج شکسته

قرار گرفتن در معرض هوای سمی، آن هم در برخی از مناطقی که کارخانجات وجود دارند، به عنوان مثال معدن زغال سنگ

برخی از محصولات مراقبت از پوست نیز ممکن است دارای مقادیری از جیوه باشند.

تشخیص

پزشکان غالبا می‌توانند مسمومیت جیوه را از طریق معاینات فیزیکی و البته آزمایش خون به خوبی تشخیص دهند، آن‌ها سوالاتی را نیز در رابطه با رژیم غذایی و یا هرگونه از عوامل ایجادکننده این مسمومیت خواهند پرسید. این سوالات ممکن است در رابطه با محیط زندگیتان نیز باشد، آیا در اطراف آن کارخانه‌ای وجود دارد یا خیر، این مسائل بسیار مهم هستند.

در صورتیکه مسمومیت جیوه توسط پزشک مورد تایید قرار گیرد قطعا باید برای اندازه‌گیری مقدار آن برخی از آزمایشات خون و ادرار را نیز انجام دهید.

رفتار

درمان این مسمومیت در حقیقت دوری از تمامی مواردی است که شامل جیوه باشند، در ضمن باید از مصرف غذاهای دریایی حاوی جیوه نیز اجتناب نمایید. در صورتی که این مشکل ناشی از محیط‌زیستتان باشد بنا به توصیه پزشک باید مکان مورد نظر را تغییر دهید.

لازم به ذکر است که مسمومیت جیوه ممکن است برخی از عوارض جانبی درازمدت را نیز ایجاد نماید که به صورت جداگانه باید تحت درمان قرار گیرند. داروهای مصرفی را حتما با پزشک در میان گذاشته و در موارد ضروری به فکر استفاده از آن‌ها باشید.

جمع‌بندی

مسمومیت جیوه

جیوه برای انسان حکم سم را داشته و باید از آن فاصله گرفت. ایجاد تغییراتی در عوامل آن همچون محیط‌زیست و یا رژیم غذایی می‌تواند تا حد بسیار زیادی در جلوگیری از این مسمومیت مفید به فایده باشد. لازم است که با مشاهده اولین علائم از مسمومیت جیوه به پزشک مراجعه نمایید، زیرا ممکن است علائم طولانی‌مدتی داشته باشد.

والدین نیز نقش مهمی در مشاهده علائم این نوع مسمومیت در فرزندان خود دارند و با مشاهده آن‌ها باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمایند.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

بررسی کامل بیماری پانکراتیت

بیماری پانکراتیت یک مسئله جدی بوده و زمانی ایجاد می‌شود که لوزالمعده دچار التهاب شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.