دوشنبه 27 دی 1400
خانه » روانشناسی » تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان با چند روش علمی و کارساز

تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان با چند روش علمی و کارساز

می توان به قاطعیت گفت که ما تا 40 سالگی برای خودمان تلاش می کنیم و بعد از 40 سالگی تمام زندگی ما برای خوشبختی فرزندانمان صرف می شود. فرزندان ما تمام زندگی ما هستند و باید به آنها در هر ضمینه ای کمک کنیم. همیاری ما به فرزندان نباید فقط مالی باشد. یکی از مهم ترین کار هایی که ما باید برای آنها انجام دهیم ، تقویت اعتماد به نفس است. فرزندان ما به این موضوع در نوجوانی بیش از هر سن دیگری نیاز دارند. در واقع در این سن است که شخصیت آنها شکل می گیرد. پس برای تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان باید تمام تلاش خود را بکنیم تا بتوانیم شخصیت قوی در انها ایجاد کنیم. ما در این مقاله از مجله پزشکی رایان درمان قصد داریم تا شما را با روش هایی برای تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان آشنا کنیم.

تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان

تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان

آنها را تحسین کنید

شاید باورش سخت باشد ولی بهترین راه و در عین حال راحت ترین راه برای تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان ، تحسین کرن انها می باشد. تاثیری که یک آفرین ساده دارد بسیار بیشتر از چند جلسه مشاوره برای تقویت اعتماد به نفس می باشد. شما اولین حامی های فرزندان می باشد و انها نیز این موضوع را می دانند. پس شما باید در نقش یک حامی همیشه فرزندان خود را تحسین کنید. اگر شما به عنوان مثال به خاطر یک کار خوب فرزند خود را تحسین کنید ، این عمل باعث می شو تا وی آن کار را تکرار کند.

ترجیحا از آنها انتقاد نکنید

دکتر آلبرت آسیتن ، روانشناس مسائل نوجوانان اعتفاد دارد که انتقاد به خودی خود خوب است ولی این مسئله نباید از طریق پدر و مادر مطرح شود. وی این موضوع را اینگونه باز می کند : نوجوانی را می شناختم که بسیار قلدر و با جذبه بود و هیچگاه از تنبیه معلمانش با حرف های دوستانش ناراحت نمی شد اما تنها یک چیز بود که می توانست او را ناراجت کند و آن هم انتقادات پدر و مادر بود. همان طور که اشاره کردیم شما اولین و مهم ترین سنگر برای نوجوانان هستید پس برای آنها خیلی مهم است که در نظر شما بی نقص جلوه کنند و به همین دلیل است که کوچکترین انتقاد از سمت شما می تواند اعتماد به نفس انها را کاهش دهد.

به او احترام بگذارید

آیا از خود سوال پرسدید که چه کسانی دارای اعتماد به نفس بالا هستند ؟ افرادی که خودشان به اهمیت خودشان پی برده اند. وقتی شما به نوجوان خود احترام بگذارید ، این موضوع در او نیز شکوفا می شود و می فهمید که او نیز برای خود شخصیت دارد و باید از آن دفاع کند و نگذارد کسی به آن بی احترامی کند. شما می توانید با انجام کار های ساده ای احترام بگذاری. به عنوان مثال وقتی می خواهید وارد اتاقش بشوید در بزنید. این کار به او اهمیت حریم خصوصی اش را نشان می دهد. از او نظر بخواهید ، این کار باعث می شود به او بفهمانید که نظر او نیز مهم است و به این ترتیب اعتماد به نفسش نیز بالا می رود.

تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان

به او یاد بدهید که بعضی چیز ها مهم نیستند

دوره نوجوانی ، دوره آرزو های بزرگ می باشد. اگر منصف باشیم خود ما نیز در آن دوره همیشه دوست داشیتم برای خود فرد مهمی بشویم و همیشه خود را با بازیگران و خواننده ها مقایسه می کردیم. این موضوع را باید در فرزندان خود نیز درک بکنیم. نوجوانان در راه اینکه شبیه به الگو های خود بشوند شکست می خورند و این قضیه باعث کاهش اعتماد به نفس انها می باشد. شما باید با انها حرف بزنید و بگویید که این موضوع ها مهم نیستند و همیشه خود را مثال بزنید. بگویید که شما هم دوست داشتید مثل فلان بازیگر شوید ولی موفق نشدید و حالا بسیار خوشحال هستید چرا که فرزندی مانند او دارید.

منبع : http://rayandarman.com

همچنین ببینید

کارهایی که نباید قبل از خواب انجام داد را بشناسید

بر طبق گفته ارسطو تمام لذت های دنیا دارای هزینه می باشند و کسی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.