یکشنبه 2 آبان 1400
خانه » پوست، مو و زیبایی » تاریخ انقضای لوازم آرایش و تاثیرات 7 نوع آن بر زیبایی

تاریخ انقضای لوازم آرایش و تاثیرات 7 نوع آن بر زیبایی

معمولا خانم‌ ها در دور انداختن لوازم آرایشی حسابی تنبل می شوند و حتی گاهی خساست نیز به خرج می‌ دهند، اما باید بدانید که لوازم آرایشی هم مثل مواد غذایی تاریخ انقضا دارند و مصرف آنها بعد از تاریخ معین شده عوارضی ایجاد خواهد کرد که گاه خطرناک‌ تر از مواد غذایی می باشد.  همانطور که سطل ماست تاریخ مصرف گذشته را سریعا دور می‌ اندازید، لازم است هرچند ماه یک بار سراغ لوازم آرایشی‌ خود نیز بروید و کهنه‌ ها را دور بیندازید؛ یادتان باشد زیبایی تاریخ ندارد اما محصولات تاثیر گذار در سلامت و زیبایی شما تاریخ مصرف دارند. در ادامه در مورد تاریخ انقضای لوازم آرایش و تاثیرات استفاده از مواد آرایشی تاریخ گذشته بر روی پوست و زیبایی صحبت می کنیم.

تاریخ انقضای لوازم آرایش

فراموش نکردن تاریخ انقضای لوازم آرایش

لوازم آرایشی ، عطر ها و کرم‌ های پوستی که تاریخ مصرف‌ شان گذشته باشد و همچنان استفاده گردند، به عبارتی تاریخ انقضای لوازم آرایش مهم است و احتمال بروز التهاب و عفونت را در شما افزایش خواهند داد. بر طبق تحقیقات انجام شده علت بروز این مشکل وجود هوا و باکتری در این محصولات می‌ باشد. لوازم آرایشی که استفاده چند منظوره دارند مانند فرچه‌ هایی که رژلب یا سایه را روی پوست پخش می‌ کنند، می‌ توانند اثرات این پدیده را تشدید نمایند. زیرا میکروب‌ ها را بین پوست لب و چشم‌ ها انتقال می دهند و ایجاد آلرژی و حساسیت را تشدید می‌ کنند. جالب است بدانید 60 درصد بانوانی که دچار آلرژی و حساسیت شده بودند لوازم آرایشی خود را به دوستان‌ خود قرض داده بودند.

تاریخ انقضای لوازم آرایش

تاریخ انقضای لوازم آرایش مثل کرم‌ پودر تاریخ گذشته ، عامل جوش و آکنه

اگر در کرم‌ پودر خود را هنوز باز نکرده‌ اید، می‌توانید تا 2 سال آن را نگه داری کنید اما بعد از باز کردن، باید نهایتا بین 6 الی 12 ماه از آن استفاده نمایید، زیرا بعد از این تاریخ دیگر قابل استفاده نمی باشد.

خوانندگان مجله ی پزشکی رایان درمان؛ فراموش نکنید که کرم‌ پودرهای خود را دور از فضاهای مرطوب (مثل حمام)، گرم و پر نور نگهداری نمایید زیرا این محیط‌ ها رشد باکتری‌‌ ها را افزایش می‌ دهند و باعث می‌گردند کرم‌ پودر و به طور کلی تمام لوازم آرایشی شما سریع‌ تر فاسد گردند.

از نشانه‌های انقضا تغییر بو یا رنگ کرم‌ پودر می باشد، در این حالت ممکن است مصرف کرم‌ پودر باعث ایجاد حساسیت و آکنه و جوش گردد. یادتان نرود هنگامی که رنگ کرم شما کمی تغییر کند نشان می‌ دهد که فاسد شده‌ و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

تاریخ انقضای لوازم آرایش

تاریخ انقضای لوازم آرایش مثل سایه چشم

در صورتی که چشمانی حساس دارید یا به سلامت چشم‌ های‌ خود اهمیت فراوانی می‌ دهید و نمی‌خواهید قرمز گردند یا به خارش بیافتند هر 3 ماه یکبار سایه چشم‌ خود را تعویض کنید . هرچند سایه‌ ها تقریبا فرمولی شبیه باقی پودر‌ ها همانند پنکیک و رژگونه دارند ، اما از آنجا که با حساس‌ ترین قسمت بدن سروکار دارند بنابر این انتقال باکتری‌ ها به آن ها و بعد سرایت‌شان به چشم می‌ تواند بسیار خطرناک گردد.

در مورد سایه‌ های چشم‌ غیر پودری و کرمی باید توجه بیشتری داشته باشید. زیرا باکتری‌ ها بسیار سریع‌ تر در آن ها رشد می‌ کنند، اگر با استفاده از انگشت سایه می‌ زنید ، پیش از آن کاملا دست‌ های‌ خود را بشویید. افزون بر این هر تغییر رنگ یا بو می‌ تواند نشانه ای از خراب‌ شدن سایه باشد.

تاریخ انقضای لوازم آرایش نظیر ریمل

ریمل خطرناک‌ ترین لوازم آرایشی می باشد که باید زود به زود دور بیاندازید. این لوازم آرایشی محل اسکان انواع باکتری می باشد که در محیط گرم و تاریک درون آن، جا خوش می کنند و با هر بار استفاده می‌ توانند به چشم‌ ها منتقل گردند. از عوارض آن، عفونت‌ های چشمی و در موارد شدیدتر، نابینایی می باشد.

ریمل باید هر چند ماه یکبار (در حالت ایده‌ آل 2 الی 3 ماه و نهایتا 6 ماه) عوض گردد، با باز شدن در ریمل اکسیژن روی مواد تشکیل‌ دهنده ریمل تاثیر می گذارد و کاری می‌کند که باکتری‌ ها درون آن جمع گردند. هنگامی که باکتری‌ ها درون ریمل تجمع می کنند، می‌توانند موجب قرمزی، خارش یا حتی گاهی ورم ملتهبه و گل‌ مژه در ناحیه چشم‌ ها گردند.

از طرف دیگر هربار که برس ریمل را بیرون می‌ آورید، از آن استفاده می‌ کنید و دوباره آن را سر جای خودش باز می‌ گردانید، در این مسیر برس تعدادی باکتری جذب کرده و آن را درون ریمل می‌ برد.

هنگامی که ریمل شما خراب می‌ شود بویی نزدیک به بوی گازوئیل از آن به مشام خواهد رسید. هرگاه در چشم‌ های‌ خود احساس ناراحتی کردید و نشانه‌هایی از بعضی بیماری‌ در آن ها مشاهده نمودید، باید اولین کاری که می‌ کنید دور انداختن تمام لوازم آرایشی‌ های مربوط به چشمانتان باشد.زیرا امکان دارد بیماری به آنها سرایت کرده باشد. در صورتی که بعد از یک الی 2 روز همچنان در چشم‌ های‌ خود احساس التهاب و ناراحتی کردید حتما به یک متخصص چشم مراجعه نمایید.

تاریخ انقضای لوازم آرایش

تاریخ انقضای لوازم آرایش مانند پنکیک

هر پنکیک یا پودری را حداقل می‌توانید 2 الی 3 سال استفاده کنید به شرط اینکه در محیطی خشک و خنک نگهداری گردند. اما پنکیک‌ هایی که منشا گیاهی دارند چون مقدار بسیار کمی آب در آن ها وجود دارد درنتیجه رشد باکتری‌ها در آنها محتمل می باشد. بنابر این اول از همه به برچسب پنکیک‌ خود نگاه کنید اگر روی آن عبارت گیاهی « botanical» وجود داشت یا نوشته شده بود که دارای موادی چون بابونه، آلوئه ورا، بامبو، چای سبز یا غیره است، باید در نگهداری آن دقت بیشتری داشته باشید زیرا در آن ها مقداری آب وجود دارد. پودرهای فشرده تا 2 سال و پودرهای نرم را تا 3 سال می‌ توانید نگهداری و استفاده نمایید.

پنکیک تاریخ گذشته چندان قابل تشخیص نمی باشد ، اما شاید بتوان تا حدی حدس‌ هایی درباره فساد آن بزنید. مثلا اگر مشاهده کردید در یک دوره زمانی دچار تغییر رنگ شد، احتمالا باید تاریخ مصرف آن به انتها رسیده باشد و قابل استفاده نمی باشد یا اگر متوجه شدید بافت آن تغییر کرده‌ است و یا مواردی از این قبیل، احتمالا تاریخ مصرف آن گذشته است.

تاریخ انقضای لوازم آرایش مثل برس های آرایشی

دقیقا همان قانونی که درباره پنکیک‌ ها وجود داشت در مورد رژ گونه‌ های پودری هم صادق است. یعنی اگر در مواد تشکیل‌دهنده آن آب وجود نداشته‌ باشد، می‌توانید تا مدت‌ها یعنی 2 الی 3 سال از آن استفاده کرد. البته در صورتی که رژگونه کرمی باشد، باید هرسال آن را تعویض کنید. اگر می‌ خواهید عمر رژ گونه را افزایش دهید به طور مرتب برس آن را بشویید و رژ گونه را در محیطی تاریک و خشک نگهداری نمایید. اگر رژگونه‌ شما مرطوب و یا نم‌دار شود احتمال رشد باکتری‌ ها در آن افزایش می‌ یابد.

هنگامی که شما رژ گونه خود را روی کرم صورت یا کرم‌ پودر بمالید، چربی‌ ها لا به‌ لای مو های برس گیر خواهند کرد و به رژ گونه منتقل می‌ گردند. این حالت موجب آن می‌ گردد یک لایه کمرنگ سفید خاکستری روی رژ گونه‌ پودری یا لایه‌ای گچی روی کرم‌ها به وجود آید. برای اینکه از به وجود آمدن این حالت پیشگیری کنید ، پس از استفاده از مرطوب‌ کننده و یا کرم‌ پودر چند دقیقه صبر کرده و بعد رژگونه بزنید. همچنین می‌توانید پیش از استفاده از رژگونه چربی‌ های صورت را پاک کرده و بعد از استفاده نیز برس رژ گونه را با یک حوله خشک تمیز نمایید.

در مورد کرم‌ها و پودرها ترکیب ظاهری آن ها نیز می‌تواند کمک‌ بسیار نماید. اگر ترکیب رژگونه‌ شما بسیار سفت و سخت شده ‌است و به راحتی از هم جدا نمی‌ شود و تکان نمی‌ خورد، باید یک رژ گونه نو تهیه کنید.

تاریخ انقضای لوازم آرایش

تاریخ انقضای لوازم آرایش مثل خط چشم

خط‌ چشم مایع یا مداد باید هر 3 ماه یکبار عوض گردند. اگر از مداد استفاده می‌ کنید پیشنهاد می‌ کنیم هربار قبل از استفاده آن را بتراشید تا در صورتی که آلودگی روی آن وجود داشت برطرف گردد.

آلودگی خط چشم معمولا هیچ نشانه ای ندارد. در صورتی که خط چشم‌ شما آلوده باشد احتمال قرمزی،خارش و در موارد بدتر، التهاب به وجود خواهد آمد، البته گاهی می‌توان پیش از التهاب تشخیص‌ هایی داد. مثلا اگر به طور واضح مشاهده نمودید که ماده آرایشی شما لایه‌ لایه شده است سریعا از شر آن خلاص گردید. ناگفته نماند که از مداد چشم می‌توانید زمان بیشتری استفاده کنید.

تاریخ انقضای لوازم آرایش

شریک نشدن در لوازم آرایش مخصوصا رژ لب با دیگران

از آنجا که رژ لب‌ ها مدام با لب‌ ها در تماس می باشند، بهتر است هر سال عوض گردند. البته در رژ لب‌ ها آبی وجود ندارد بنابر این احتمال فاسد شدن آنها بسیار کمتر می باشد، البته اگر اخیرا بیمار بودید بهتر است رژ خود را دور بیاندازید. به هیچ عنوان رژ لب خود را به کسی قرض ندهید یا از رژ کسی استفاده نکنید ، زیرا احتمال سرایت بیماری از این راه بسیار زیاد می باشد.

رژ لب‌ ها دارای مواد روغنی شکل می باشند، بنابر این با گذشت زمان بوی روغن مانده می‌ گیرند. باید بدانید که ظاهر این محصول می‌ تواند فاسد شدنش را نشان بدهد. هر گاه احساس کردید در بافت و ترکیب رژ شما تغییری ایجاد شده، آن را دور بیاندازید. یکی دیگر از نشانه‌ های فاسد شدن ، سفت شدن رژ می باشد به طوری که رنگدانه‌ های آن به راحتی روی لب نمی‌ نشینند و در صورتی که شما از آن استفاده نمایید ناصافی‌ آن را احساس خواهید کرد.

 

 

منبع : rayandarman.com

همچنین ببینید

کوچک کردن سینه با ماساژ

کوچک کردن سینه با ماساژ و 3 روش حیرت‌انگیز

بسیاری از بانوان به دلیل داشتن سینه های بزرگ در رنج و عذاب هستند. کوچک کردن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.