پنج شنبه 2 اسفند 1397
خانه » پوست، مو و زیبایی » 6 مورد از دلایل پوسته پوسته شدن لب ها

6 مورد از دلایل پوسته پوسته شدن لب ها

شایع ترین علل پوسته ریزی لب تنفس دهانی ی باشد و افرادی که عادت دارند به هر دلیل از دهان تنفس کنند بیشتر دچار خشکی پوسته شدن لب، می گردند. اما خشکی لب و پوسته پوسته شدن آن می توانند علل مختلفی داشته باشد، حتی ممکن است دلیل آن بیماری باشد . در ادامه این مقاله چند مورد از دلایل پوسته پوسته شدن لب را بازگو خواهیم کرد .

 دلایل پوسته پوسته شدن لب ها

پوسته پوسته شدن لب

از دیگر دلایل پوسته پوسته شدن لب آلرژی به برخی مواد مثل رژلب، خمیر دندان و حتی نخ دندان می باشد که می تواند باعث پوسته پوسته شدن لب گردد. در پاره ای موارد استفاده از برخی داروها مثل آکوتان که برای درمان جوش های شدید استفاده می گردد نیز منجر به خشک شدن و در نهایت پوسته ریزی لب ها می گرددد.

همراهان مجله ی پزشکی رایان درمان توجه داشته باشید که در کودکان نیز بیشتر از افرادی که زمینه خشکی پوست را دارند پوسته شدن لب ها بروز پیدا می کند که به دنبال خیس شدن مکرر لب ها به وجود می آید و در دهان ملتهب، قرمز و حاوی پوسته فراوان می گردد.

 دلایل پوسته پوسته شدن لب ها

دلایل پوسته پوسته شدن لب

پوسته پوسته شدن لب ها دو نوع دارد؛ علت نوع اولیه آن معلوم نمی باشد اما اغلب می توان علت یا علت هایی برای نوع ثانویه آن یافت. اگر خشکی و پوسته پوسته شدن لب از نوع اولیه باشد، لب ها قرمز می گردد و ممکن است دلمه، شکاف یا ترک هایی روی آن ایجاد گردد. این مشکل معمولا به مدت طولانی فرد را درگیر می کند و با هیچ روشی درمان نمی گردد. بنابراین تنها کاری که پزشکان انجام آن را پیشنهاد می کنند، استفاده از روغن های نرم کننده یا پمادهای کورتیکواستروییدی ضعیف یا پمادهای مخصوص می باشد. اما برای خشکی و پوسته پوسته شدن لب نوع ثانویه علت های مختلفی مطرح می باشد ( از استفاده از رژلب گرفته تا بیماری های مهمی مثل پسوریازیس تا لیکن پلان ). بنابراین لازم است تمام افرادی که مدام لب شان پوست پوست می گردد، از کنار آن ساده نگذرند.

 دلایل پوسته پوسته شدن لب ها

اولین قدم برای درمان خشکی تشخیص دلایل پوسته پوسته شدن لب می باشد که با مراجعه به متخصص پوست مشخص می گردد .استفاده از دارو های ضد التهابی در مرطوب کننده قوی به درمان خشکی و پوسته پوسته شدن لب کمک می کند که بهترین این داروها وازلین می باشد که این مشکل را حل خواهد کرد.

اشعه ماورای بنفش خورشید: لب های کشاورزان و افرادی که سال های سال مرتب در معرض نور آفتاب کار کرده اند، مخصوصا لب پایینی در اثر اشعه ماورای بنفش، قرمز، براق، خشک و پوست پوست و گاهی ملتهب می گردند و ترک می خورند و متاسفانه در نهایت ممکن است این خشکی لب به سرطان پوست منجر گردد.

گازگرفتن لب ها و کندن آنها: در افرادی که به علت تیک عصبی مدام لبشان را مک می زنند، گاز می گیرند و می کنند، هم التهاب لب ایجاد می گرددد و تا هنگامی که این عادت را کنار نگذارند، دچار این مشکل خواهند ماند. البته حتی وقتی این عادت را ترک می کنند هم تا سال های سال مشکل همچنان در آن ها باقی می ماند.

 دلایل پوسته پوسته شدن لب ها

لب ‌ها به دلیل نداشتن غدد چربی، خیلی زود خشک می شوند و ترک می‌‌ خورند؛ به همین دلیل باید مرتب آن ها را مرطوب و چرب کنید.

آلرژی: گاهی خشکی و پوست پوست شدن لب ناشی از آلرژی به رژ لب، پماد ها و کرم های لب و کرم های ضد آفتاب و حتی مواد موجود در خمیردندان و دهانشویه ها می باشد. تماس این مواد با لب التهاب آلرژیک و حساسیتی ایجاد کرده و آن را دچار پوسته پوسته، قرمزی، خارش، سوزش و ترک می کند. علت التهاب ناشی از تماس با رژلب، معمولا مواد رنگی می باشد که در این وسیله آرایشی وجود دارند.

دندان مصنوعی: معمولا افراد مسن از دندان مصنوعی استفاده می کنند ولی اگر این دندان خوب و مناسب انتخاب و تهیه نشده باشد، بعد از مدتی باعث می شود فاصله فک بالا و پایین نزدیک گردد و لب بالا روی لب پایین بیفتد و سایش بین آن ها ایجاد شود. علاوه بر این، ترشح بزاق از کناره لب ها نیز مزید بر علت می گردد و قرمزی، پوست پوست و خشکی لب ها را در پی دارد.

ایدز: یکی دیگر از دلایل پوسته پوسته شدن لب و خشکی آن ابتلا به ایدز می باشد.

ابتلا به بیماری های رماتیسمی: در بیماران مبتلا به شوگرن، غدد بزاقی و اعصاب آنها از کار می افتد که باعث خشکی و پوست پوست شدن لب می گردد.

 دلایل پوسته پوسته شدن لب ها

لاک ناخن: امکان دارد خانمی که به ناخن لاک می زند، عادت داشته باشد دستش را مدام به دهان ببرد و در صورتی که به این لاک حساسیت داشته باشد، لب هایش پوسته پوسته می گردند.

 

 

منبع: rayandarman.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

همچنین ببینید

کوچک کردن سینه با ماساژ

کوچک کردن سینه با ماساژ و 3 روش حیرت‌انگیز

بسیاری از بانوان به دلیل داشتن سینه های بزرگ در رنج و عذاب هستند. کوچک کردن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.