دوشنبه 3 آبان 1400
خانه » اخبار پزشکی » گیاه خار مریم تاثیرات شگفت‌انگیزی بر سلامتی انسان دارد

گیاه خار مریم تاثیرات شگفت‌انگیزی بر سلامتی انسان دارد

از عصاره گیاه خار مریم به عنوان یک درمان طبیعی جهت استفاده برای طیف وسیعی از بیماری‌ها استفاده می‌شود، اما باید دید که آیا مزیت‌های آن اثبات شده هست یا خیر، عنصر فعال موجود در گیاه خار مریم سیلیمارین نام دارد. به طور کلی عصاره گیاه خار مریم جهت درمان مشکلات کبدی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برخی دیگر نیز مدعی هستند که این گیاه و عصاره آن می‌تواند کلسترول را کاهش داده و دیابت نوع 2 را نیز مدیریت نماید.

گیاه خار مریم و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛  در این مقاله قصد داریم تا 10 مزیت مختلف و با ارزش گیاه خار مریم و همچنین برخی از خطرات احتمالی آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

گیاه خار مریم

گیاه خار مریم چیست؟

یک گیاه گلدار بوده و بیشتر در کشورهای مدیترانه‌ای قابلیت رشد دارد و جالب آنکه در مصارف دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از این گیاه جهت درمان بسیاری از بیماری‌ها بهره گرفته می‌شود اما شایع‌ترین نوع استفاده از گیاه خار مریم برای مشکلات کبدی است. برخی از افراد مدعی هستند که این گیاه تاثیراتی بر بیماری‌هایی همچون سیروز، زردی، هپاتیت و اختلالات کیسه صفرا نیز دارد.

این گیاه و سایر مزایای سلامتی آن را نیز می‌توان حفاظت از سلامت قلب با ایجاد کاهش در سطوح کلسترول و همچنین کمک به افراد دیابتی نوع 2 دانست.

ده مزایای بهداشتی گیاه خار مریم

این گیاه دارای مزایای سلامتی بالقوه‌ای بوده و همانطور که در ابتدا نیز گفتیم قصد داریم تا 10 مورد از آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

مورد اول، پشتیبانی از سلامت کبد

یکی از شایع‌ترین موارد استفاده از گیاه خار مریم در راستای مشکلات کبدی است، بر اساس یکی از تحقیقات صورت گرفته در سال 2016 مشخص شد که استفاده از آن توانست تا آسیب‌های کبدی در موش‌ها را التیام ببخشد و برای انسان، نیازمند انجام تحقیقات بیشتری است. با این‌حال محققان بر این عقیده‌اند که یقینا این عمل صورت می‌گیرد، مواد تشکیل‌دهنده فعال گیاه خار مریم همانند سیلیمارین به شکل آنتی اکسیدان‌های قوی عمل کرده و جلوی ایجاد و عملکرد رادیکال‌های آزاد را خواهند گرفت.

دانشمندان اعتقاد دارند که چنین عملی حکم یک سم‌زدایی را خواهد داشت و به همین دلیل آن را یک داروی بسیار خوب برای ایجاد سلامتی در کبد می‌دانند.

با این وجود، تا زمانی که تحقیقات بیشتری بر روی تاثیرات آن صورت نگرفته است نمی‌توان مصرف آن را توصیه کرد.

مورد دوم، سلامت پوست را ارتقاء خواهد داد

استفاده از گیاه خار مریم می‌تواند تاثیرات بسیار خوبی بر روی پوست داشته باشد، طبق مطالعات صورت گرفته در سال 2015 مشخص شده است که عصاره گیاه خار مریم می‌تواند شرایط التهابی پوست در موش‌ها را کاهش دهد.

در مطالعات دیگری نیز اثرات آنتی اکسیدانی و ضد پیری آن بر روی سلول‌های پوستی مورد آزمایش قرار گرفت، باید این تحقیقات توسط دانشمندان بر روی انسان کشیده شود تا بتوان با قطعیت این مورد را تایید کرد.

مورد سوم، میزان کلسترول را کاهش خواهد داد

وجود سطوح بالای کلسترول می‌تواند خطرات بالقوه‌ای را برای قلب داشته باشد و خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش دهد. بر اساس نتایج حاصل شده از مطالعات سال 2006 مشخص شده است که گیاه خار مریم نقش بسزایی در کاهش سطوح کلسترول دارد.

مورد چهارم، در کاهش وزن موثر است

بر اساس تحقیقات حیوانی صورت گرفته به خوبی تاثیرات گیاه خار مریم در کاهش وزن آن‌ها مشخص شد. این یک روزنه امیدواری است اما برای تایید اثرات آن بر روی انسان باید آزمایشات متعددی صورت گیرد.

مورد پنجم، کاهش مقاومت به انسولین

گیاه خار مریم

بر اساس یکی دیگر از مطالعات حیوانی صورت گرفته نشان داده شد که عصاره گیاه خار مریم موجب کاهش مقاومت به انسولین می‌شود، مقاومت در برابر انسولین برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مشکل‌آفرین است. اگر چه این تحقیق نتایج خوبی داشته اما باید برای تایید آن همانند موارد دیگر آزمایشات متعدد انسانی صورت گیرد.

مورد ششم، علائم آسم آلرژیک را بهبود خواهد بخشید

همراهان رایان درمان؛ عنصر فعال در گیاه خار مریم قادر است تا مشکلات التهاب را حل نماید، طبق یکی از مطالعات حیوانی صورت گرفته مشخص شد که سیلیمارین یا همان عنصر فعال توانست اثرات محافظتی فوق‌العاده‌ای در برابر التهاب و البته در راستای مسیرهای تنفسی موش‌های مبتلا به آسم آلرژیک ایجاد نماید. باز هم مشابه موارد قبلی و تایید اثرات آن بر روی انسان باید آزمایشات متعددی صورت گیرد، آزمایشاتی که بر روی انسان انجام شود.

مورد هفتم، از گسترش سرطان جلوگیری خواهد کرد

عصاره گیاه خار مریم ممکن است تاثیرات گسترده‌ای در رابطه با کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان داشته باشد. یکی از آزمایشات انجام شده نشان داد که عصاره این گیاه توانست تا از رشد سلول‌های سرطانی کولورکتال جلوگیری به عمل آورد. برای تعیین چگونگی استفاده از آن برای جلوگیری از رشد سرطان باید آزمایشات و مطالعات بیشتری صورت بگیرد.

مورد هشتم، از سلامت استخوان پشتیبانی خواهد کرد

این مورد اشاره به اثرات محافظتی این گیاه از سلامت استخوان خواهد داشت، تحقیقات صورت گرفته در سال 2013 نشان داد که این گیاه از سلامت استخوان محافظت خواهد کرد.

این تحقیق به صورت انحصاری به کاهش سلامتی استخوان ناشی از کمبود استروژن پرداخته و در رابطه با علت‌های دیگر نیز باید آزمایشات جداگانه‌ای انجام بگیرد. به طور کلی برای اثبات این مورد باید آزمایشات و مطالعات بیشتری بر روی استخوان و البته نمونه‌های انسانی انجام شود.

مورد نهم، شناخت را بهبود می‌بخشد

مطالعه صورت گرفته در سال 2015 نشان داد که عصاره این گیاه در برابر استرس اکسیداتیو بسیار مقاوم است، استرس اکسیداتیو یکی از علت‌های بالقوه بیماری آلزایمر می‌باشد. به همین دلیل می‌توان نتیجه گرفت که عصاره گیاه خار مریم برای بهبود مسائل شناختی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

مورد دهم، سیستم ایمنی بدن را تقویت خواهد کرد

عصاره این گیاه ممکن است به سیستم ایمنی بدن تا حد زیادی در برابر مهار و نابودی عفونت‌ها کمک نماید. بر اساس یکی از آزمایشات حیوانی صورت گرفته در سال 2016 مشخص شد که عصاره این گیاه سبب افزایش ایمنی بدن شده و اثرات آن نیز در برابر نابودی عفونت‌ها به خوبی اثبات رسیده است.

در رابطه با اثبات این مورد باید آزمایشات گوناگونی آن هم در شرایط مختلف بر روی انسان صورت گیرد تا بتوان با قطعیت آن را اعلام کرد.

چگونگی استفاده از گیاه خار مریم

این گیاه و عصاره آن را می‌توانید در بسیاری از فروشگاه‌های مجاز تهیه نمایید، دوز خاصی برای مصرف پیشنهاد نشده است اما شما طبق موارد گفته شده بر روی جلد بسته‌بندی آن عمل کنید.

عصاره آن به صورت چای نیز موجود بوده و شما می‌توانید به صورت روزانه تا 6 فنجان از آن را مصرف نمایید.

خطرات و ملاحظات

با اینکه عصاره این گیاه یک مکمل بوده اما اداره دارو و غذای ایالات متحده آمریکا (FDA) آن را تنظیم نمی‌کند و به همین دلیل تهیه آن از فروشگاهی معتبر و مجاز بسیار حائز اهمیت است.

توجه داشته باشید که ممکن است این گیاه و عصاره آن با برخی از داروها مشکلات تداخلی داشته باشند، مخصوصا کسانی که داروهایی را برای کبد مصرف می‌کنند، بنابراین قبل از مصرف با پزشک مشورت نمایید.

جمع‌بندی

گیاه خار مریم

عصاره گیاه خار مریم به دلیل داشتن عنصری فعال به نام سیلیمارین دارای مزایای سلامتی گوناگونی می‌باشد.

همواره قبل از شروع مصرف این عصاره و یا مکمل‌های آن با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی و با یک پزشک مجرب مشورت نمایید، زیرا برخی از اثرات آن همانند مشکلات تداخل دارویی امکان دارد خطرآفرین شود، مشورت با پزشک را به هیچ وجه فراموش نکنید.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

بررسی کامل بیماری پانکراتیت

بیماری پانکراتیت یک مسئله جدی بوده و زمانی ایجاد می‌شود که لوزالمعده دچار التهاب شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.