پنج شنبه 6 آبان 1400
خانه » تغذیه » گیاه‌خواری تاثیرات بسیار مثبتی بر روی کاهش کلسترول دارد

گیاه‌خواری تاثیرات بسیار مثبتی بر روی کاهش کلسترول دارد

بر اساس بررسی‌های جدید بر روی 50 مطالعه صورت گرفته در رابطه با رژیم گیاه‌خواری مشخص شده است که انجام و پیروی از آن می‌تواند سبب کاهش میزان کلسترول شود. محققان بر این عقیده‌اند که رژیم گیاه‌خواری جهت پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار مناسب خواهد بود. سه موسسه بزرگ اخیرا اثرات استفاده از رژیم گیاه‌خواری بر روی سطوح لیپید پلاسما یا چربی‌ها، کلسترول و تری گلیسیریدهای موجود در خون را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده‌اند.

رژیم گیاه‌خواری و بررسی مزایای آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ وجود سطوح بالایی از چربی لیبوپروتئین و LDL که در حقیقت به عنوان کلسترول بد شناخته می‌شود سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی خواهد شد.

گیاه‌خواری

تمامی سطوح کلسترول و تری گلیسیرید با افزایش خطر ابتلا به CHD مرتبط بوده است، هر چند وجود بالای مقادیر HDL یا همان کلسترول نوع خوب اثرات حفاظتی مثبتی خواهد داشت.

محققان و دانشمندان بر این باورند که برخی از مواد را نمی‌توان مورد کنترل قرار داد اما برخی دیگر همانند کلسترول با استفاده از رژیم‌های غذایی خاص قابل مدیریت بوده و باید اطلاعات لازم در رابطه با آن‌ها را کسب کرد.

این مقاله و بررسی‌ها توسط دکتر Yoko Yokoyama از دانشگاه Keio واقع در Fujisawa کشور ژاپن و با همکاری Susan Levin مدیر آموزش تغذیه کمیته پزشکان واقع در واشنگتن دی سی و همچنین دکتر Neal Barnard از دانشکده پزشکی و بهداشت دانشگاه جورج واشنگتن انجام و منتشر شد.

رژیم گیاه‌خواری سطح کلسترول را کاهش خواهد داد

دکتر Yokoyama و تیم او اظهار داشتند که آزمایشات و نتایج بسیار خوبی را در رابطه با رژیم گیاه‌خواری به دست آوردند، این رژیم تاثیرات بسیار خوبی بر روی لیپیدهای پلاسما خواهد داشت.

محققان جهت به دست آوردن چنین نتایجی 30 مطالعه و همچنین 19 آزمایش بالینی را با توجه به رابطه بین رژیم گیاه‌خواری و لیپید پلاسما مورد بررسی و ارزیابی قرار دادند. مطالعات و آزمایشات موجود بر رژیم گیاهی و نیمه گیاهی تمرکز داشته است.

همراهان رایان درمان؛ اصطلاح رژیم نیمه گیاهی در حقیقت مصرف گوشت در آن بیش از یک بار در ماه و کمتر از یک مرتبه در هر هفته می‌باشد، در حالی که رژیم غذایی گیاهی به طور کلی محدودیت کاملی برای مصرف محصولات گوشتی ایجاد کرده است. البته لازم به ذکر است، برخی از رژیم‌های غذایی گیاهی نیز شامل تخم‌مرغ، محصولات لبنی و ماهی نیز می‌باشند.

نتیجه کلی

گیاه‌خواری

محققان به طور کلی و پس از بررسی‌های گوناگون دریافتند که رژیم گیاه‌خواری تاثیرات بسیار زیادی بر روی کاهش میزان کلسترول موجود در سطح بدن خواهد داشت.

بر اساس مطالعات انجام شده مشخص شد که غلظت کلسترول در کلیه به میزان 29.2 میلی‌گرم در دسی‌لیتر بوده و بعد از آزمایشات بالینی و استفاده از یک رژیم گیاه‌خواری این میانگین غلظت کلسترول در کلیه به کمتر از 12.5 میلی‌گرم در دسی‌لیتر رسید.

برخی از تغییرات نیز در سطوح تری گلیسیرید پس از استفاده رژیم گیاه‌خواری حاصل شد اما زیاد مورد توجه قرار نگرفت.

بر اساس اظهار نظر محققان مشخص شد که نتایج حاصل شده از آزمایشات جدید، با آزمایش‌های قبلی برابری کرده و در مجموع استفاده از رژیم گیاه‌خواری اثرات بسیار مثبتی بر روی سلامتی فرد به کارگیرنده خواهد داشت. افرادی اثرات بهتری از این رژیم کسب خواهند کرد که در طولانی‌مدت به استفاده از آن بپردازند.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

مصرف کدام مواد غذایی به کاهش استرس کمک می کند؟

در حال حاضر استرس به یکی از بخش های جدا ناپذیر زندگی شهری و مدرنیته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.