دوشنبه 3 آبان 1400
خانه » اخبار پزشکی » مشکل سرگیجه و ارائه راهکارهای مفید کنترل علائم آن

مشکل سرگیجه و ارائه راهکارهای مفید کنترل علائم آن

مشکل سرگیجه می‌تواند تمامی فعالیت‌های یک فرد را دچار اخلال کند، با اینکه برای این مشکل دارو نیز در دسترس است اما نیازی نیست همواره از آن‌ها استفاده شود، بلکه با برخی از درمان‌های طبیعی می‌توان به خوبی و بدون کوچکترین عوارض جانبی مشکل سرگیجه را حل کرد.

مشکل سرگیجه و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ در حقیقت سرگیجه یک حالت چرخش است که ممکن است در حرکت و یا در حال سکون اتفاق بیفتد، این مشکل سبب شده تا مغز احساس بدی داشته باشد.

مشکل سرگیجه

هنگامی که یک فرد دچار مشکل سرگیجه شود باید در هر مکانی که ایستاده بلافاصله بنشیند تا از خطرات و همچنین صدمه دیدن تا حد زیادی جلوگیری نماید.

معمولا مشکل سرگیجه علائمی از یک بیماری با شرایط مختلف است، گاهی اوقات سرگیجه یک بار اتفاق خواهد اُفتاد مگر آنکه مشکل دیگری را به دنبال داشته باشد و تا شناسایی آن ادامه خواهد داشت.

حقایقی در رابطه با مشکل سرگیجه:

این نشانه‌ها ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

درمان مشکل سرگیجه قطعا به یافتن علت آن بستگی دارد.

برخی از داروهای موجود می‌توانند اثرات حالت تهوع و سرگیجه را از بین ببرند.

علائم

سرگیجه علاوه بر ایجاد حس ناراحتی و چرخش سر در افراد ممکن است منجر به بروز علائم زیر نیز شود:

تهوع یا استفراغ

حرکات چشم غیرطبیعی

سردرد

تعریق

صدای زنگ در گوش

از دست دادن شنوایی

دید دوگانه

عدم هماهنگی

احساس ضعف در پا

علل آن چیست؟

یکی از شایع‌ترین انواع سرگیجه نوع پراکسیاسمی موضعی خوش‌خیم یا همان BPPV می‌باشد. ایجاد برخی از مشکلات در داخل گوش سبب بروز این مشکل خواهد شد.

بخش گوش داخلی مسئول اصلی تعادل در بدن است، به وسیله BPPV ممکن است حرکاتی خاص همانند سرگیجه و همچنین احساس چرخش در مدت زمانی کوتاه برای فرد اتفاق بیفتد.

سایر شرایط احتمالی بروز سرگیجه عبارتند از:

ویروس‌های سرماخوردگی:

باید بدانید که سرماخوردگی موجب ایجاد برخی از التهاب‌ها در گوش می‌شود، این مسئله ممکن است سبب بروز مشکل سرگیجه شود و البته ظرف مدت چند روز حل شده اما می‌تواند دوباره تکرار شود.

آسیب سر و گردن:

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند موجب ایجاد مشکل سرگیجه شود آسیب‌های وارد شده به سر و گردن است، برخی از این آسیب‌ها ممکن است شرایط بدی را به وجود آورند.

سکته مغزی:

بر اساس اظهارات انجمن استروک آمریکا، فرد مبتلا به سکته مغزی ممکن است دچار سرگیجه شده باشد.

وستیبولار:

این مورد وضعیتی است که بر عصب وستیبولاکولار در گوش داخلی اثرگذار خواهد بود، این عصب مسئولیت هدایت سیگنال‌های تعادل در مغز را بر عهده داشته و زمانی که عصب ملتهب گردد، مغز در رابطه با این وظیفه مهم دچار مشکلاتی خواهد شد.

بیماری Meniere:

این بیماری سبب بروز اخلالاتی در شنوایی گوش خواهد شد. این مسئله سبب بروز نشانه‌های سرگیجه، احساس زنگ در گوش، کاهش شنوایی و همچنین درد در گوش خواهد شد. برخی از افراد مبتلا به این بیماری دارای شرایط سرگیجه شدید بوده و موجب کاهش تعادل در آن‌ها نیز خواهد شد.

رفتار

اغلب اوقات مشکل سرگیجه بدون نیاز به درمان و به صورت کاملا طبیعی درمان خواهد شد، این مسئله بدان سبب است که مغز می‌تواند تغییرات گوش داخلی را جبران و سبب ایجاد تعادل در فرد خواهد شد.

برخی از داروها همانند استروئیدها قادرند تا التهاب گوش داخلی را کاهش دهند.

مشکل سرگیجه

افرادی که به سرگیجه دچارند، البته سرگیجه‌ای که به دفعات نیز تکرار شود می‌توانند به یک فیزیوتراپ مراجعه کرده و کارهای توانبخشی ویستیبولار را به خوبی انجام دهند. این توانبخشی موجب تشویق سیستم عصبی مرکزی شده تا بدین صورت مشکلات گوش داخلی را حل و فصل نماید.

درمان‌های خانگی برای مشکل سرگیجه

مشکل سرگیجه می‌تواند به صورت طبیعی و با انواع درمان‌های خانگی مدیریت و درمان شود.

مانور عجیب و غریب

یکی از رایج‌ترین روش‌های مدیریت سرگیجه تاکتیکی است به نام مانع ظاهری و شامل مجموعه‌ای از مراحل صورت گرفته قبل از خواب می‌باشد.

همراهان رایان درمان؛ بر اساس گزارش ارائه شده توسط موسسه کیفیت و کارآمدی در بهداشت و درمان از هر 100 نفر تعداد 52 نفر از آن‌ها که از این شیوه استفاده می‌کنند، علائم سردردشان تا حد زیادی بهبود خواهد یافت.

اگر علائم سرگیجه از سمت چپ اتفاق بیفتد باید:

نشستن بر روی لبه تخت و چرخاندن 45 درجه‌ای سر به سمت چپ

دراز کشیدن روی تخت، آن هم به سرعت در زاویه 45 درجه

حفظ این موقعیت تا 30 دقیقه

چرخاندن سر تا نیمه راه، 90 درجه، البته به سمت راست آن هم برای 30 ثانیه

چرخاندن سر و کل بدن و به مدت 30 ثانیه به پایین نگاه کردن

به آرامی نشستن و ماندن در این حالت تا چند دقیقه

در صورتی که سرگیجه از سمت راست گوش شروع شود، دستورالعمل‌های فوق را معکوس اجرا کنید.

Ginkgo Biloba

این یک گیاه چینی بوده و برای حل علائم سرگیجه بسیار کارآمد می‌باشد. این گیاه با مدیریت جریان خون در مغز به از بین بردن سرگیجه و مسائل مربوط به تعادل کمک خواهد کرد.

چای زنجبیل

بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله طب سوزنی و Tuina Science مشخص شده است که ریشه زنجبیل می‌تواند اثرات مشکل سرگیجه را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

ریشه زنجبیل را می‌توان در یک فنجان آب جوش به مدن 5 دقیقه قرار داد، افزودن عسل نیز می‌تواند طعم خوب و دلچسبی را ایجاد نماید، نوشیدن دو مرتبه در روز از این چای می‌تواند تاثیرات بی‌نظیری بر روی کاهش علائم سرگیجه و تهوع داشته باشد.

بادام‌ها

بادام یکی از منابع غنی ویتامین B، A و E می‌باشد. مصرف مقداری از این محصول آن هم به صورت روزانه می‌تواند تاثیرات بسیار خوبی بر روی سرگیجه داشته باشد.

هیدراته کردن

یکی دیگر از عواملی که ممکن است سبب بروز علائم سرگیجه شود از دست دادن آب بدن می‌باشد، حتی اگر این مقدار آب از دست رفته اندک نیز باشد باز هم چنین مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

هیدراته شدن می‌تواند به کاهش علائم سرگیجه و همچنین بهبود وضعیت تعادل در فرد کمک فراوانی نماید. به صورت روزانه هر انسان نیازمند 8 تا 12 فنجان مایعات است، مایعات شامل هر چیزی می‌شود ولی آب بهترین گزینه است.

سیب و عسل

هر دوی این موارد جهت تسکین جریان خون در مغز مفید به فایده هستند، این موارد می‌توانند علائم سرگیجه را کاهش دهند.

روغن‌های ضروری

برخی از این روغن‌ها جهت کنترل علائم سرگیجه همانند تهوع و سردرد، گزینه‌های طبیعی و مقرون به صرفه‌ای به حساب می‌آیند.

روغن‌هایی همچون زنجبیل، اسطوخودوس و اسانس لیمو جزو معروف‌ترین آن‌ها هستند. توجه کنید که قبل از استفاده موضعی از این روغن‌ها ابتدا باید آن‌ها را رقیق نمایید.

طب سوزنی

این روش درمانی دارای مفاهیم مشابهی با طب سوزنی است اما از سوزن هیچگونه استفاده‌ای نخواهد شد. هدف از این نوع طب ارتقای سلامتی و آرامش است، این روش می‌تواند با تحریک نقاط فشار در سراسر بدن به بهبود علائم سرگیجه کمک کند.

مشکل سرگیجه

یکی از روش‌های معمول به نام P6 طب فشاری بوده و شامل یک نقطه موثر وافع در دو تاندون بین ساعد و مچ دست می‌باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هر فردی که به مراتب زیاد دچار این مشکل شود باید به پزشک مراجعه نماید. برای اکثر مردم سرگیجه مضر نیست اما باید علت اصلی آن شناسایی شود. یک پزشک اگر درمان‌های خانگی نتیجه‌بخش نباشد می‌تواند با تجویز داروها و روش‌های درمانی دیگر علائم را تا حد زیادی کاهش دهد.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

بررسی کامل بیماری پانکراتیت

بیماری پانکراتیت یک مسئله جدی بوده و زمانی ایجاد می‌شود که لوزالمعده دچار التهاب شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.