خانه » روانشناسی » اعتیاد به تلوزیون چگونه می تواند باعث بروز مشکل شود ؟

اعتیاد به تلوزیون چگونه می تواند باعث بروز مشکل شود ؟

امروزه تلوزیون به یک بخش جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده است . اصلا تصور اینکه ما یک هفته را بدون وجود تلوزیون بگذرانیم ، بسیار مشکل و سخت می باشد . این جعبه جادویی دیگر بخشی از خانواده ما شده است . بر طبق مطالعات انجام شده ، هر خانواده معمولا 5 تا 7 ساعت در روز را جلوی تلوزیون می گذرانند . استفاده بیش ز حد از تلوزیون باعث می شود تا شما دچار ضرر هایی نیز بشوید . دیدن سریال ها و فیلم ها در ناخوداگاه شما تاثیر می گذارد . این فیلم ها می توانند طرز فکر شما را دست خوش تغییراتی کنند . اعتیاد به تلوزیون یکی از مهم ترین مشکلاتی است که امروزه خانواده ها را تهدید می کند . ما در این مقاله از مجله پزشکی رایان درمان به معرفی آثار منفی اعتیاد به تلوزیون می پردازیم .

اعتیاد به تلوزیون

اعتیاد به تلوزیون

بر طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه های معتبر جهان ، ضرر های زیادی برای اعتیاد داشتن به تلوزیون دیدن پیدا شده است . افرادی که ساعات زیادی را در مقابل تلوزیون می گذرانند ،در قسمت  قشر قطبی‌پیشانی دچار مشکلاتی می شوند و این قطب از مغز که برای استدلال های کلامی مربوط می شود ، با ضخیم تر و کلفت تر شدن کارایی خود را از دست می دهد . بیش از اندازه وقت گذراندن در مقابل تلوزیون باعث می شود تا این قسمت ضخیم تر شود و در نتیجه بهره هوشی شما یا همان آی کیو در بلند مدت کمتر شود . همچنین امروزه دیگر همه از مشکلاتی که تلوزیون می تواند برای چشم های ما یا قشر بینایی مغز ایجاد کند آشنا هستیم . تلوزیون باعث می شود تا عملکرد شبکیه و عنبیه چشم دچار اختلال شود و در نتیجه قدرت بینایی شما رفته رفته رو به زوال برود . وقتی شما در مقابل تلوزیون به تماشای برنامه مورد علاقه خود می پردازید ، سلول های بدن شما از فعالیت بسیاری پایینی برخوردار می شوند . بر طبق تحقیقات ، سلول های مغزی افراد زمانی که خواب هستند بیشتر از زمانی که شما تلوزیون می بینید ، فعال می باشد . تلوزیون باعث عدم تحرک و در نتیجه چاقی می شود .

اعتیاد به تلوزیون

نتابج یک آزمایش

موسسه MHG در یک آزمایش از یک خانواده می خواهد تا به مدت یک ماه از تلوزیون دیدن خودداری کنند . در نتیجه با اثرات این کار آشنا می شویم :

در روز های اول خانواده نمی دانست که چکار کند و در خانه یک حس سرد و بی روح ایجاد شده بود ، گویی هیچکس هدفی نداشت و سعی می کرد خود را با کاری مشغول کند . در روز های اول خیلی سریع در ساعت 8 یا 9 به خواب می رفتیم . اما در نهایت کارهایی که دنبالشان بودیم خود را نشان دادند . اعضای خانواده با همدیگر وقت می گذراندیم و به فعالیت های گروهی می پرداختیم . بعد از شام به بازی های خانوادگی مشغول می شدیم . بچه ها بعد از مدرسه تکالیفشان را انجام می دادند و نمره هایشان بهبود پیدا کرده بود . خیلی از کار هایی که قرار بود در طول این چند مدت انجام دهیم ولی به هر دلیلی ناکام مانده بود را تکمیل کردیم . هر یک از افراد خانواده در طی این مدت چند جلد کتاب را خوانده بود . اما مهم ترین مسئله که در زندگی ما رخ داده بود این بود که دیگر کسی عجله نمی کرد ، از چیز های جزئی عصبی نمی شد و از اتفاقات بوجود آمده راضی بودیم .

سخن اخر

مهم ترین سوالی که در ذهن افراد ایجاد می شود این است که بالاخره باید تلوزیون ببینیم یا نه ؟ جواب این سوال در رفتار خودتان نهفته است . دانشمندان معتقد هستند که به ازای هر یک ساعت ورزش کردن شما حق دارید تا یک ساعت پای تلوزیون وقت بگذرانید . اگر می خواهید ساعات بیشتری را در مقابل تلوزیون بگذراند ، پس باید بیشتر ورزش بکنید .

منبع : http://rayandarman.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

همچنین ببینید

آشنایی با چند روش برای افزایش ترشح سروتونین در مغز

شاید اولین سوالی که در ذهن شما ایجاد شده باشد این باشد که سروتونین چه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *