پنج شنبه 6 آبان 1400
خانه » اخبار پزشکی » ماده معدنی روی و بررسی تاثیرات کمبود آن بر روی انسان

ماده معدنی روی و بررسی تاثیرات کمبود آن بر روی انسان

بدن انسان نیازمند ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلفی جهت ایجاد یک عملکرد مناسب در خود می‌باشد. یکی از این مواد معدنی مهم روی نام دارد که البته مقادیر کمی از آن در غذا یافت می‌شود. ماده معدنی روی به مقدار زیاد هم اگر در بدن انسان وجود نداشته باشد، مشکل خاصی را ایجاد نخواهد کرد اما در برخی از افراد کمبود آن نیز مشاهده شده است.

ماده معدنی روی و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ در این مقاله قصد داریم تا فواید و همچنین خطرات کمبود ماده معدنی روی را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

ماده معدنی روی

حقایقی در رابطه با ماده معدنی روی:

بدن انسان از ماده معدنی روی جهت چندین فرآیند مهم استفاده خواهد کرد.

یک فرد در صورتی دچار کمبود این ماده معدنی مهم خواهد شد که از یک رژیم غذایی ضعیف در حال استفاده باشد.

اغلب پزشکان مکمل‌های کمبود روی را توصیه می‌کنند.

وظیفه ماده معدنی روی در بدن انسان چیست؟

این ماده معدنی در بدن وظایف بسیار زیادی را بر عهده دارد، روی از عملکرد سلولی پشتیبانی کرده و جالب آنکه به 100 آنزیم تقسیم خواهد شد، این مولکول‌ها با انجام برخی از واکنش‌های شیمیایی قادرند تا وظایف خود را به انجام برسانند.

وظایف دیگر ماده معدنی روی عبارتند از:

ایمنی بدن و همچنین عملکرد آن را تقویت خواهد کرد

در تقسیم سلول‌ها نقش مهمی خواهد داشت

حفظ بو، طعم و مزه

ترویج بهبود زخم

ماده معدنی روی از رشد و پیشرفت جسمی انسان حمایت خواهد کرد، این ماده معدنی برای زنان باردار و همچنین کودکانی که در حال رشد هستند بسیار مفید خواهد بود.

بدن انسان روی را ذخیره نخواهد کرد، بدین ترتیب نیاز است تا فرد همواره با مصرف مواد غذایی مناسب بتواند این ماده معدنی را به دست آورده و دچار کمبود آن نشود.

علائم کمبود روی

علائم این مشکل در حقیقت اختلالاتی است که در بدن انسان ایجاد خواهد شد.

برخی از شایع‌ترین علائم آن عبارتند از:

اشتهای فرد از بین خواهد رفت

رشد جسمی او کند خواهد شد

سیستم ایمنی بدن عملکردی بسیار ضعیف خواهد داشت

کمبود بسیار زیاد روی علائم شدیدتری را نیز به دنبال دارد:

به تاخیر انداختن بلوغ جنسی

ایجاد اسهال

ایجاد ضایعات چشم و پوست

احساس آرامش

ایجاد حالت‌های خنده

ریزش مو

وضعیتی کند در بهبود زخم

کاهش وزن

مردان و پسران نیز ممکن است ناتوانی جنسی و هیپوگنادیسم را تجربه کنند، این زمانی اتفاق خواهد اُفتاد که بدن مرد قادر به تولید تستوسترون کافی نباشد.

علل

همراهان رایان درمان؛ بر اساس یکی از مقالات منتشر شده در مجله Scientific Reports مشخص شد که در سراسر جهان، تعداد 1.1 میلیارد نفر از کمبود ماده معدنی روی و همچنین مواد غذایی حاوی آن رنج می‌برند.

با این وصف، سه دلیل اصلی کمبود روی را می‌توان اینگونه نام برد:

در رژیم غذایی، ماده معدنی روی به مقدار کافی یافت نمی‌شود.

از دست دادن مقدار زیادی از روی بدن، این می‌تواند به علت جذب ضعیف آن نیز باشد.

افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن

افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن زیر از کمبود روی برخوردارند:

ماده معدنی روی

کسانی که به الکل اعتیاد دارند

افراد مبتلا به سرطان

افراد مبتلا به بیماری سلیاک

اسهال مزمن

بیماری‌های مزمن کلیوی

بیماری‌های مزمن کبدی

بیماری کرون

دیابت

بیماری پانکراس

بیماری سلول داسی شکل

کولیت اولسراتیو

پیوند به گیاه‌خواری

بد نیست بدانید که گیاه‌خواران به طور طبیعی از ماده معدنی روی کمتری در بدنشان برخوردارند، بدن انسان ماده معدنی روی موجود در مواد گوشتی را بهتر جذب خواهد کرد.

شاید برایتان دلیل این موضوع سوال شود اما پاسخ روشن است، اغلب گیاه‌خواران به دنبال مصرف زیاد انواع حبوبات از جمله سویا، لوبیا، آجیل و محصولات خوراکی کامل هستند، با اینکه این مواد غذایی سالم می‌باشند اما آن‌ها دارای مقادیر بالایی از فیتات هستند، این ماده به روی متصل شده و بنابراین بدن نمی‌تواند آن را به خود جذب کند.

پیوند به سن

همواره حواستان به افراد سالمند و یا بزرگسالانتان باشد، بزرگسالانی همچون پدران و مادرانتان، این قشر از افراد بیشتر به مشکلات کمبود ماده معدنی روی دچار خواهند شد زیرا به مواد غذایی با تنوع کمتری دسترسی دارند، باید به دقت مراقب باشید، حتی ممکن است آن‌ها با مصرف برخی از داروها منجر به از بین رفتن روی موجود در بدنشان شوند.

داروهایی که سبب از دست رفتن روی می‌شوند عبارتند از:

کلرتالیدون

هیدروکلروتیازید

بد نیست بدانید که یکی از اختلالات پزشکی نادر به نام Acrodermatitis Enteropathica وجود دارد که سبب کاهش توانایی بدن در جذب ویتامین روی خواهد شد.

تشخیص

یکی از روش‌هایی که پزشکان به وسیله آن‌ها قادرند تا کمبود این ماده معدنی را تشخیص دهند انجام آزمایش خون و یا ادرار است، اما این موارد نیز ممکن است نتیجه قطعی را مشخص نکنند، دلیل آن مشخص است، روی در مقادیر کمی از سلول‌های بدن موجود می‌باشد.

برای اینکه یک پزشک در تشخیص کمبود ماده معدنی روی موفق عمل کند باید سوابق پزشکی فرد بیمار را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد.

رفتار

مکمل‌های این ماده معدنی در اکثر داروخانه‌های مجاز موجود است، این مکمل‌ها در مواقعی توسط پزشک تجویز خواهند شد که در بدن یک شخص به مقدار کافی وجود نداشته باشد و به دنبال آن مشکلاتی نیز ایجاد شده باشد.

البته در برخی از موارد نیز ممکن است یک شخص به جای اینکه از مکمل‌ها استفاده نماید، به مصرف غذاهای حاوی آن روی آورد.

مواد غذایی حاوی روی عبارتند از:

صدف

گوشت کباب‌شده گاو

غلات غنی‌شده

لوبیای پخته‌شده

ماست

انواع نخود

شیر

افرادی که به جای استفاده از یک رژیم غذایی با تعداد محدودی از غذا به دنبال مواد غذایی گوناگون می‌روند، در به دست آوردن ماده معدنی روی بسیار موفق خواهند بود، این مواد غذایی را می‌توان انواع میوه، سبزیجات و محصولات لبنی دانست.

نکاتی برای جلوگیری از کمبود روی

روش‌هایی موجود است که به یک فرد کمک خواهد کرد تا بتواند به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند تا از مواد غذایی گوناگون جهت به دست آوردن روی استفاده نمایند.

به عنوان مثال، قبلا بیان کردیم که فیتات در حبوبات موجود بوده و خود را به روی چسبانده و همین موضوع سبب خواهد شد تا به وسیله بدن جذب نشود، بنابراین راه چاره آن است که شما قبل از پختن لوبیا آن‌ را در آب خیس نمایید، بدین ترتیب فیتات از بین خواهد رفت. دانه ذرت نیز دارای مقادیر بالایی از روی بوده و همچنین فیتات موجود در آن نیز بسیار کم است.

ماده معدنی روی

جمع‌بندی

برخی از افراد ممکن است به دلیل ترس از کمبود روی و همچنین افزایش کارآمدی وضعیت سیستم ایمنی بدنشان، مصرف روی را چه از طریق مواد غذایی و چه مکمل‌ها افزایش دهند.

علائمی همچون تهوع، استفراغ و اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن، نتایج مصرف بیش از حد ماده معدنی روی خواهد بود، به همین دلیل بزرگسالان بالای 19 سال نباید بیش از 40 میلی‌گرم در یک روز مصرف نمایند.

اگر فردی ترس از آن دارد که دچار کمبود ماده معدنی روی شده باشد، لازم است تا با یک پزشک در رابطه با مکمل‌ها و سایر روش‌های درمانی مشورت‌های لازم را به عمل آورد و از مصرف خودسرانه آن جدا پرهیز نماید.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

بررسی کامل بیماری پانکراتیت

بیماری پانکراتیت یک مسئله جدی بوده و زمانی ایجاد می‌شود که لوزالمعده دچار التهاب شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.