پنج شنبه 6 آبان 1400
خانه » اخبار پزشکی » طعم شیرین در دهان و عوامل گوناگون ایجاد این حالت

طعم شیرین در دهان و عوامل گوناگون ایجاد این حالت

گاهی اوقات ممکن است با خوردن یک غذای شیرین، بعد از مدتی و در یک بازه زمانی خاص احساس شیرینی در دهان ایجاد شود که امری عادی است، اما اگر این طعم شیرین در دهان ماندگار گردد، قطعا نشانه‌ای از یک وضعیت جدی‌تری خواهد بود.

طعم شیرین در دهان و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ وجود یک طعم شیرین در دهان می‌تواند نشانه‌ای از بدن در رابطه با تنظیم نبودن میزان قند خون و یا بیماری دیابت باشد. البته دلایل دیگری نیز در این رابطه وجود دارند که هر کدام به مراقبت‌های ویژه‌ای نیازمندند.

طعم شیرین در دهان

عوامل

برخلاف زمان‌هایی که شما در حال مصرف غذاهای حاوی قند و یا شیرین‌کننده‌های مصنوعی هستید، طعم شیرین در دهان که ماندگار باشد قطعا ناشی از یک وضعیت پزشکی است.

این شرایط ممکن است جدی بوده و اغلب به مراقبت‌های پزشکی نیز نیاز دارد، بنابراین باید به موقع به پزشک مراجعه نمایید تا این مشکل تشخیص داده شود.

دیابت

یکی از دلایل بسیار شایع طعم شیرین در دهان دیابت است. دیابت بر چگونگی استفاده بدن از انسولین تاثیر گذاشته و سبب تغییرات در میزان قند خون بدن خواهد شد.

در صورتی که دیابت کنترل نشود، می‌تواند سطح قند خون بدن را تا حد زیادی افزایش دهد، طعم شیرین در دهان نیز یکی از علائم آن به حساب می‌آید.

علائم دیگر این بیماری عبارتند از:

توانایی حس شیرینی غذا را کاهش خواهد داد

ایجاد تاری در دید

تشنگی بیش از حد

ادرار بیش از حد

خستگی شدید

کتواسیدوز دیابتی

دیابت ممکن است سبب ایجاد یک عارضه جدی به نام کتواسیدوز دیابتی نیز گردد. این اتفاق زمانی خواهد افتاد که دیگر بدن قادر نیست از شکر به عنوان سوخت استفاده کرده و به جای آن از چربی موجود در بدن استفاده خواهد کرد و در نهایت این موضوع سبب ایجاد کتون خواهد شد.

کتون‌های اضافی در بدن می‌توانند طعم شیرین و میوه‌ای در دهان ایجاد نمایند، کتواسیدوز دیابتی ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشد.

این علائم عبارتند از:

تشنگی شدید

گیجی

خستگی

تهوع و استفراغ

گرفتگی شکمی

رژیم غذایی محدود کروبوهیدرات

افرادی که از رژیم‌های کربوهیدرات استفاده می‌کنند، ممکن است دریابند که طعم میوه‌ای مشابه و یا طعم‌‌دهنده‌ای در آن وجود دارد، کربوهیدرات‌ها یک منبع معمول سوخت در بدن بوده و در صورت نبود آنها، یقینا چربی سوزانده خواهد شد. این فرآیند کتوز نامیده شده و سبب ایجاد کتون در جریان خون خواهد شد.

هر کسی که در حال استفاده از رژیم کربوهیدرات است باید با متخصص تغذیه و یا متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت‌های لازم را به عمل آورد، در صورتی که این کار انجام نشود و توصیه‌های لازم اجرا نگردد، در بدن کتون‌های مضر ایجاد خواهد شد.

عفونت‌ها

یکی دیگر از عوامی که می‌تواند در دهان طعم شیرین ایجاد نماید، برخی از عفونت‌های باکتریایی هستند، عفونت‌هایی که بر روی مسیرهای هوایی تاثیر گذاشته و قادر هستند تا کاری نمایند که مغز به حس‌های طعم پاسخ دهد، عفونت‌های ساده همانند سرماخوردگی، آنفولانزا و یا سینوس ممکن است سبب افزایش میزان گلوکز در بزاق شوند.

گلوکز نوعی شکر است و احتمال دارد سبب ایجاد طعم شیرین در دهان شود، زمانی که عفونت درمان گردد، طعم شیرین نیز مشخص خواهد شد.

شرایط عصبی

طعم شیرین در دهان

یکی دیگر از عوامی که ممکن است سبب ایجاد طعم شیرین در دهان شود، آسیب عصبی خواهد بود. افراد مبتلا به تشنج و یا سکته مغزی ممکن است نارسایی‌های حسی را تجربه نمایند، این موضوع می‌تواند بر حواس آن‌ها از قبیل طعم و بو تاثیرگذار باشد.

همراهان رایان درمان؛ نتایج این آسیب بسیار متفاوت و پیچیده خواهد بود، در برخی از موارد مشاهده شده است که افراد مبتلا به این بیماری گاهی طعم شیرین را حس کرده و گاهی نیز حس نمی‌کنند.

بیماری ریفلاکس معده به مری

برخی از افراد مبتلا به بیماری ریفلاکس معده (GERD) همچنین شکایت دارند که طعم شیرین در دهانشان وجود دارد.

این مورد به دلیل اسیدهای گوارشی است که به لوله غذایی (مری) و در نهایت دهان اضافه می‌شود، شاید در برخی از موارد به نظر آید که این طعم در پشت دهان ایجاد شده است، مدیریت GERD با تغذیه و تغییر سبک زندگی سبب کاهش نشانه‌ها خواهد شد.

منظور از تغییر سبک زندگی می‌تواند عادت‌های غذایی و یا فعالیت‌های روزمره باشد، باید تغذیه‌های مناسبی را تحت یک رژیم غذایی به کارگیری نمایید.

بارداری

یکی دیگر از عوامل احساس طعم شیرین در دهان مسئله بارداری است. این حالت سبب تغییر در سطح هورمون‌ و سیستم گوارش زن باردار خواهد شد و هر دو مورد می‌توانند طعم و بو را تحت تاثیر قرار دهند.

زنان باردار ممکن است طعم شیرین یا فلزی ناشناخته را در دهان خود احساس نمایند، علت اصلی آن هنوز می‌تواند وضعیت دیگری همانند GERD و یا دیابت حاملگی باشد. بنابراین هر زنی گه تغییرات مداوم در طعم را احساس نماید باید سریعا به پزشک مراجعه نماید.

داروها

بعضی از داروها ممکن است برای طعم شیرین در دهان مورد سرزنش قرار گیرند، داروهای شیمیایی اغلب سلیقه فرد را دچار تغییر خواهند کرد.

این یکی از عارضه‌های جزئی داروهایی است که برای بیماری‌های جدی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما پزشکان هنوز هم می‌خواهند این مسئله را مورد بررسی قرار دهند و یقین حاصل کنند که آن‌ها سبب ایجاد چنین علامت‌هایی خواهند شد.

اگر طعم شیرین بر رژیم غذایی با کیفیت زندگی تاثیرگذار باشد، این امکان وجود دارد که پزشکان یک جایگزین برای آن را تجویز نمایند.

سرطان ریه

یکی دیگر از عوامل غیر طبیعی ایجاد طعم شیرین در دهان، سرطان ریه است که به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود. به نُدرت تومورهای ریه و دستگاه تنفسی می‌توانند سبب افزایش سطوح هورمون‌های فرد شده و در نتیجه احساس و سلیقه آن را تحت تاثیر قرار دهند.

راه‌حل‌ها

برخی از عوامل ایجاد طعم شیرین به طور مستقیم بر سیستم‌های تنفسی و بویایی تاثیر خواهد گذاشت، در حالی که برخی دیگر بر روی هورمون‌ها یا سیستم عصبی تاثیر می‌گذرانند.

معمولا یک پزشک علاوه بر آزمایش‌های تشخیصی، معاینات فیزیکی را نیز انجام خواهد داد، آن‌ها همچنین از فرد مبتلا تاریخچه پزشکی و یا تمامی داروهایی که مصرف کرده است را خواهند پرسید تا بتوانند نتیجه درستی بگیرند.

تست‌های احتمالی عبارتند از:

آزمایش خون برای بررسی عفونت باکتریایی و یا ویروسی، سطح هورمون و یا قند خون

سی تی اسکن و یا MRI جهت بررسی علائم رشد و همچنین سرطان

آزمایش و تست مغز جهت بررسی آسیب‌های عصبی

انجام یک آندوسکوپی برای بررسی علائم اختلالات گوارشی

زمانی که علت غیر معمول مشخص شود، پزشکان به شخص برای انجام کارهای درمانی کمک کرده و همچنین تمامی علائم را مورد بررسی و چک کردن مداوم قرار خواهند داد تا نتیجه درمانی مورد نظر حاصل شود.

طعم شیرین در دهان

همواره درمان به علت بستگی دارد. به عنوان مثال، فرد مبتلا به دیابت ممکن است از درمان با انسولین، ورزش و یک رژیم غذایی سالم لذت ببرد اما فردی که به یک عفونت تنفسی مبتلا است، باید آنتی بیوتیک مصرف کند. بنابراین بهتر است در رابطه با علائم و انتخاب روش‌های درمانی به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

جمع‌بندی

هموراه تجربه یک طعم شیرین و غیرقابل توصیف در دهان فقط برای یک بار و در حین مصرف غذا و یا لحظاتی بعد از آن حس خواهد شد و در صورتی که این احساس تداوم داشته باشد، خیلی سریع به پزشک مراجعه نمایید.

توجه داشته باشید که همواره تشخیص درست، بهترین راه برای درمان بیماری در سریع‌ترین زمان و حتی پیشگیری از عوارض جدی آن خواهد بود.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

بررسی کامل بیماری پانکراتیت

بیماری پانکراتیت یک مسئله جدی بوده و زمانی ایجاد می‌شود که لوزالمعده دچار التهاب شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.