یکشنبه 2 آبان 1400
خانه » اخبار پزشکی » بیماری التهاب روده‌ای (IBD) و بررسی عوامل ایجاد آن

بیماری التهاب روده‌ای (IBD) و بررسی عوامل ایجاد آن

بیماری التهاب روده‌ای رو به افزایش است؛ به ویژه در کشورهایی که شیوه زندگی غربی را پذیرفته‌اند. بر اساس تحقیقات به عمل آمده، به خوبی نشان داده شده است که چگونه شیوه زندگی مدرن سبب ایجاد بیماری التهاب روده‌ای خواهد شد.

بیماری التهاب روده‌ای و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ این بیماری را IBD نیز می‌نامند و تاثیرات فراوانی را بر دستگاه گوارش خواهد داشت. بیماری کرون و زخم کولیت از شایع‌ترین انواع بیماری التهاب روده‌ای می‌باشند.

بیماری التهاب روده‌ای

محققان هنوز نتوانستند دلایل ایجاد این بیماری را کشف نمایند اما یک سیستم ایمنی ناکارآمد که به بافت‌های خودی حمله نماید، یکی از نشانه‌های این بیماری است.

التهاب مزمن سبب تشکیل زخم و آسیب‌رسانی جدی به بافت‌های بدن خواهد شد، در حال حاضر هیچگونه درمان قطعی برای بیماری التهاب روده‌ای (IBD) وجود ندارد.

علائم این بیماری عبارتند از:

درد شکم

اسهال

کاهش وزن

خستگی

کم خونی

بر اساس آمارهای منتشر شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، حدود 1 تا 1.3 میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا از بیماری التهاب روده‌ای رنج می‌برند و متاسفانه این تعداد نیز رو به افزایش است.

در حالیکه تحقیقات جهت یافتن ژن‌های مرتبط با ایجاد IBD ادامه دارد، اما تمرکز زیادی بر روی عوامل محیطی و شیوه زندگی معطوف است. در این قسمت قصد داریم اشاره‌ای به تحقیقات انجام شده در سال جاری داشته باشیم و اینکه صنعتی شدن، محیط شهری و میکروبیوم‌های روده‌ای تا چه اندازه در ایجاد IBD نقش دارند.

بیش از 200 ژن شناخته شده است

در حالیکه هنوز هیچ دلیلی مبنی بر IBD مشخص نشده اما ژنتیک قطعا نقش بسیار مهمی دارد.

در حال حاضر بیش از 200 تغییر ژنتیکی با IBD مرتبط هستند و این تعداد همچنان در حال افزایش است، زیرا تکنولوژی زیست‌شناسی مولکولی در حال پیچیده‌تر شدن می‌باشد.

اطلاعات ژنتیکی درباره IBD کدامند؟

برخی از فرآیندهای بیولوژیکی در حال رشد یافتن هستند، این‌ها شامل ژن‌هایی هستند که در پاسخ ایمنی ذاتی دخیل می‌باشند. شاید این یافته‌ها شگفت‌انگیز نباشد اما باید دانست که درمان بیشتر بر روی علائم بیماری التهاب روده‌ای تمرکز داشته و در حال حاضر نسبت به علل اصلی ایجاد آن بی‌توجه است.

در مجموع می‌توان گفت که ژنتیک تنها قادر است تا نسبت خطر مرتبط با توسعه IBD را توضیح دهد.

IBD بیشتر در کشورهای تازه صنعتی شده وجود دارد

مقاله‌ای به وسیله پروفسور Gilaad G. Kaplen که یک متخصص گوارش و اپیدمیولوژیست در دانشگاه کالگری کانادا می‌باشد، به تازگی در مجله The Lancet منتشر شده که به خوبی نشان‌دهنده چگونگی گسترش بیماری التهاب روده‌ای در سراسر جهان است.

بر اساس آمار منتشر شده؛ میزان IBD برآورد شده در آمریکای شمالی، استرالیا و سایر کشورهای اروپایی 0.3 درصد بوده که با احتساب موارد جدید می‌توان گفت که در آینده این برآورد دست خوش تغییرات زیادی خواهد شد.

پروفسور Kaplen اظهار داشته که از مشاهدات ما این نتیجه حاصل می‌شود، کشورهایی که به تازگی صنعتی شدند و به شیوه‌ای مدرن در حال تغییر شکل هستند، بیماری التهاب روده‌ای در حال افزایش بوده و شیوع آن نیز از سرعت بسیار بالایی برخوردار است. صنعتی شدن و در پیش گرفتن زندگی غربی یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد IBD در جوامع نام برده شده می‌باشد.

بیماری التهابی روده‌ای

در طول 100 سال گذشته میزان بروز بیماری التهاب روده‌ای تا حد قابل توجهی افزایش یافته و سپس در دنیای غرب فروکش کرده است، این بدان معناست، کشورهایی که به تازگی در حال صنعتی شدن هستند در معرض این بیماری قرار دارند و مطمئنا میزان افزایش آن نیز چشمگیر خواهد بود.

پروفسور Kaplen همچنین بیان داشته که IBD می‌تواند به عنوان یک مشکل اساسی در جوامع به وجود آید و چالش‌های فراوانی را برای پزشکان و سیاست‌گذاران بهداشتی به وجود آورد، در نتیجه این کشورها باید زیرساخت‌های بالینی و پرسنل خود را جهت مدیریت بیماری‌های پیچیده و گران قیمت آماده نمایند. یکی از سختی‌های مراحل درمان IBD، هزینه‌های زیاد آن است.

تاثیرات فضای زندگی ما بر IBD

در رابطه با تاثیرات فضای زندگی بر روی ایجاد بیماری IBD نظرات و تحلیل‌های متعددی وجود دارد، بر اساس تحقیقات به عمل آمده توسط دکتر Eric I. Benchimol استاد دانشکده اوتاوا کانادا مشخص شد که زندگی در مناطق روستایی سبب حفاظت قابل توجهی از انسان در برابر بیماری التهاب روده‌ای خواهد شد، این مورد در افراد زیر 18 سال نیز بسیار حائز اهمیت است.

این تحقیق شامل یک جامعه آماری 45000 نفری بوده که 14.6 درصد آن‌ها در روستا زندگی می‌کردند، بیشتر بیماری التهاب روده‌ای تشخیص داده شده مربوط به افرادی بود که در شهر زندگی می‌کردند. همواره انسان از یک اتصال قوی محافظتی در برابر بیماری IBD با زندگی کردن در یک محیط روستایی، آن هم از زمان تولد برخوردار خواهد بود.

پروفسور Eric I. Benchimol اظهار داشته که مکانیزم محافظتی زندگی در روستا ممکن است به دلایلی همچون نوع غذا، سبک زندگی، اثرات محیطی و جداسازی افراد در طبقات ژنتیکی بستگی داشته باشد.

وراثت، اما نه آنگونه که ما می‌پنداریم

همراهان رایان درمان؛ دکتر Martin Blaser استاد پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک و تیم تحقیقاتی او دریافتند که آنتی بیوتیک‌ها اثرات طولانی مدتی دارند و ممکن است سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری التهابی روده‌ای شوند که ما از مادرانمان به ارث برده‌ایم.

ایشان و تیم تحقیقاتیشان دریافتند که آنتی بیوتیک‌ها سبب ایجاد و یا افزایش خطر ابتلا به بیماری IBD نیستند، بلکه زمانی که یک مادر از آن استفاده می‌کند، آنتی بیوتیک سبب بروز تغییراتی در میکروبیوم او شده و در نتیجه از مادر به فرزند و نوزاد منتقل خواهد شد.

بر اساس نتیج به دست آمده می‌توان گفت که آنتی بیوتیک‌ها به دلیل داشتن تاثیرات دراز مدت باید در مصرفشان دقت شود، مخصوصا در زنان جوان قبل و بعد از بارداری که ممکن است سبب بروز مشکلاتی در نوزاد گردد.

طبق اظهار نظر پروفسور Blaser، موش‌هایی که به لحاظ ژنتیکی تحت درمان آنتی بیوتیک قرار گرفته بودند، فرزندانشان نیز آن را به ارث برده و احتمال ایجاد التهاب روده در آن‌ها تا 55 برابر افزایش یافت. این بدان معناست که مادران می‌توانند خطر ابتلا به بیماری IBD را به فرزندانشان منتقل نمایند اما نه از طریق ژن، بلکه از طریق میکروبیوم این کار امکان‌پذیر است.

بیماری التهاب روده‌ای

در آینده چه اتفاق خواهد افتاد؟

بنا به گفته پروفسور Kaplen، بیشتر تمرکز تحقیقات در آینده باید به سیاست‌های جوامع گوناگون، به خصوص جوامعی که در حال صنعتی شدن می‌باشند، معطوف شود و همچنین باید با انجام تحقیقات و به دست آوردن نظری قاطع در رابطه با علل این بیماری، روش‌های درمان آن را ایجاد کرد.

امیدواریم با تلاش‌های تحقیقاتی ژنتیک، اپیدمیولوژیست، میکروب‌شناسان، پزشکان و دانشمندان داروسازی بتوانیم در آینده علل گوناگون و روش‌های درمانی بیماری التهاب روده‌ای را به دست آوریم.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

بررسی کامل بیماری پانکراتیت

بیماری پانکراتیت یک مسئله جدی بوده و زمانی ایجاد می‌شود که لوزالمعده دچار التهاب شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.