یکشنبه 2 آبان 1400
خانه » تغذیه » روغن MCT و بررسی مزایای بالقوه آن بر سلامتی انسان

روغن MCT و بررسی مزایای بالقوه آن بر سلامتی انسان

تری گلیسیرین متوسط زنجیره‌ای، نوعی چربی است که در برخی از روغن‌ها و محصولات لبنی به فراوانی یافت می‌شود. در حقیقت روغن MCT نیز مکمل ساخته شده از این چربی می‌باشد. این نوع روغن دارای مزایای بالقوه بهداشتی و درمانی بوده و بسیاری از مقالات به استفاده از روغن MCT توصیه می‌کنند. دانشمندان معتقدند که این روغن به افراد در کاهش وزن و همچنین به دست آوردن سلامتی، کمک‌های فراوانی خواهد کرد.

روغن MCT و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ در این مقاله قصد داریم تا مزایای گوناگون این روغن و همچنین عوارض و خطرات آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. کسانی که تمایل دارند تا نحوه مصرف روغن MCT را بدانند نیز با ما همراه باشند.

روغن MCT

موضوعات مورد بحث عبارتند از:

بررسی اجمالی

مزایای سلامتی بالقوه روغن MCT

خطرات و ملاحظات

منابع روغن MCT

بررسی اجمالی

این روغن یک مکمل غذایی بوده که از چربی‌های MCT تشکیل شده است، این چربی‌ها در روغن نارگیل، روغن هسته خرما و محصولات لبنی به فراوانی یافت می‌شود.

به طور کلی، روغن MCT برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند و یا تمایل دارند که استقامتشان در ورزش بالا برود، بسیار گزینه مناسبی است. برخی از طرفداران این روغن نیز مدعی‌اند که استفاده مداوم از آن سبب بهبود توانایی فکری و همچنین کمک به کاهش زوال عقل خواهد شد.

MCT چیست و چرا از چربی‌های دیگر متفاوت است؟

چربی‌ از زنجیر اتم‌های کربن تشکیل شده و اکثر چربی‌های موجود در رژیم غذایی از تعداد 13 تا 21 اتم تشکیل شده‌اند، این‌ها اسیدهای چربی هستند که تا مدت طولانی باقی خواهند ماند.

فرق بین اسیدهای چرب کوتاه‌مدت و بلند‌مدت در تعداد اتم‌ها است، تعداد اتم‌های اسیدهای کوتاه‌مدت 6 می‌باشد. MCT در واقع به تری گلیسیرین متوسط زنجیره‌ای اشاره دارد که در میان دو نوع کوتاه و بلند‌مدت از 6 تا 12 اتم کربن در اختیار دارند.

MCT در روغن نارگیل به فراوانی وجود داشته و توسط بدن، آن هم به شیوه‌ای متفاوت برای اسیدهای چرب طولانی‌مدت پردازش می‌شود، برخلاف سایر چربی‌ها، آن‌ها مستقیما از روده به کبد منتقل خواهند شد. بعد از انجام مراحل انتقال، روغن MCT یا به عنوان یک منبع انرژی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و یا تبدیل به کتون می‌شود.

زمانی که کبد تصمیم می‌گیرد تا MCT را به کتون تبدیل کند، در حقیقت چربی اضافه بوده و این اساس رژیم کتوژنیک است، بسیاری از مردم به این رژیم و فواید آن جهت کاهش وزن اعتقاد دارند.

مزایای بالقوه سلامتی روغن MCT

چندین مزایای بالقوه در روغن MCT وجود دارد، برخی از این مزایا پشتوانه‌های علمی نیز دارند و برخی دیگر هنوز علم نتوانسته آن‌ها را مورد تایید قرار دهد و نیازمند آزمایشات بیشتری هستند، مزیت‌های آن را با توضیح برایتان مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بهبود عملکرد مغز و حافظه

بنیاد آلزایمر اعلام کرده که تاثیرات مثبت MCT در رابطه با مغز و حافظه، چه از نظر پیشگیری و چه از نظر درمان تا حد زیادی مورد تایید است.

اما تا چه اندازه‌ای ادعاهای مطرح شده درباره MCT دارای پشتوانه علمی هستند؟

بر اساس بررسی‌های انجام شده در سال 2016 به وضوح نشان داده شد که مصرف کتون توسط مغز، در افراد مبتلا به آلزایمر برابر با افراد سالم بوده است، در صورتی که مصرف گلوکز توسط مغز در افراد مبتلا به آلزایمر ضعیف‌تر از افراد سالم می‌باشد.

همراهان رایان درمان؛ متخصصان همچنین بر این باورند که کتون دارای تاثیرات مثبتی بر توانایی تفکر افراد مبتلا به آلزایمر است، در حقیقت، مغز مصرف کتون را بر گلوکز در این افراد ترجیح خواهد داد.

روغن MCT

البته دانشمندان معتقدند که هنوز برای اثبات کامل این موضوع نیازمند مطالعات و انجام آزمایشات بیشتری‌ هستند اما تحقیقات ابتدایی انجام شده توانسته تا علاقه زیادی را به مصرف روغن MCT در بین افراد به وجود آورد.

تقویت انرژی و افزایش استقامت

طرفداران روغن MCT معتقدند زمانی که در حال کارهای سنگین هستند، به خوبی تاثیرات مثبت آن را بر روی انرژی و استقامتشان احساس می‌کنند.

طبق مطالعات صورت گرفته در سال 2009 می‌توان دریافت که مصرف روغن MCT سبب بهبود زمان ورزش افراد مختلف شده است، یعنی استقامت و انرژی آنان، با مصرف روغن MCT افزایش یافته است. این موارد تنها شواهدی دلگرم‌کننده بوده اما برای نتیجه‌گیری قطعی باید منتظر آزمایشاتی بود که با قاطعیت این موارد را تایید کند.

کاهش وزن و بهبود مدیریت آن

افراد گوناگونی مدعی هستند که استفاده از روغن MCT سبب کاهش وزن خواهد شد، این صحبت و ادعا توسط دانشمندان مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.

بر اساس یک مطالعه صورت گرفته در سال 2003 نشان داده شد که MCT کالری و چربی را افزایش داده و مردان با تحرک، مقدار بیشتری از آن را می‌سوزانند و این موضوع به خوبی بیان کرد که روغن MCT می‌تواند در جلوگیری از چاقی و ایجاد کاهش وزن مفید باشد.

در مطالعه دقیق‌تری که در سال 2014 انجام شد، علتی دیگر در تایید این ادعا یافت شد، روغن MCT باعث افزایش هورمون‌هایی خواهد شد که سبب کاهش اشتها در افراد شده و به همین صورت و در طولانی‌مدت کاهش وزن رخ خواهد داد.

توجه داشته باشید، جدا از شواهد زیادی که این ادعا را تایید کرده‌اند باید دانست که دانشمندان در مطالعات خود از MCT به عنوان یک رژیم غذایی یاد کرده‌اند که به عوامل گوناگونی نیز ارتباط دارد.

کلسترول کاهش خواهد یافت

داشتن میزان کلسترول بالا، سبب بروز مشکلاتی برای قلب و به خطر افتادن سلامتی انسان خواهد شد، لذا روغن MCT با تاثیراتی که بر کاهش کلسترول خواهد داشت، می‌تواند تاثیرات مثبتی را در سلامت قلب داشته باشد.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2009 بر روی 40 زن انجام شد، نشان داد که مصرف روغن نارگیل سبب کاهش انواع کلسترول و بهبود سلامتی در آنان شده است. روغن نارگیل دارای مقادیر زیادی از MCT است.

کاهش قند خون

روغن MCT همچنین ممکن است در بهبود سطح قند بدن نقش مهمی را ایفا کرده و از بیماری‌هایی همچون دیابت جلوگیری به عمل آورد، البته این موضوع با قاطعیت تایید نشده و نیازمند آزمایشات متعددی است، اما شواهد دلگرم‌کننده‌ای وجود دارد.

خطرات و ملاحظات

با اینکه روغن MCT و MCT دارای مزایای سلامتی بالقوه‌ای هستند، اما باید دانست که فرد در حقیقت در حال مصرف چربی است. مصرف این روغن سبب افزایش چربی و همچنین ایجاد کالری اضافی در بدن خواهد شد، اگر فرد کارهایی را جهت سوزاندن آن انجام ندهد یقینا نتایج معکوسی رقم خورده و دچار چاقی و همچنین از دست رفتن مدیریت وزن خواهد شد.

مکمل‌های روغن MCT از نسخه‌های روغنی غذایی تولید می‌شوند و به همین دلیل یک محصول طبیعی به حساب نمی‌آیند. به یاد داشته باشید که این نوع روغن برای پخت و پز مناسب نیست اما روغن نارگیل جامد می‌تواند در آشپزی به جای روغن زیتون و سایر روغن‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

منابع MCT

مکمل‌های روغن MCT در بسیاری از فروشگاه‌های معتبر در دسترس عموم قرار دارند. برخی از مردم علاقه دارند تا از MCT در رژیم غذایی خود استفاده نمایند، MCT در موارد زیر به خوبی یافت می‌شوند.

منابع MCT عبارتند از:

روغن MCT

روغن نارگیل

روغن هسته خرما

شیر

کره

جمع‌بندی

در مجموع می‌توان گفت که MCT دارای مزایای بالقوه‌ای جهت سلامتی بوده و مصرف مکمل‌های آن نیز ممکن است سودمند باشد. در حالی که MCT نتواند کاهش وزن چشم‌گیری را رقم بزند، اما در مدیریت وزن بسیار مفید خواهد بود، آن‌ها همچنین ممکن است باعث افزایش سطح انرژی و استقامت نیز شوند، اگرچه تحقیقات بیشتری برای اثبات این مسئله نیاز است.

تحقیقات گسترده انجام شده نیز حاکی از آن است که MCT ممکن است توانایی افراد را در فکر کردن و همچنین مبارزه با اثرات آلزایمر بهبود ببخشد، اما باید دانست که باز هم اثبات این مسئله نیازمند مطالعات بیشتری است.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

مصرف کدام مواد غذایی به کاهش استرس کمک می کند؟

در حال حاضر استرس به یکی از بخش های جدا ناپذیر زندگی شهری و مدرنیته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.