یکشنبه 23 دی 1397
خانه » سلامت » آشنایی با علل ام اس و روش های تشخیص آن

آشنایی با علل ام اس و روش های تشخیص آن

یکی از بیماری هایی که امروزه در حال شایع شدن می باشد ، بیماری ام اس می باشد . ام اس یک بیماری خود ایمنی می باشد . در این بیماری سلول های بدن خودمان به اعصاب مغز و نخاع حمله می کنند و به آنها آسیب وارد می کنند . ام اس تا 3 برابر در زنان شایع تر است و معمولا در سنین 20 تا 40 سالگی رخ می دهد . بسیاری از عوامل مانند استرس ، خستگی ، گرمای شدید و دود سیگار بر ام اس تاثیر می گذارند و آن را تشدید می کنند . علل ام اس بسیار زیاد هستند و به همین دلیل تشخیص آن بسیار سخت و دشوار می باشد . در این مقاله از مجله پزشکی رایان درمان  به معرفی شایع ترین علل ام اس می پردازیم .

علل ام اس

علل ام اس

ایجاد اختلال در بینایی بیمار

یکی از شایع ترین و همچنین خطرناک ترین علل ام اس ، مشکلات بینایی هستند و سلول های بدن ما به اعصاب مرکزی بینایی حمله می کنند و در آنها اختلالاتی بوجود می آورند که از مهم ترین آنها می توان به دوبینی ، تار شدن دید و حتی از دست دادن بینایی اشاره کرد . این مشکلات یکباره اتفاق نمی افتند و تدریجی در بیمار رخ می دهند و به همین دلیل تشخیصش سخت است .

ایجاد درد و گرفتگی در عضله ها

یکی دیگر از شایع ترین علائم این بیماری ، درد های موضعی و مزمن در عضله ها می باشد . طبق آماری که انجمن مبارزه با ام اس منتشر کرده است ، نیمی از کسانی که به ام اس مبتلا هستند ، دچار درد های موضعی و مزمن در عضلات خود می باشند .

خستگی و ضعف

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم ، سلول ها بدن به اعصاب نخاع و مغز حمله می کنند . زمانی که این سلول ها اعصاب ستون فقرات را مورد حمله قرار دهند ، شما شاهد خستگی های بدون علت هستید و در بدن خود احساس ضعف می کنید . در ابتدا این ضعف و خستگی ها بیشتر در پاها مشهود است .

بی حسی و مورمور شدن بدن

وقتی سلول ها خودی به اعصاب حمله می کنند ، ممکن است که سیگنال های نا به جا و بی علتی به اعصاب بدن فرستاده شوند که این امر باعث می شود شما در اندام های خود احساس بی حسی کنید یا اینکه قسمتی از آنها مورمور و سوزن سوزن شود .

مشکلات در کارکرد جنسی

یکی دیگر از اندامی که ممکن است با آسیب دیدن اعصاب ، لطمه ببینند ، اندام های جنسی می باشد که می تواند عملکرد جنسی شما را تحت تاثیر قرار دهد .

علل ام اس

سرگیچه و از دست دادن تعادل

معمولا افرادی که به ام اس دچار شده اند ، بعد از اینکه بلند می شوند احساس می کنند که همه چیز به دور آنها می چرخد و احساس سرگیجه می کنند . سرگیجه یکی از شایع ترین علل این بیماری می باشد و شما آن را کاملا بی دلیل احساس می کتید .

اختلال در عملکرد مثانه و روده ها

همان طور که می دانید عملکرد دستگاه کوارشی و دفع ادارد ، کاملا در گرو پیام های عصبی می باشد . پس یکی دیگر از علائم شایع در بیماری ، تکرر در ادرار ، ناتوانی در نگاه داشتن ادرار و مشکلاتی گوارشی می باشد .

علل ام اس

تشخیص ام اس

پزشکان مغز و اعصاب تنها می توانند با انجام یک سری از آزمایش ها این بیماری را تشخیص دهند که از مهم ترین این آزمایش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

+ معاینه چشم : در این معاینه پزشک به بررسی مشکلات بینایی شما که ممکن است ناشی از ام اس باشد می پردازد

+ معاینه عصبی : از آنجا که این بیماری بر روی اعصاب تاثیر می گذارد ، پزشکان باید اعصاب شما را معاینه کنند .

+ آزمایش MRI : یکی از معروف ترین آزمایش هایی که برای تشخیص بیماری های مغز و اعصاب وجود دارد ، آزمایش MRI می باشد که توسط یک میدان مغناطیسی انجام می شود .

+ آزمایش پونکسیون کمری : در این آزمایش یک سوزن بلند را وارد ستون فقرات شما می کنند و از مایع نخاعی شما نمونه می گیرند تا آن را آزمایش کنند .

پزشکان باید یا استفاده از این آزمایش ها ببینند که آسیب ها به دستگاه های عصبی نخاعی و مغزی چگونه صورت گرفته است . پزشکان حتما باید دقت کنند که دوره های حمله های عصبی بیشتر از یک ماه باشد . باید بدانید که امکان تشخیص اشتباه هم وجود دارد . حتی پزشکان حاذق نیز در طول یک سال حداقل 3 تشخیص اشتباه دارند .

منبع : rayandarman.com

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

همچنین ببینید

روش های طبیعی درمان کولیت اولسراتیو

کولیت اولسراتیو که با نام بیماری کولیت زخمی نیز شناخته می شود، نوعی بیماری مزمن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.