پنج شنبه 6 آبان 1400
خانه » پوست، مو و زیبایی » درمان و حفاظت پوست از خطرات آفتاب‌ سوختگی

درمان و حفاظت پوست از خطرات آفتاب‌ سوختگی

براساس تحقیقات انجام شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، افرادی که پنج بار در طول عمرشان دچار آفتاب‌ سوختگی پوست شوند ، بیشتر در معرض خطر سرطان بدخیم پوست یا ملانوما قرار دارند. از طرفی به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران ، پرتوگیری در تمام نقاط کشور و در طول چهار فصل بسیار زیاد است. بنابرین سالیانه آفتاب قربانی‌های زیادی را در این کشور می گیرد. بنابرین تصمیم گرفتیم در این مقاله در مورد آفتاب سوختگی پوست و روش درمان آن صحبت کنیم.

درمان و حفاظت پوست از خطرات آفتاب‌ سوختگی

خطر مرگ با  آفتاب سوختگی

وخامت آفتاب سوختگى شدید به همان اندازه سوختگى حرارتى می باشد و امکان دارد که  اثراتی همانند تاول زدن، ورم و تب را هم ملاحظه کنید و در برخی موارد نیز آفتاب‌ سوختگی منجر به مرگ می شود.اما آفتاب‌ سوختگى برخلاف سوختگى حرارتى سریعا خود را نشان نمی‌دهد. پس زمانی که دردناکى و قرمزى پوست شروع می‌شود، آسیب پوستى از قبل رخ داده است. درد در ۶ الی ۴۸ ساعت آغازین بعد از قرار گیری در معرض آفتاب شدید بیشترین شدت را دارد. در موارد شدید تر امکان تاول زدن پوست وجود دارد. حتی سم هایی در بدن به علت آفتاب سوختگى آزاد می شوند و باعث ایجاد تب خواهند شد. پوسته‌ ریزى در اغلب موارد 3 الی 8 روز پس از قرارگیری در معرض آفتاب شدید رخ مى‌دهد.

درمان و حفاظت پوست از خطرات آفتاب‌ سوختگی

خصوصیات آفتاب‌ سوختگی های خطرناک

اگر آفتاب‌ سوختگی شدیدی ایجاد شود، پوست چروک می شود و در نتیجه درد شدیدی به وجود می‌آید. بروز سرگیجه و حالت تهوع شدید نیز ازعلائم دیگر آفتاب سوختگی‌ های خطرناک هستند. در صورت فاصله داشتن از مراکز درمانی از ترکیب آب و شیر خنک می‌توانید اثرات آفتاب سوختگی‌های خطرناک را کاهش دهید. توجه داشته باشید که اگرهمراه آفتاب‌ سوختگی تب ، یا تاول‌های پر از مایع، سرگیجه و یا اشکالات بینایی وجود داشته باشد ، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

درمان و حفاظت پوست از خطرات آفتاب‌ سوختگی

درمان آفتاب سوختگی

تهیه و استفاده از کرم کدو و خیار: که یکی از بهترین کرم ها برای درمان آفتاب‌ سوختگی‌ ها می باشد. شما به راحتی می توانید کرم کدو و خیار را در خانه تهیه کرده و برای  درمان و پیشگیری از آفتاب سوختگی از آن استفاده کنید. به کمک یک دستگاه آب میوه گیری آب کدو و خیار را بگیرید و آن را با مقداری وازلین و یا روغن کنجد به مقدار مساوی ترکیب کنید. سپس روی حرارت قرار بدهید تا آب آن بخار بشود. در نهایت مخلوط روغنی شکل به دست می آید که باید آن را درون یخچال قرار دهید تا سرد شود.این کرم هم سطح پوست می کند و هم بافت های آسیب دیده را  ترمیم می کند.
حمام بابونه: این چای خوش طعم به آفتاب سوختگی کمک می کند.  برای این منظور،  چند قطره از عصاره بابونه را داخل یک کاسه آب خنک ریخته و  یک لیف  تمیز را با این محلول خیس کنید و به آرامی روی محل آفتاب سوختگی بمالید.  اگر شخصی که بدنش دچار آفتاب سوختگی شده باشد ، می تواند این محلول را داخل وان درست کند و مدتی را داخل وان بماند. اگر آفتاب سوختگی بر روی پلک های چشم ها باشد ،جهت درمان می توان از دو عدد تی بگ چای بابونه که با آب خنک خیس شده استفاده کرد و آن ها را بر روی چشم ها نگه داشت.

درمان و حفاظت پوست از خطرات آفتاب‌ سوختگی

سفید پوستان با مو های قرمز:

پوست برخی از انسان ها در مقابل آفتاب آسیب‌ پذیرتر می باشد، این آسیب‌ پذیری بیشتر ممکن است دلایل مختلفی از رنگ پوست گرفته تا مصرف برخی کرم‌ ها و دارو ها داشته ‌باشد. افرادی که در مقابل آفتاب سوختگی آسیب پذیر تر هستند به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • کسانی که از یک سری دارو های خاص استفاده می کنند: مانند تتراسایکلین، دارو های سولفا ،دیورتیک‌ های تیازیدی ، ضدافسردگی‌ ها، آلبینیسم، لوپوس،  پورفیری، ویتیلیگو و قرص‌ های پیشگیری از بارداری.
 • کسانی که از یک سری از محصولات خاص استفاده می کنند: مانند استفاده از محصولات آرایشی، روغن لیمو، PABA، پسورالن، محلول، عطر یا صابون‌ های حاوی متیل کومارین، کولتار و یا سالیسیلیک‌ اسید.

این عده از افراد می توانند از کرم های مذکور استفاده کنند:

 • اگر پوست‌ تاول نزده استفاده از کرم‌هاى مرطوب‌ کننده بدون رنگ و عطر براى تسکین توصیه می شود.
 • استفاده از کرم مرطوب‌ کننده یا کرم‌های موضعی ( اگر پوست‌ شما تاول نزده ‌است).
 • کرم‌ها و ژل‌هایی که می خواهید استفاده کنید را از چند ساعت قبل داخل یخچال بگذارید تا پوست‌ شما را بهتر تسکین بدهند.
 • با استفاده از کرم‌ ها و یا ژل‌ های حاوی منتول (Menthol)، کامفور (Camphor) و آلوئه ورا (Aloe vera) هستند ،  پوست‌ خود را چرب کرده و ماساژ بدهید.
 • استفاده از کرم هیدروکورتیزون یا کورتیکوستروئید موضعی. برای تسکین و التیام پوست (البته اگر پوست تاول ندارد).
 • استفاده از پماد یلورسولفادیازین (کرم یک درصد): فراموش نکنید که باید در مورد مصرف آن در ناحیه صورت احتیاط کنید.

درمان و حفاظت پوست از خطرات آفتاب‌ سوختگی

بهتر است در صورت آفتاب سوختگی ، این کرم‌ها را مصرف نکنید:

 • پماد بنزوکائین و لیدوکائین: از مصرف پماد یا اسپری‌های کمک‌های اولیه که حاوی بنزوکائین هستند پرهیز شود (زیرا امکان تحریک پوست و واکنش‌ های آلرژیک یا خارش وجود دارد).
 • وازلین: زیرا از تعریق و دفع حرارت پوست جلوگیری می‌کند (این حالت در مورد مصرف کره و روغن‌ها هم صادق است).

دلیل به وجود آمدن لک در صورت استفاده از ضد آفتاب

اگر دارای پوست حساس و مستعد جوش هستید ، زیر نظر پزشک نوع کرم خود را مشخص کنید . زیرا انتخاب کرم نادرست احتمال بروز آکنه و جوش را زیاد می کند. ضد آفتاب باید هر دو ساعت یک‌ بار تمدید شود، زیرا احتمال دارد  تاثیر عکس گذاشته و موجب ایجاد لکه‌های پوستی شود . حتما به هنگام شنا در استخرهای رو باز ، از ضدآفتاب‌ های واترپروف ( ضد آب ) و یا مقاوم به آب استفاده کنید ( مدت دوام این ضدآفتاب‌ها 80 دقیقه است و باید تمدید گردد ) .

طی کردن چند مرحله برای بهبود سوختگی

هنگامی که فهمیدید پوست‌ شما سوخته است ، به سرعت این 4 مرحله را اجرا کنید تا به بهبود پوست خود سرعت ببخشید.

مرحله اول: خوردن دو عدد آسپیرین ( مصرف آن ها باعث افزایش هورمون قرمزی پوست شده و از قرمز نشدن پوست جلوگیری می کنند . برای درد آفتاب سوختگی می‌توانید دارو هایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن  استفاده کنید) .

مرحله دوم: درمان پوست ملتهب با ژل داخل گیاه آلوئه ورا ( برای التیام بخشی یکی از برگ‌های گیاه آلوئه ورا را برش دهید تا ژل درونش را آرام به پوست‌ خود بمالید ).

مرحله سوم: یک دوش آب‌ سرد بگیرید (برای کاهش التهاب و دمای قسمت سوخته شده دوش آب‌ سرد بگیرید . اگر سوختگی شما وسعت زیادی ندارد روزانه چندین بار به مدت ده الی بیست دقیقه ، پارچه ای را در آب سرد فرو کرده و روی سطح سوخته پوست قرار دهید و پمرتب با پارچه آغشته شده به آب سرد دیگری تعویض کنید) .

مرحله چهارم: هر دو ساعت یک‌ بار ضد آفتاب را تجدید کنید ( استفاده از ضد آفتاب به شکل صحیح می تواند تا حد زیادی آسیب‌های ناشی از آفتاب و احتمال آفتاب‌ سوختگی را کم کند.).

درمان و حفاظت پوست از خطرات آفتاب‌ سوختگی

در مورد استفاده از ضد آفتاب ها دقت کنید که :

 •  مقدار ضدآفتاب باید کافی باشد ( یعنی 2 میلی‌گرم به ازای هر سانتی‌متر مربع یا یک بند انگشت برای کل صورت ).
 • حتما پوست باید تمیز و خشک باشد.
 • یک ربع الی نیم‌ ساعت قبل از بیرون رفتن از ضد آفتاب استفاده کنید.

 

منبع : http://rayandarman.com

همچنین ببینید

کوچک کردن سینه با ماساژ

کوچک کردن سینه با ماساژ و 3 روش حیرت‌انگیز

بسیاری از بانوان به دلیل داشتن سینه های بزرگ در رنج و عذاب هستند. کوچک کردن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.