پنج شنبه 6 آبان 1400
خانه » اخبار پزشکی » خونریزی در گوش و بررسی علت‌های گوناگون ایجاد آن

خونریزی در گوش و بررسی علت‌های گوناگون ایجاد آن

دقت داشته باشید که خونریزی از گوش می‌تواند هشداری مهم برای یک فرد باشد، البته باید توجه داشت که عوامل مهمی در این رویداد دخیل هستند اما باید علت آن را مورد بررسی قرار داد. توجه داشته باشید که اگر کسی یقین داشته باشد علت خونریزی در گوش، برش سطحی نبوده بنابراین باید هر چه سریع‌تر به یک پزشک مراجعه کرده تا دلیل خونریزی در گوش را کشف و متناسب با آن مراحل درمان آغاز گردد.

خونریزی در گوش و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ قصد داریم در این مقاله موضوعات مطرح شده زیر را مورد بحث و ارزیابی قرار دهیم.

خونریزی در گوش

آناتومی گوش

علل

زمان مراجعه به دکتر

تشخیص و درمان

عوارض جانبی

آناتومی گوش

همانطور که استحضار دارید، گوش مرجعع شنوایی و کمک‌کننده به حفظ تعادل انسان است. در حقیقت بر اساس آناتومی می‌توان گوش را به سه قسمت بیرونی، میانی و داخلی تقسیم کرد. گوش بیرونی از یک سوزنی تشکیل شده که از محیط گوش خارج است، کانال شنوایی، گوش بیرونی را به گوش میانی اتصال می‌دهد.

در حقیقت پرده گوش را می‌توان جداکننده گوش بیرونی از گوش میانی دانست. گوش میانی که به عنوان حفره تمپان نیز شناخته شده از سه استخوان متصل به نام اسفنج‌ها و همچنین یک کانال ارتباطی به پشت بینی که نام آن لوله یونانی می‌باشد، تشکیل شده است.

لازم به ذکر است که موج‌های صوتی به وسیله صدف‌ها به داخل گوش انتقال پیدا خواهند کرد. توجه داشته باشید، لوله Eustachian که با موکوس نیز پوشانده شده است، فشار را در گوش میانی تنظیم کرده و همین موضوع سبب شده تا صدا به درستی انتقال یابد.

گوش داخلی دارای سه قسمت مجزا است، دو قسمت آن سالن و کانال‌های نیم‌دایره‌ای هستند که در کنار هم با تعادل قرار دارند، قسمت باقیمانده داخلی گوش حلق‌آویز بوده و شامل اتصالات عصبی نیز می‌باشد که همین موضوع سبب شنوایی خواهد شد.

علل

هر یک از موارد زیر ممکن است باعث ایجاد خونریزی در گوش شوند:

صدمات پوستی

آسیب و یا ترومای سر

عفونت گوش

سر و صدای زیاد

تغییرات فشار در هواپیما و یا در غواصی

سرطان گوش

فرو رفتن یک شی در کانال گوش

توجه داشته باشید که خونریزی در گوش و محیط خارجی آن ممکن است به علت ایجاد زخم سطحی در پوست بوده باشد، اما خونریزی عمیق در گوش یقینا علت‌های دیگری خواهد داشت.

صدمات پوستی

وجود یک ضایعه کوچک در محیط خارجی گوش سبب خونریزی گردد، در این مورد به احتمال زیاد علائمی جز درد در همان موضع دیده نشده و نباید به دل، ترس راه داد.

دقت داشته باشید، در حین تمیز کردن گوشتان زیاد حساسیت به خرج ندهید، زیرا انجام این قبیل کارها ممکن است به گوش و شنواییتان آسیب جدی بزند.

فرو رفتن شی در گوش

بد نیست دانسته باشید که احتمال رخ دادن چنین چیزی در بزرگسالان بیشتر از کودکان است، کودکان خردسال بعید است مهره‌ها و دیگر اجسام نزدیکشان را وارد گوش کرده و سبب ایجاد خونریزی در گوش شوند.

فرو رفتن هر جسمی در گوش، حتی اگر حشرات کوچکی نیز باشند ممکن است سبب ایجاد عفونت، نارحتی و حتی خونریزی در گوش شوند.

آسیب یا ترومای سر

همراهان رایان درمان؛ توجه داشته باشید که بروز آسیب‌های شدید و یا برخورد ضربات شدید به سر نیز ممکن است موجب ایجاد خونریزی در گوش شود. این نوع صدمات اغلب به علت تصادف، سقوط و یا صدمات ورزشی رخ خواهد داد.

توجه داشته باشید، در مواردی که علت خونریزی در گوش صدمه وارد شده به سر باشد، ممکن است یک ضربه مغزی اتفاق افتاده باشد.

علائم سکته مغزی عبارتند از:

سردرد

زنگ در گوش

سرگیجه

تهوع و استفراغ

گیجی

از دست دادن موقت آگاهی

ظاهر خیره

فراموشی

خستگی

تحریک‌پذیری

بی‌خوابی

لازم به ذکر است که تمامی افراد باید این موضوع را بدانند، در صورتی که خونریزی در گوش پس از یک ضربه به سر رخ دهد، فرد نیازمند مراقبت‌های فوری پزشکی خواهد بود زیرا ممکن است مغز نیز دچار خونریزی شده باشد و احتمال وقوع سکته مغزی بسیار افزایش خواهد یافت.

عفونت در گوش

دقت داشته باشید که عفونت گوش در کودکان بیشتر از بزرگسالان بوده اما این اتفاق ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد.

خونریزی در گوش

علائم ایجاد عفونت در گوش عبارتند از:

تب

سردرد

قرمز شدن گوش

تخلیه گوش

ایجاد ورم

ایجاد درد در گوش

تغییرات شنوایی

احساس درد در گردن

سرگیجه

صدای زنگ در گوش

کاهش شنوایی

آیا تاکنون دقت کرده‌اید زمانی که از سطح زمین به مکان‌های مرتفع می‌روید، گوشتان دچار گرفتگی می‌شود؟

در حقیقت این رویداد در پی خستگی گوشتان رخ خواهد داد، Barotrauma یک آسیب شدید وارد شده به گوش بوده که به علت تغییرات سریع در فشار و ارتفاع و همچنین فعالیت‌هایی همچون غواصی و یا پرواز می‌باشد.

علائم دیگر Barotraumo ممکن است شامل موارد زیر باشد:

احساس درد در گوش

فشار در گوش

از دست دادن شنوایی

سرگیجه

زنگ در گوش

سرطان گوش

توجه داشته باشید که این مورد نادر بوده و ممکن است در هر بخشی از گوش اتفاق بیفتد. در اکثر مواقع اتفاق افتاده عامل اصلی سرطان پوست مجاور گوش خارجی بوده است. بد نیست دانسته باشید که 5 درصد از کل سرطان‌های پوست بر روی گوش وجود دارند.

با این حال، باید دانست که افراد مبتلا به عفونت‌های مزمن گوش که برای 10 سال یا بیشتر گرفتار آن هستند، خطر ابتلا به سرطان در گوش میانی و داخلی بیشتر است. اگر فردی مبتلا به سرطان گوش میانی و درونی بوده باشد، دارای علائم زیر خواهد بود:

از دست دادن شنوایی

احساس درد در گوش

تورم غدد لنفاوی

فلج صورت جزئی

زنگ در گوش

سردرد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

یک پزشک در این مواقع باید تمامی موارد خونریزی در گوش را برای اطمینان مورد ارزیابی و بررسی‌های دقیق قرار دهد. اگر یک فرد به علت صدمات وارد شده به سر دچار خونریزی در گوش شود، باید به سرعت او را تحت مراقبت‌های ویژه قرار داد، ممکن است این افراد دچار خونریزی مغزی و یا جراحات شدید در مغز شده باشند.

خونریزی گوش که ناشی از یک جراحت سطحی بوده باشد نیازی به مراقبت‌های پزشکی نداشته و بعید به نظر می‌رسد که مشکلی خاصی وجود داشته باشد.

در مواردی که گوش به دلیل عفونت خارجی و یا آسیب‌های جزئی دچار خونریزی می‌شوند، فرد باید برای تشخیص و درمان مناسب به یک پزشک مراجعه نماید.

نشانه‌های عفونت همچون درد، قرمزی و تورم گوش، تخلیه و یا تب به مراقبت‌های پزشکی نیازمند هستند.

تشخیص و درمان

یک پزشک می‌تواند خونریزی در گوش را بر اساس معاینات بصری و علائم همراه آن تشخیص دهد، همچنین او قادر است تا با انجام آزمایش‌های تصویربرداری نیز تایید صدمات و یا اختلال در گوش را به دست آورد.

درمان‌های معمول خونریزی گوش عبارتند از:

آنتی بیوتیک‌ها برای عفونت گوش

محافظت گوش در برابر آب

داروهای ضد التهابی و درد

گرمای فشرده

مشاهده و درمان آسیب‌دیدگی سر و گردن

توجه داشته باشید که گاهی به نسبت شدت آسیب‌دیدگی نیازمند مدت زمان طولانی‌تری برای درمان آن خواهد بود.

عوارض جانبی

لازم به ذکر است که اگر علت خونریزی جزیی باشد و سطحی درمان شود، ممکن است هیچگونه عوارضی نیز به دنبال نداشته باشد. با این حال برخی از عفونت‌ها و آسیب‌دیدگی‌های گوش ممکن است عوارض طولانی مدتی داشته باشند.

این عوارض عبارتند از:

خونریزی در گوش

اُفت شنوایی پایدار

تغییر در پردازش زبان

زنگ دائمی در گوش

سردرد

مشکلات تعادلی

سرگیجه ماندگار

سوراخ دائمی در گوش

نتیجه‌گیری

در مجموع می‌توان خونریزی‌های گوش را سطحی دانست و درمان آن‌ها بسیار سریع و همچنین بدون عوارض جانبی خواهد بود. در برخی از موارد نیز به دلیل عفونت و آسیب‌دیدگی شدید و در صورتی که پیگیری‌های لازم صورت نگیرد، ممکن است فرد شنوایی خود را از دست داده و یا مشکلاتی شدید برایش به وجود بیاید.

توجه داشته باشید که به جز برای موارد و خونریزی‌های سطحی در سایر موارد به پزشک معالج مراجعه نمایید، سعی کنید این کار را بسیار زود انجام دهید تا از عوارض و مشکلات بعدی جلوگیری به عمل آورید.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

بررسی کامل بیماری پانکراتیت

بیماری پانکراتیت یک مسئله جدی بوده و زمانی ایجاد می‌شود که لوزالمعده دچار التهاب شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.