پنج شنبه 6 آبان 1400
خانه » اخبار پزشکی » بیماری پسوریازیس و بهبود علائم آن به وسیله نور خورشید

بیماری پسوریازیس و بهبود علائم آن به وسیله نور خورشید

کسانی که مبتلا به بیماری پسوریازیس هستند، اغلب متوجه می‌شوند که در فصل تابستان علائم بیماری تا حد زیادی کاهش یافته و این موضوع اتفاقی نیست. در حقیقت این افراد زمانی که در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند، اثرات تابش نور آفتاب سبب کاهش علائم و همچنین بهبود پسوریازیس خواهد شد، البته واژه تسکین بهتر بوده و توجه داشته باشید که باید اصولی از این شیوه استفاده کرد. قصد داریم تا فایده نور خورشید برای بیماری پسوریازیس را مورد بررسی قرار دهیم.

بیماری پسوریازیس و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ شاید از خودتان بپرسید که اصلا پسوریازیس چیست؟ در حقیقت نوعی بیماری خود ایمنی بوده که در آن سیستم ایمنی بدن شروع به تولید سلول‌های پوستی زیادی خواهد کرد. با تولید این سلول‌ها و جمع شدن آن‌ها در یک نقطه انسان احساس خارش و درد خواهد کرد، بسیاری از مردم برای درمان و تسکین آن رو به کرم‌های دارویی، استروئیدها و همچنین داروهای ضد افسردگی آورده‌اند.

بیماری پسوریازیس

نور خورشید ممکن است یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای بهبود زخم بیماری پسوریازیس باشد، اما لازم به ذکر است برخی از ابهامات در رابطه با چگونگی انجام این کار وجود دارد، در این مقاله قصد داریم تا علاوه بر معرفی این شیوه به بررسی اقدامات احتیاطی مواجهه با نور مستقیم آفتاب نیز داشته باشیم.

موضوعات مورد بحث عبارتند از:

چگونه نور خورشید به پسوریازیس کمک خواهد کرد؟

فتوتراپی و درمان PUVA

بهره‌مندی از آفتاب با خیال راحت

خطرات

تخت‌های برنزه

اقدامات احتیاطی

چگونه نور خورشید به پسوریازیس کمک خواهد کرد؟

همانطور که استحضار دارید، خورشید اشعه ماوراء بنفش (UV) را که در دو نوع UVA و UVB تقسیم خواهند شد را منتشر می‌کند، تفاوت این دو نوع در میزان اندازه موج آن‌ها است، طبق تحقیقات به عمل آمده نشان داده شده است که اشعه ماوراء بنفش نور خورشید می‌تواند اثرات سرکوب‌کننده‌ای را بر بیماری پسوریازیس و همچنین کاهش علائم آن داشته باشد.

اشعه ماوراء بنفش UVA از 320 تا 400 نانومتر بوده و به راحتی خواهد توانست تا به درون پوست انسان نفوذ کند. اشعه UVB نیز در محدوده 280 تا 320 نانومتر قرار داشته و تنها قابلیت نفوذ به لایه‌های بالایی پوست را دارد. لازم به ذکر است که اشعه ماوراء بنفش به تنهایی قابلیت نفوذ به درون پوست را نخواهد داشت.

توجه داشته باشید که قرار گرفتن در برابر UVB نور خورشید سبب کاهش سرعت رشد و تکثیر سلول‌های پوستی خواهد شد، همانگونه که در ابتدا نیز گفته شد، رشد سلول‌های پوستی از مهم‌ترین عوامل و علائم بیماری پسوریازیس می‌باشد. انجام این کار می‌تواند سبب کاهش التهاب و همچنین کاهش مقیاس بیماری در افراد مبتلا به این بیماری شود.

نور آفتاب و افزایش تولید ویتامین D در بدن

یکی دیگر از مزایای نور آفتاب آن است که سبب افزایش تولید ویتامین D در بدن خواهد شد و ویتامین D یکی از مهم‌ترین ویتامین‌هایی است که سبب حفظ و محافظت از پوست خواهد شد.

شاید برای شما جای سوال باشد که آیا ویتامین D تنها در نور آفتاب موجود است، جواب خیر بوده و این ویتامین را می‌توان در برخی از لبنیات نیز به دست آورد.

طبق مطالعات صورت گرفته نشان داده شد که در فصل زمستان سطح ویتامین D در افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس افزایش یافت و این به دلیل قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب به دلیل شرایط نامساعد جوی است.

تا اینجا دریافتیم که ویتامین D یکی از ویتامین‌هایی است که به محافظت از پوست و ایجاد تعادل پاسخ ایمنی پوست خواهد پرداخت، متخصصین پوست برای افرادی که مبتلا به این بیماری هستند اغلب کرم‌های موضعی حاوی ویتامین D را نیز تجویز خواهند کرد.

فتوتراپی و درمان PUVA

در حقیقت به فرآیند جذب اشعه UV جهت کمک به تسکین علائم پسوریازیس فتوتراپی گفته می‌شود. این اصطلاح به طور معمول در جهت توصیف نوردهی نور UV در یک محیط کنترل شده همانند دفتر متخصص پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دقت داشته باشید که به خودی خود اشعه UVB برای درمان بیماری پسوریازیس مناسب‌تر هستند، زیرا سرعت رشد سلول‌های پوستی را کم خواهند کرد. ممکن است پزشکان جهت درمان این بیماری روشی به نام PUVA را مدنظر قرار دهند، در حقیقت این این روش درمان حساسیت پوست بدن انسان را نسبت به اشعه UVA قبل از انجام این کار بالا خواهند برد.

استفاده از این روش درمانی برای بیماران مبتلا به پسوریازیس متوسط یا شدید توصیه می‌شود، البته بعد از اینکه بدن شخص مبتلا به اشعه UVB پاسخ مثبتی نداد. این روش درمانی بسیار مثبت بوده و ممکن است سبب شود که تا مدت‌های طولانی این علائم بازگشتی نداشته باشند.

بهره‌مندی از نور آفتاب با خیال راحت

هنگامی که افراد مبتلا به بیماری خود را در معرض نور آفتاب قرار خواهند داد، ممکن است دچار آسیب‌های جدی نیز شوند، بنابراین پزشکان توصیه کردند که این مدت زمان را در روزهایی که آفتاب به شدت می‌تابد، محدود نمایند.

بیماری پسوریازیس

جالب است بدانید که تنها یک حضور 10 دقیقه‌ای در معرض نور آفتاب می‌تواند برای جذب ویتامین D و همچنین ایجاد نتایج مثبت در کاهش سرعت رشد سلول‌های پوستی کافی بوده باشد.

توجه داشته باشید که اگر این میزان حضور نتیجه عکس داشت مدت 10 دقیقه را تا 30 دقیقه افزایش دهید زیرا بدنتان در برابر نور آفتاب از خود مقاومت نشان داده و شما باید این مقاومت را با حضور 30 دقیقه‌ای در هم شکنید تا نتایج مثبت برایتان حاصل گردد.

لازم به ذکر است که شما خواهید توانست در رابطه با حضورتان در برابر نور آفتاب و همچنین مدت آن با پزشک متخصص مشورت‌های لازم را به عمل آورید.

خطرات

هنگامی که شما در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارید و از مزایای آن بهره‌مند می‌شوید، لازم است توجه داشته باشید که این موضوع ممکن است بر روی پوست شما تاثیرات منفی نیز بگذارد.

ایستادن زیاد در معرض نور آفتاب ممکن است سبب ایجاد مشکلات عدیده و حتی خارش و همچنین تشدید بیماری پسوریازیس شود.

تخت‌های برنزه

همراهان رایان درمان؛ توجه داشته باشید که بنیاد ملی پسوریازیس استفاده از این تخت‌ها را به هیچ وجه توصیه نمی‌کند. این تخت‌ها در حقیقت از نور UVA بیشتر UVB استفاده کرده و باعث می‌شوند که علائم این بیماری کاهش یابد اما خطراتی همچون ابتلا به سرطان را در پی خواهد داشت، البته ممکن است چنین اتفاقی بیفتد و عقل حکم می‌کند که از آن دوری گردد.

اقدامات احتیاطی

لازم به ذکر است، زمانی که در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارید باید مواردی را در نظر گرفته تا دچار مشکلاتی نگردید.

کرم ضد آفتاب

یکی از مهم‌ترین کارها برای کسانی که قصد دارند تا خود را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهند یافتن یک کرم ضد آفتاب خوب است، این کرم خوب از پوست در برابر میزان اشعات زیاد UVA و UVB محافظت خواهد کرد.

برخی از افراد نیز که تمایل دارند تا زمانی که در حال شنا کردن هستند از پوست خود در برابر نور مستقیم آفتاب محافظت نمایند باید سراغ یافت کرم ضد آفتاب و ضد آب رفته و بهترین نوع آن را یافته و از آن استفاده نمایند.

بد نیست دانسته باشید که برای افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس، چنین کرم‌هایی جهت محافظت از پوست وجود دارد.

داروها

دقت داشته باشید که استفاده از برخی کرم‌ها و همچنین پمادهای موضعی سبب خواهد شد تا پوست نسبت به نور حساس‌تر گردد، این موضوع می‌تواند خطر آفتاب سوختگی و آسیب رساندن به پوست را افزایش دهد.

توجه داشته باشید که برای استفاده از دارو و یا کرم‌های مخصوص از یک پزشک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت‌های لازم را بگیرید.

احتیاط‌های دیگر

پوشیدن پیراهن، کلاه، شلوار و یا آستین بلند می‌تواند سبب جلوگیری از رسیدن میزان نور به بدن شود. جالب است بدانید که می‌توانید از یک عینک آفتابی نیز استفاده کنید زیرا پوست اطراف چشم در برابر نور آفتاب بسیار آسیب‌پذیر خواهد بود.

بیماری پسوریازیس

زمانی که خورشید با شدت بالا در حال تابش است می‌توانید با کمی نگاه کردن به اطرافتان سایه‌ای پیدا کرده و به آن مکان بروید. استفاده از سایه طبیعی، چتر و یا هر چیزی که مانع از رسیدن نور مستقیم آفتاب شود یقینا مناسب خواهد بود.

توجه داشته باشید که نور خورشید منعکس شده از برف و یا سطح آب می‌تواند به مراتب قوی‌تر عمل نماید و به پوست صدمات زیادی را وارد نماید.

نتیجه‌گیری

متاسفانه فعلا هیچ راه درمان قطعی برای بیماری پسوریازیس وجود نداشته و تنها تمرکز بر روی کاهش علائم معطوف است. اشعه ماوراء بنفش خورشید و همچنین جذب ویتامین D یکی از مفیدترین راه‌ها جهت جلوگیری از سرعت بالای پیشرفت این بیماری به حساب می‌آید.

انجام اقدامات احتیاطی، آن هم هنگام قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می‌تواند به بهبود علائم و یا بدتر شدن در دراز مدت کمک فراوانی نماید. توجه داشته باشید که مراجعه به پزشک را فراموش نکرده و همواره در رابطه با بیماری و روش‌های مفید جلوگیری و درمان آن به متخصصین مراجعه نمایید.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

بررسی کامل بیماری پانکراتیت

بیماری پانکراتیت یک مسئله جدی بوده و زمانی ایجاد می‌شود که لوزالمعده دچار التهاب شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.