یکشنبه 2 آبان 1400
خانه » پوست، مو و زیبایی » ریزش موی سر و بررسی مسائل مختلف مربوط به آن

ریزش موی سر و بررسی مسائل مختلف مربوط به آن

یکی از مهم‌ترین بخش‌های بدن که برای زیبایی مردان بسیار مهم است، موی سر است. مردان همواره از ریزش موی سر خود رنج برده و دل شکسته خواهند شد، بسیاری از روش‌های طبیعی وجود دارند که از ریزش موی سر جلوگیری خواهند کرد. جالب است بدانید که روش‌های خانگی که در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند کم نبوده اما تحقیقات زیادی هنوز روی این موضوع به انجام نرسیده است.

ریزش موی سر و بررسی آن

علاقه‌مندان به سایت رایان درمان؛ راهکارهای زیادی در رابطه با جلوگیری از ریزش موی سر وجود دارند اما همه آنها در حد حرف بوده و باید این قضیه به صورت علمی مورد بررسی قرار گیرد. موضوعاتی را که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد عبارتند از:

ریزش موی سر

روش‌های زندگی

درمان‌های خانگی

آمار و افسانه‌ها

بد نیست حقایقی را در رابطه با ریزش موی سر به صورت طبیعی دانسته باشید، آنها عبارتند از:

مراقبت از مو بخش مهمی از دوری ریزش موی سر است

کمبود مواد مغذی متعدد می‌تواند منجر به ریزش موی سر شود

در حالیکه این مشکل در مردان بیشتر است، زنان نیز ممکن است دچار چنین مشکلی شوند

روش‌های زندگی

همانطور که می‌دانید، طیف وسیعی از روش‌ها و تکنیک‌ها وجود دارند که مردم می‌توانند آنها را امتحان نمایند، به صورت موردی به آنها خواهیم پرداخت.

مراقبت از مو

برخی تصورات غلط در رابطه با اینکه آیا مراقبت از مو موجب ریزش آن و رشد مجدد می‌گردد، وجود دارد. به عنوان مثال، شستن مو اغلب سبب ریزش موی سر شده و همچنین خشک کردن آن با وسایل گرمایشی که می‌تواند آسیب جدی به آن زده و باعث سوزاندن مو شود.

دقت داشته باشید، رنگ مو سبب ریزش آن خواهد شد، تمامی رنگ‌ها مواد شیمیایی داشته و ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری برایتان به همراه داشته باشد. هر چند که محصولات مراقبتد از مو همچون ژل و اسپری مو باعث ریزش موی سر نمی‌شوند.

ماساژ

طبق مطالعات انجام شده در کشور ژاپن نشان داده شده است که ماساژ پوست سر ممکن است ضخامت مو را افزایش دهد. در این آزمایش مردان در طول یک دوره 24 هفته‌ای شرکت داشتند، در رشد مو تاثیری مشاهده نشد اما در افزایش ضخامت مو تاثیرات خوبی داشت.

شاید از خودتان بپرسید که ماساژ چگونه می‌تواند چنین تاثیری داشته باشد؟ دلیل علمی آن نیز مشخص شده است، ماساژ سبب افزایش جریان خون و تحریک مستقیم سلول‌ها شده و به ضخامت مو کمک خواهد کرد.

تغذیه

همانطور که می‌دانید، ریزش موی با کمبود مواد مغذی ارتباط داشته باشد، اما باید توجه داشته باشید که ارتباط دقیق بین رژیم غذایی و ریزش مو بسیار پیچیده است:

آهن:

کمبود آهن یکی از مهم‌ترین کمبودهای سطح جهان در بین افراد مختلف بوده و یکی از دلایل ریزش موی سر است، زنان مبتلا به کم خونی و یائسگی نیز در معرض این کمبود هستند، در مطالعه‌ای که بر روی موش‌ها صورت گرفت نتیجه آن شد که با افزایش میزان آهن در بدن، رشد مو نیز بهبود یافت. افرادی که گیاه‌خوار نیز هستند باید به این موضوع دقت لازم را داشته باشند که مبادا دچار چنین مشکلی گردند.

روی:

این مورد یکی از مهم‌ترین رابطه‌ها را با شکنندگی مو و ریزش آن دارد، وجود میزان روی کافی در بدن سبب افزایش رشد موی سر خواهد شد. توجه داشته باشید، دانشمندان هنوز نمی‌دانند که مکمل روی برای افرادی که دچار کمبود آن نیستند، سبب افزایش موی سر خواهد شد یا خیر، برای اثبات آن نیاز به آزمایشات بیشتری است.

ریزش موی سر

اسیدهای چرب:

کمبود اسید چرب ضروری می‌تواند سبب ریزش مو در سر و یا قسمت اَبروها شود. این موضوع و استفاده از مکمل‌ها باید با آزمایشاتی که صورت خواهد گرفت در آینده تکمیل گردد.

جالب است بدانید که وجود بیش از حد مواد مغذی همچون ویتامین A، ویتامین E و سلنیوم می‌تواند سبب ریزش مو شود.

فشار روانی

اینطور که پیداست، ارتباط بسیار مستقیمی بین استرس و فشار عصبی با ریزش موی سر در انسان وجود دارد.  همواره سعی نمایید که آرامش خود را حفظ کنید.

درمان‌های خانگی

درمان‌های خانگی زیادی برای جلوگیری از ریزش موی سر و حتی رشد دوباره آن وجود دارد که برخی از آنها را برایتان شرح خواهیم داد.

جینسنگ قرمز

استفاده از این ماده می‌تواند به عنوان یک مکمل برای افزایش رشد مو مورد استفاده قرار گیرد. این یک راه ناشناخته است، دانشمندان معتقدند که این نتیجه ممکن است به دلیل تحریک غیر مستقیم فولیکول‌های مو باشد.

توجه داشته باشید، قبل از اینکه هرگونه مکملی را مصرف نمایید ابتدا با پزشک مشورت کرده و اطمینان حاصل نمایید که آن مکمل با داروهای مصرفی دیگر در تضاد نبوده باشد.

اسید چرب

ثابت شده است که اسید آراکیدونیک اسید چرب اُمگا 6 برای پیشگیری از رشد فولیکول‌ها جهت رشد مو موثر خواهد بود.

Viviscal

این مکمل برای رشد مو در زنان بسیار مفید و موثر بوده و وجود آن نیز لازم است، در مطالعات دیگر تا حدودی مشخص شده که می‌تواند جلوی ریزش مو را نیز بگیرد اما این مسئله نیازمند آزمایشات بیشتری است.

روغن ژرانیوم

این روغن و مصرف آنرا جدی بگیرید زیرا یک درمان بسیار موثر برای افزایش رشد مو بوده و همچنین قادر است تا جلوی ریزش مو را تا حد قابل توجهی بگیرد، شما قادر خواهید بود آن را با شامپو مخلوط کرده و به شست و شوی سر بپردازید.

روغن نارگیل

همانطور که استحضار دارید و شنیده‌اید، روغن نارگیل به طور گسترده‌ای برای درمان موهای آسیب‌دیده مورد استفاده قرار می‌گیرد، شما می‌توانید از این محلول و روغن قبل از شست و شو و یا بعد از آن استفاده نمایید.

آلوئه‌ورا

یقینا متحیر خواهید شد، چیزی در حدود 6000 سال پیش آزمایش بر روی آلوئه‌ورا جهت درمان بیماری‌های مختلف در مصر باستان آغاز شده است. آلوئه‌ورا یکی از درمان‌ها برای ریزش موی سر است، این گیاه تاثیرات خوبی را بر روی مو گذاشته و سبب ایجاد یک نوع آرامش خواهد شد.

روغن رزماری

توجه داشته باشید، استفاده از روغن رزماری به مدت 6 ماه جهت افزایش موی سر توصیه شده است، لازم به ذکر است که این روغن عوارض جانبی مثل ایجاد خارش در سر را خواهد داشت که باید آنرا تحمل کنید.

آمار و افسانه‌ها

قصد داریم تا برخی از باورهای موجود و درست و غلط بودن آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

ریزش موی سر

فقط مردان ریزش مو دارند؟

اشتباه: زنان نیز دچار این موضوع می‌شوند، برخی از زنان پس از حاملگی به علت سندرم تخمدان پلی کیستیک یا در صورت داشتن مشکل غده تیروئید ممکن است ریزش در موهایشان را تجربه نمایند.

آیا ریزش موی سر ارثی است؟

صحیح: این مورد ارثی محدود به هر دو طرف خانواده نبوده و ژن مو را می‌توان از پدر و یا مادر منتقل کرد.

آیا خودارضایی سبب ریزش مو می‌شود؟

معلوم نیست، هنوز ارتباطی بین خودارضایی و یا داشتن روابط جنسی با ریزش موی سر مشخص نیست و نیاز به آزمایشات بیشتری دارد.

آیا پیری موجب ریزش مو خواهد شد؟

صحیح: زنان و مردان با کهولت سن تعداد فولیکول‌های سرشان دچار مشکلاتی شده و این موضوع سبب ریزش موهایشان خواهد شد.

آیا استفاده از کلاه سبب ریزش مو خواهد شد؟

نادرست: اگر کلاه بیش از حد تنگ باشد سبب تنش بر روی مو خواهد شد، پوشیدن کلاه هیچ ارتباطی با ریزش مو ندارد.

آیا نور خورشید سبب ریزش مو خواهد شد؟

نادرست: ریزش مو به فولیکول مربوط بوده و آن در پایه مو قرار دارد و اشعه خورشید نمی‌تواند به آن برسد زیرا خود موی سر یک محافظ است.

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

کوچک کردن سینه با ماساژ

کوچک کردن سینه با ماساژ و 3 روش حیرت‌انگیز

بسیاری از بانوان به دلیل داشتن سینه های بزرگ در رنج و عذاب هستند. کوچک کردن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.