دوشنبه 3 آبان 1400
خانه » روانشناسی » افزایش تمرکز و ارائه راهکارهای مختلف جهت کسب آن

افزایش تمرکز و ارائه راهکارهای مختلف جهت کسب آن

امروزه زندگی ما تقریبا به طور کامل با تکنولوژی و فناوری درآمیخته شده است، ارتباط زیاد با فضاهای مجازی به ویژه در محیط‌های کاری سبب ایجاد مشکلات زیادی از جمله نداشتن تمرکز کافی در انجام کار و حتی درون زندگی شده است. قصد داریم در این مقاله روش‌های مهم مبارزه با این مسائل و روش‌های افزایش تمرکز را برایتان مورد بررسی قرار دهیم.

افزایش تمرکز و بررسی چگونگی ایجاد آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی رایان درمان؛ دقت داشته باشید که حفظ تمرکز و افزایش آن می‌تواند موجب شود که با دنیای پیرامون خود به زیبایی و درستی مشاهده نماییم. طبق مطالعات صورت گرفته اثبات شده است که کودکان در دوران پیش دبستانی از توجه بسیار زیادی بر موضوعات درسی و حتی پیرامون خود برخوردارند.

افزایش تمرکز

این مسئله در نوجوانان کاهش خواهد یافت، این موضوع دلایل زیادی دارد، توجه داشته باشید که مصرف نوشابه‌های گازدار موجب قطع رشد مغزی در فرد خواهد شد، بنابراین با کاهش این رشد مغزی نوجوانان نخواهند توانست کار افزایش تمرکز را به خوبی انجام دهند و همین موجبات شکست آنها در زندگی را فراهم خواهد کرد. نوشابه گازدار یکی از عوامل این مشکل بوده و ما به عوان یک مثال از آن یاد کرده‌ایم.

روش‌های پزشکی اثبات شده‌ای که موجبات افزایش تمرکز و در نتیجه موفقیت در زندگی را فراهم خواهد کرد عبارتند از:

استفاده از طبیعت و فضای سبز

زمانی که شما برای دریافت راهکارهای افزایش تمرکز به پزشک معالج مراجعه نمایید یکی از تجویزهای او گشت و گذار شما در مناطق سبز به ویژه جنگل و کوه‌هایی با پوشش گیاهی زیبا خواهد بود. این موضوع در کودکان از تاثیرات بیشتری برخوردار است، طبق تحقیقات انجام شده قرار دادن کودکان در فضاهای سبز، ذهن و مغز آنها را بیش از پیش پرورش خواهد داد.

طبق نتایج یکی از مطالعات انجام شده بر روی کودکان نتیجه حاصل شده است که اگر کودکان 4 تا 7 سال را در فضاهای سبز قرار دهیم و یا در محیط زندگی برایشان به ایجاد چنین فضاهایی بپردازیم، تاثیرات مهمی را بر روی آنان خواهیم دید، تاثیراتی که سبب افزایش تمرکز و رشد و توسعه مغزی آنان شده و آینده‌ روشنی را برایشان رقم خواهد زد.

جالب است بدانید، این موضوع تنها در کودکان صدق نکرده و اگر یک اُتاق را با فضاهای سبز در محل کار ایجاد نماییم، بهره‌وری کارمندان آن نهاد را تا 15 درصد بالا خواهد برد. انجام اینکار علاوه بر افزایش تمرکز رضایت‌مندی کارمندان از محل کار و همچنین ارتقاء کیفیت هوا را نیز در پی خواهد داشت.

استراحت را فراموش نکنید

زمانی که شما در حال انجام کار هستید، یقینا به مرور خسته خواهید شد و کیفیت کاری و همچنین سطح تمرکزتان نیز به خودی خود کاهش خواهد یافت، بنابراین استراحت کردن در لابه‌لای کار و یا اتخاذ مرخصی برای به دست آوردن این مهم را فراموش نکنید.

پست الکترونیک

آزمایشات نشان داده است کسانی که در حین انجام کار، گاهی اوقات به ایمیل و صندوق پستی خود سرکشی نمایند دچار مشکلاتی در تمرکزشان خواهند شد. نتایج حکایت از آن دارد اگر تنها 5 روز این افراد از چک کردن صندوق پستی خود دوری نمایند تمرکز بیشتری خواهند داشت و حتی ضربان قلبشان نیز بهبود خواهد یافت.

پیامک‍‌های دریافتی

یکی دیگر از موضوعاتی که سبب از دست رفتن تمرکز و ایجاد حواس‌پرتی در افراد خواهد شد، ارسال پیامک به آنها است. انسان دارای ظرفیت محدودی برای توجه کردن است، حال فرض کنید که مشغول انجام دادن کارهای مهمی بوده و تمامی تمرکز خود را برای انجام آن جمع کرده است و ناگهان پیامکی برای گوشی شخص ارسال شود، به کلی حواس پرت خواهد شد حتی اگر سعی نماید که به سمت گوشی خود نیز نرود باز یک افزایش ضربانی در او ایجاد شده و همین موضوع سبب از بین رفتن تمرکز خواهد شد.

افزایش تمرکز

رسانه‌های اجتماعی

کنجکاوی کردن در فضاهای مجازی و شبکه‌های ارتباطی مجازی می‌تواند اثرات مثبتی برای فرد داشته باشد، اما طبق تحقیقات صورت گرفته این چک کردن حساب‌های کاربری در محیط کاری یقینا نتایج عکس خواهد داشت.

طبق آمار منتشر شده، در سرتاسر جهان چیزی در حدود 2.8 میلیارد نفر دارای گوشی‌های هوشمند بوده و از فضاها و شبکه‌های مجازی در حال استفاده هستند، اگر فرض کنید همگان در سر کار خود بخواهند حساب‌هایشان را چک نمایند دیگر تمرکزی برای انجام کار باقی نخواهد ماند، بنابراین افزایش تمرکز با انجام این کار در تضاد خواهد بود.

مبارزه شما با چک کردن فضاهای مجازی در حین انجام کار یقینا به بهره‌وری و افزایش تمرکز شما کمک ویژه‌ای خواهد کرد.

ایجاد وقفه در کار

همراهان مجله پزشکی رایان درمان؛ تحقیقات به خوبی نشان داده است که چگونه با ایجاد یک وقفه در کار روزمره خود به افزایش تمرکز خود کمک نمایید. این روش‌ها عبارتند از:

صرف کردن یک صبحانه

انجام برخی از کارهای سرگرم‌کننده که خستگی را از تنتان بیرون کرده و سبب کاهش ضربان قلب در شما شود

ایجاد وقفه‌های مکرر کوتاه برای انجام بازیابی انرژی در شما

محیط زیست خود را تغییر دهید

همانطور که استحضار دارید، محیط پیرامون ما نقش مهمی در افزایش تمرکز ما خواهند داشت. منظم کردن محیط کار و یا منزل، ایجاد تغییرات مثبت و اضافه کردن یک فضای سبز به آن یقینا در افزایش تمرکز تاثیرگذار خواهند بود.

طبق آزمایشات صورت گرفته، کسانی که محیط کاری خود را با گیاهان تزیین کرده بودند از بهره‌وری 17 درصدی برخوردار بودند، در حین انجام کار اگر موسیقی کلاسیک نیز گوش دهید و یا موسیقی‌های زیبا بی‌کلام قطعا تاثیرات قابل توجهی بر افزایش تمرکز و ذهن شما خواهد داشت.

جالب است بدانید که اگر عطر رزماری را در محیط کاری خود استنشاق نمایید، تمرکز و روحیه کاریتان را به شدت افزایش خواهد داد، امتحان نمایید.

مغز خود را آموزش دهید

حل مسائل گوناگون، روش‌های آموزش مغز و حتی بازی‌های ویدیویی می‌توانند تاثیرات مثبت و منفی بر روی ذهن شما داشته باشند. تحقیقات نشان داده است، کسانی که از پازل و یا بازی‌های سخت ذهنی استفاده می‌کنند از بهره‌وری مغز بالایی برخوردارند.

همراهان رایان درمان؛ جالب است بدانید، انجام بازی‌های ویدیویی باعث ایجاد تغییرات زیادی در مغز شما خواهد شد. محققان کشف کردند که استفاده از این قبیل بازی‌ها مناطق مغزی را که مسئولیت مهارت و توجه فراگیر را بر عهده دارند، قوی‌تر خواهد کرده و آنها را کارآمدتر خواهد کرد. البته انجام اینکار به مقدار زیاد می‌تواند تاثیرات عکس نیز داشته باشد، انجام هرکاری به اندازه مغقول موثر خواهد بود.

سلامت خود را افزایش دهید

انجام فعالیت‌های فیزیکی مناسب، استفاده از رژیم‌های غذایی خوب می‌توانند تاثیرات مثبتی بر روی سلامتی جسمی و روحی شما داشته باشند. به عنوان مثال اگر شما وعده صبحانه را از بین ببرید، بعید به نظر می‌رسد که با صرف ناهار از قدرت کافی برای انجام کارهای روزمره برخوردار باشید. داشتن سلامتی برای افزایش تمرکز بسیار مهم است.

مواد غذایی تقویت‌کننده

گردو، آووکادو و مصرف شکلات می‌توانند بر افزایش تمرکز شما تاثیرات بسیار خوبی داشته باشند. گردو ممکن است عملکرد در آزمون‌های شناختی را بهبود ببخشد و به کسانی که نیازمند سرعت بالای پردازش اطلاعات، حافظه و تمرکز هستند، کمک‌های فراوانی نماید. مصرف روزانه آووکادو به عملکرهای شناختی، افزایش سطح لوتئین در چشم و مغز کمک خواهد کرد. وقتی شما شکلات مصرف نمایید، تاثیرات مثبت آن بر روی اعصاب و افزایش تمرکز شما و همچنین افزایش سرعت پردازش ذهنتان، از 4 تا 5 ماه ماندگار خواهد بود.

افزایش تمرکز

تمرینات افزایش تمرکز

ورزش یکی  از راه‌حل‌ها می‌باشد. تحقیقات نشان داده است کسانی که ورزش انجام می‌دهند، در انجام فعالیت‌های شناختی عملکرد مثبتی دارند. آزمایشات انجام شده بر روی افراد بزرگسال نشان داده است که تمرینات ورزشی می‌تواند اثرات مثبتی بر روی آنان داشته باشد.

توجه داشته باشید، ورزش‌هایی همچون یوگا می‌توانند تا میزان قابل توجهی بر روی افزایش سطح انرژی و همچنین افزایش تمرکز انسان موثر باشند. انجام این ورزش تا 25 دقیقه در طول روز می‌تواند تاثیرات مهمی به همراه داشته باشد.

آیا شما از این قبیل کارها را برای افزایش تمرکز خود استفاده می‌کنید؟

Source: Medicalnewstoday

همچنین ببینید

آشنایی با اصول زبان بدن در قرار های عاشقانه

اگر با اهمیت اصول زبان بدن در ارتباطات آشنا بودید ، دیگر اصلا از زبان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.